آموزک

همزمانی محتوا
آدرس اینترنتی: https://amoozak.org/article
آخرین به روزرسانی: 1 روز 6 ساعت پیش

رشد اخلاقی کودک و ادبیات داستانی -به همراه بررسی آثار داستان جمشید خانیان از منظر رشد اخلاق -بخش دوم

ي, 02/30/1397 - 08:49
رشد اخلاقی کودک و ادبیات داستانی -به همراه بررسی آثار داستان جمشید خانیان از منظر رشد اخلاق -بخش دومج) دیدگاه یادگیری اجتماعی و رشد شخصیت اخلاقی

بر طبق دیدگاه یادگیری اجتماعی، یادگیری اصول اخلاقی منحصر به دوره خاصی از مراحل رشد نیست، بلکه رفتارهای اخلاقی مانند هر رفتار دیگری در تمام طول عمر قابل یادگیری است؛ به عبارتی، تأکید این مکتب بر اکتسابی بودن رفتارهای اخلاقی مانند هر رفتار دیگری است و در این میان دو مولفه بیش از همه در یادگیری رفتارهای اخلاقی موثرند: سرمشق‌دهی و تقویت رفتار اخلاقی.

ادامه مطلب

رشد اخلاقی کودک و ادبیات داستانی -به همراه بررسی آثار داستان جمشید خانیان از منظر رشد اخلاق -بخش نخست

ش, 02/29/1397 - 10:24
رشد اخلاقی کودک و ادبیات داستانی -به همراه بررسی آثار داستان جمشید خانیان از منظر رشد اخلاق -بخش نخستچکیده

نظریه‌های روانشناختی درباه اخلاق عمدتا حول این سوالات شکل گرفته‌اند: چگونه، در چه سنی و با چه سازوکاری قوای اخلاقی کودک شکل می‌گیرند و توانایی‌های اخلاقی او تثبیت می‌شوند. بخش اول این نوشته به مرور مختصر آرای پاره ای از مکاتب مهم روانشناسی درباره اخلاق می‌پردازد. از آنجا که هدف اصلی بحث پیوند اخلاق و ادبیات داستانی است، خواهیم کوشید تا از دل نظریه‌های مطرح شده سؤالاتی را برای سنجش و ارزیابی اخلاقی آثار داستانی استخراج کنیم.

ادامه مطلب

فعالیت چرخه زندگی قورباغه

س, 02/25/1397 - 09:29
فعالیت چرخه زندگی قورباغه

اکثر دوزیستان مانند قورباغه در آب تخم گذاری می‌کنند. تخم‌های قورباغه به وسیله لایه ضخیمی از ماده ژلاتینی محافظت می شوند و در درون آن، نوزاد قورباغه رشد می‌کند. هنگامی که نوزاد سر از تخم بیرون می‌آورد، می تواند شنا کند و از دم بلندش استفاده نماید. قورباغه نابالغ از طریق آبشش تنفس میکند. با رشد نوزاد قورباغه، ابتدا پاهای عقبی و سپس پاهای جلویی او شروع به رشد می‌کنند.

شش ها بزرگ می‌شوند و قورباغه جوان با نگه داشتن سر خود در بالای آب، می‌تواند تنفس کند. به تدریج دم او کوتاه تر می شود تا این که قورباغه جوان شبیه والدین بالغش می‌شود.

ادامه مطلب

فعالیت چرخه زندگی پروانه

ي, 02/23/1397 - 10:58
فعالیت چرخه زندگی پروانه

چرخه زندگی پروانه دارای چهار مرحله است.

در مرحله اول پروانه بالغ تخم‌گذاری می‌کند. در مرحله دوم تخم به لارو یا کرم تبدیل می‌شود. در این مرحله لارو (کرمینه) مقدار زیادی برگ می‌خورد تا خود را برای مرحله بعد آماده کند. مرحله سوم شفیره است، کرم تاری به نام پیله به‌دور خود می‌تند و مدتی در آن بدون هیچ غذایی زندگی می‌کند. در مرحله چهارم پروانه بالغ که دارای بال است از پیله بیرون می‌آید.

ادامه مطلب

طراحی بازی با توپ پینگ پنگ

د, 02/17/1397 - 08:40
طراحی بازی با توپ پینگ پنگ

این بازی ساده علاوه بر سرگرم کردن دقت و هماهنگی میان چشم و دست‌های کودک را تقویت می‌کند.

ادامه مطلب

مهدکودک در Guastalla با معماری مدرن درایتالیا

ي, 02/16/1397 - 10:31
مهدکودک در Guastalla با معماری مدرن درایتالیا

این مهدکودک در Guastalla به طراحی شرکت Mario Cucinella Architects ساخته شده است. این پروژه برنده مسابقه Architectural Competition شد که در ماه فوریه ۲۰۱۴ برای طراحی و ساخت مدرسه جدید در شهر Guastalla Reggio Emilia, -Italy برگزار شده بود می‌باشد.

ادامه مطلب

پرورش هوش معنوی از طریق برنامه «فلسفه برای کودکان»- بخش پایانی

چ, 02/05/1397 - 15:40
پرورش هوش معنوی از طریق برنامه «فلسفه برای کودکان»- بخش پایانی۱۱.۸ فروتنی و تواضع

عبارت است از آگاهی از جایگاه صحیح در زندگی، پذیرش نقاط ضعف و قوت بدون ترس از قضاوت دیگران، و دانستن اینکه ما بخشی کوچک از مجموعه‌ای بزرگ‌تریم و طبق قوانین کوانتومی بر کل اثرگذاریم. شاید به جرئت بتوان گفت که در فرهنگ فرد  مدار جوامع نوین، که همه در جست‌وجوی جایگاه «نفر اول» اند، آموزش تواضع و فروتنی در برابر کلیت جهان هستی ضروری محسوب می‌شود.

ادامه مطلب

پرورش هوش معنوی از طریق برنامه « فلسفه برای کودکان»- بخش سوم

ش, 02/01/1397 - 15:12
پرورش هوش معنوی از طریق برنامه « فلسفه برای کودکان»- بخش سوم

۲.۸ خودانگیختگی

خودانگیختگی را رهایی فرد از عقده‌های دوران کودکی، قضاوت‌ها و نفوذ دیگران، و آمادگی برای پاسخگویی در لحظه حال می‌دانند و درست برعکس به‌عادت‌زیستن و رفتارکردن مطابق الگوها و چهارچوب‌های ازپیش تعیین‌شده است. خودانگیختگی انتخاب رفتاری متعادل میان سختگیری و تلون‌ مزاجی است.

ادامه مطلب

فهرست ۱۰ اسباب بازی ساده و کاربردی برای کودکان- قسمت نخست

چ, 01/29/1397 - 08:56
فهرست ۱۰ اسباب بازی ساده و کاربردی برای کودکان- قسمت نخست

در این مطلب به شما ۱۰ اسباب بازی ساده و کاربردی را معرفی می‌کنیم که در دسترس هستند و برای تهیه آن‌ها لازم نیست خیلی هزینه کنید. بنابراین لطفا پس از خواندن این مطلب، فکر اسباب‌بازی‌های گران‌قیمت برای پرورش خلاقیت کودکانتان را برای همیشه از سرتان بیرون کنید.

۱۰ اسباب بازی ساده و کاربردی‌

شماره ۱: جعبه یا کارتن مقوایی

شماره یک فهرست ما جعبه یا کارتن مقوایی است.

ادامه مطلب

مهدکودک ولز روبیو (Velez-Rubio)

د, 01/27/1397 - 10:55
مهدکودک ولز روبیو (Velez-Rubio)

ایده طراحی مهدکودک Velez-Rubio ازهمین موضوع (نقاشی خانه) شکل گرفته است. در واقع می‌توان اینطور گفت که این مهدکودک Velez-Rubio خانه ای بزرگ است که کودکان وقت زیادی را آنجا می‌گذرانند بنابراین باید محیطی باشد که در آن احساس شادی، آرامش و امنیت کنند.

ادامه مطلب

پرورش هوش معنوی از طریق برنامه «فلسفه برای کودکان»- بخش دوم

ي, 01/26/1397 - 15:11
پرورش هوش معنوی از طریق برنامه «فلسفه برای کودکان»- بخش دوم۶. امکان پرورش هوش معنوی ازدوران کودکی

در زمینه رشد معنویت در کودکان، تحقیقات اندکی صورت گرفته است از جمله هلمینیاک پنج مرحله از رشد معنوی را مطرح کرد، اما در نظریه وی این مراحل از دوران نوجوانی شروع می‌شود. رابرت کولز یکی از معدود آثار جامع در مورد معنویت در کودکان را منتشر کرده است. این اثر حاصل مصاحبه با کودکان خردسال از کشورهای مختلف و گرایش‌های مذهبی متفاوت است. وی نشان داده است که، به‌رغم وجود زمینه‌های مختلف مذهبی و فرهنگی در این کودکان، آن‌ها اغلب نگرانی مشابهی در زمینه معنویت و آرمان‌های خود ابراز کرده‌اند.

ادامه مطلب

کودکان و بازی رنگ ها

د, 01/20/1397 - 08:23
کودکان و بازی رنگ ها

با استفاده از توپک نخ پنبه رنگی و رول‌های مقوا کودک‌تان را به بازی رنگ ها دعوت کنید.

ادامه مطلب

مهد کودک kekec

ش, 01/18/1397 - 11:51
مهد کودک kekec

مهد کودک kekec یکی از اولین مهد کودک‌های اسلوونی که از چوب و الوار از پیش ساخته شده، می‌باشد که یک گام مهم به سوی ساخت و ساز پایدار بوسیله مواد طبیعی ساختمان می‌باشد. دفتر معماری JURE KOTNIK (جو کوتنیک) معماری این بنا را انجام داده است که در کشورهای اسلوونی و فرانسه واقع شده است. جوایز متعددی در زمینه طراحی و دکوراسیون در سال‌های متمادی نیزدریافت کرده است.

ادامه مطلب

پرورش هوش معنوی از طریق برنامه «فلسفه برای کودکان»- بخش اول

چ, 01/15/1397 - 09:42
پرورش هوش معنوی از طریق برنامه «فلسفه برای کودکان»- بخش اولچکیده

گسترش سریع فناوری در قـرن بیسـت و یکـم و رواج روزافـزون مشکلات بشری ما را بر آن می‌دارد که، بیش از هر چیـز، بـه آنچه بـه منزلـه دانـش در اختیار کودکان قرار می‌دهیم حساس شـویم و ایـن دانـش را بـا مهـارت‌های معنـوی و قـدرت تشـخیص و تمیـز اندیشـمندانه همـراه کنـیم. از آنجـا کـه متخصصان سازمان بهداشـت جهـانی انسـان را موجـودی زیسـتی، روانی، و معنوی تعریف کرده‌اند، متاسفانه در عملکرد نظـام آموزشی رایج، بـه‌نظـر می‌رسد انتقال منابع انبوه دانش کمتر به معرفت هستی‌شناسانه و وجودگرایانـه مزین است.

ادامه مطلب

با کمک بزرگترها سبزی بکاریم

ي, 12/20/1396 - 13:48
با کمک بزرگترها سبزی بکاریم

کودکان از انجام فعالیت‌های کشاورزی لذت می‌برند، آن‌ها مشارکت، مسئولیت‌پذیری و صبر کردن را در از این فعالیت‌ها می‌آموزند.

ادامه مطلب

کاشت هویج با کمک بزرگ‌ترها

د, 12/14/1396 - 10:20
کاشت هویج با کمک بزرگ‌ترها

هویج یکی از سبزیجات مورد علاقه‌ی کودکان می‌باشد و کاشت آن در گلدان و  چگونگی رشد و برداشت آن مطمئنا برای کودکان خیلی  لذت بخش است. هویج در هوای سرد هم زنده می‌ماند و حتی می‌تواند یخبندان را نیز تحمل کند، اما در دمای بین ۱۲ تا ۲۳ درجه سانتی گراد بهترین عملکرد را دارد.گونه های زیادی از هویج وجود دارد و رنگ آن ممکن است سفید – زرد – نارنجی – قرمز – ارغوانی و یا سیاه (ارغوانی بسیار تیره) باشد.

ادامه مطلب

جست و جوی ردپای حیوانات

د, 12/07/1396 - 10:19
جست و جوی ردپای حیوانات

امروزه کودکان به دلیل آپارتمان‌نشینی و سبک زندگی شهری از طبیعت دور افتاده‌اند، نوروز می‌تواند فرصت مناسبی برای پیوند آن‌ها با طبیعت باشد.

با آغاز تعطیلات بیشتر خانواده‌ها برای رفتن به سفر‌ یا گردش‌های یک روزه برنامه‌ریزی می‌کنند. با انجام این فعالیت سفر و یا گردش با کودک‌تان را لذت‌بخش تر کنید.

یکی از فعایت‌های جالبی که در محیط های بیرون از خانه می‌توانید با کودک تجربه کنید، شناسایی ردپای حیوانات است.

ادامه مطلب

مرکز اکتشاف کتابخانه کودکان کوئینز (Queens)

ش, 12/05/1396 - 10:13
مرکز اکتشاف کتابخانه کودکان کوئینز (Queens)

گروه معماری Lee H. Skolnick Architecture با همراهی شرکت 1100Architect، کتابخانه ای منحصر به فرد تحت عنوان مرکز اکتشاف به ساختمان مرکزی کتابخانه کوئینز، اضافه کرده است. این کتابخانه روی سه سطح از علوم، متمرکزاست و شامل ایستگاه نمایشگاه تعاملی، سالن علوم نیویورک و موزه کودکان بروکلین می‌باشد.

ادامه مطلب

در خانه کمپوست درست کنیم

د, 11/30/1396 - 09:36
در خانه کمپوست درست کنیم

تابه‌حال درباره کود کمپوست شنیده‌ای؟ ساخت کود کمپوست روش خوبی برای تبدیل زباله‌های تر به ماده‌ای مفید، استفاده‌ی مجدد از دورریختنی‌ها و حفاظت از محیط‌زیست است. بهترین جا برای ساخت کمپوست خانگی گوشه‌ای از خاک باغ یا باغچه است، اما اگر چنین امکاناتی نداریم، در خانه هم می‌شود کمپوست درست کرد. فرمول ساخت کمپوست در خانه، مثل همه کمپوست‌های دیگر، زباله‌ی تر، رطوبت، گرما و زمان است.

ادامه مطلب