کتابک

فراخوان «با من بخوان» برای جشن «ما رنگارنگ هستیم» به‌مناسبت روز جهانی اِلمر

پایگاه خبر - ي, 02/30/1397 - 09:38
نویسنده: گروه خبر کتابک

برنامه «با من بخوان» از سوی موسسه پژوهشی تاریخ ادبیات کودکان فراخوان روز جهانی اِلمر ۲۰۱۸ را با عنوان «ما رنگارنگ هستیم» منتشر و از تمامی کودکان، پدران و مادران، مربیان و آموزگاران دعوت کرده است تا با خواندن کتاب اِلمر و انجام فعالیت‌هایی در پیوند با آن، به جشن رنگارنگ روز جهانی اِلمر بپیوندند.

۶ خردادماه ۱۳۹۷ برابر با ۲۷ می ۲۰۱۸ از سوی انتشارات اندرسون پرس به عنوان روز جهانی المر نام‌گذاری شده است و برنامه «با من بخوان» از سوی موسسه پژوهشی تاریخ ادبیات کودکان که حق ترجمه و چاپ کتاب اِلمر، اثر دیوید مک‌کی را به فارسی و در ایران خریده است، برای دومین سال پیاپی روز جهانی اِلمر را با عنوان «ما رنگارنگ هستیم» جشن می‌گیرد.

کتاب اِلمر داستان یک فیل دوست‌داشتنی است که با دیگر فیل‌ها تفاوت دارد. همه‌ فیل‌ها خاکستری هستند، اما او چهارخانه و رنگارنگ است و به هر جا می‌رود، همه او را می شناسند. المر فیل شوخ و بامزه‌ای است و همیشه باعث شادی و خنده دیگران می‌شود.  اما المر از این که با دیگران تفاوت دارد، چندان راضی نیست. به همین دلیل یک روز پبا توت‌های وحشی خود را به رنگ خاکستری در می‌آورد تا شبیه دیگران شود. اما دیگر هیچ‌کس او را نمی‌شناسد. المر در ابتدا راضی است اما اندکی بعد احساس می‌کند مشکلی وجود دارد. فیل‌ها همه ساکت و جدی ایستاده بودند. المر طاقت نمی‌آورد و از ته دل فریاد سر می‌دهد! فیل‌ها که تازه المر را شناخته‌اند، از ته دل می‌خندند. در همین حال باران شروع به باریدن می‌کند و رنگ بدن المر را می‌شوید و او دوباره رنگارنگ می‌شود. فیل‌ها تصمیم می‌گیرند که هر سال این روز را جشن بگیرند و نام آن روز را «روز اِلمر» بگذارند. در این روز همه فیل‌ها خودشان را رنگ می‌کنند و رنگارنگ می‌شوند.

برنامه «با من بخوان» از تمامی علاقه‌مندان دعوت می‌کند به روز جهانی المر بپیوندند تا این روز را به فرصتی برای کودکان تبدیل کنند تا هم لذتِ متفاوت بودن و هم در جمع بودن را بچشند و برای تشویق آشناسازی هر چه بیشتر دیگران، تجربه‌های خود را از این روز با هشتگ #ما_رنگارنگ_هستیم در صفحه‌های اجتماعی خود با دیگران به اشتراک بگذارید.

 

 

فراخوان برنامه «با من بخوان» برای جشن «ما رنگارنگ هستیم» در روز جهانی اِلمر

روز جهانی المر، این فیل رنگارنگ دوست‌داشتنی، نزدیک است؛ لباس‌های رنگارنگ خود را به تن کنید و به روز فیل محبوب کودکان در سرتاسر جهان بپیوندید.

۶ خردادماه ۱۳۹۷ برابر با ۲۷ می ۲۰۱۸ روز جهانی «المر» است. المر، فیل رنگارنگ و محبوب همه فیل‌ها و کودکان دنیا، شخصیت اصلی مجموعه کتاب‌هایی با همین عنوان اثر دیوید مک‌کی است. کودکان در نقاط مختلف جهان به همراه مادران و پدران و آموزگارانشان این روز را به المر اختصاص می‌دهند و جشن رنگارنگ المر را با هدف احترام گذاشتن به تفاوت‌ها و پذیرش دیگران همان‌گونه که هستند و درعین حال عین‌حال دوستی و برقراری ارتباط با یک‌دیگر برگزار می‌کنند.

امسال نیز همانند سال گذشته، برنامه «با من بخوان» از شما دعوت می‌کند که در این روز، کتاب «المر» را برای کودکان بلندخوانی کنید و با انجام فعالیت‌هایی در پیوند با آن، روز المر را جشن بگیرید.

تجربه‌های خود را از روز جهانی المر با هشتگ #ما_رنگارنگ_هستیم در شبکه‌های اجتماعی خود به اشتراک بگذارید.

اگر می‌خواهید روز جهانی المر را در خانه، مهدکودک، مدرسه یا مرکز خود جشن بگیرید، منتظر باشید! فعالیت‌های جالب این روز رنگارنگ را به‌زودی معرفی خواهیم کرد...

تجربه‌هایتان را از این روز با هشتگ #ما_رنگارنگ_هستیم در صفحه‌های اجتماعی خود با دیگران به اشتراک بگذارید.

 

گونه خبر: خبرهای ترویج خواندن و ادبیات کودکانخبرهای با من بخوانکلیدواژه: روز جهانی المرجشن ما رنگارنگ هستیمکتاب المرالمر فیل رنگارنگبا من بخوانترویج کتابخوانیترویج کتابتاریخ ادبیات کودکانلینک کوتاه: https://ketabak.org/o68vb
گروه ها: کتابک

راه‌اندازی کتابخانه‌های کوچک روستایی «با من بخوان» با آغاز تابستان ۱۳۹۷

پایگاه خبر - چ, 02/26/1397 - 13:23
نویسنده: هورزاد عطاری

با پایان سال تحصیلی ۹۷-۱۳۹۶ و آغاز تابستان و پس از کتاب‌خوانی پیوسته در طول سال برای کودکان در مدرسه‌های زیر پوشش «با من بخوان»، امسال تعدادی از این مدرسه‌ها با همکاری آموزگاران و افراد محلی و دانش‌آموزان همین مدرسه‌ها، مجهز به کتابخانه‌های کوچک روستایی شده‌اند تا دانش‌آموزان و کودکان پیرامون این مدرسه‌ها بتوانند پیوند خود را با کتاب در تابستان و در سال‌های آینده نیز پایدار نگاه دارند.

در سال تحصیلی گذشته، «با من بخوان» در منطقه سیستان و بلوچستان بیش از ۴۰۰۰ کودک را زیر پوشش قرار داد و با فرستادن کتاب‌های باکیفیت و برگزاری کارگاه‌های آموزشی برای آموزگاران مدرسه‌هایی در بخش‌های گوناگون این استان، توانست گام‌هایی در جهت علاقه‌مند کردن کودکان به کتاب و کتاب‌خوانی بردارد. اکنون این کودکان در کلاس‌های درس‌شان کتابخانه‌های کوچک کلاسی با کتاب‌های باکیفیت در دسترس دارند.

 

 

اما با پایان سال تحصیلی و تعطیلی مدرسه‌ها پیوند این دانش‌آموزان با کتاب‌ها قطع و با بسته شدن مدرسه‌ها در تابستان کتاب‌ها از دسترس کودکان خارج می‌شد. امسال با ابراز علاقه آموزگاران مدرسه‌ها و همکاری مردم محلی کتابخانه‌های کوچک روستایی «با من بخوان» در شماری از مدرسه‌ها راه‌اندازی شد. در همین راستا چهار روستای پیرامون زاهدان که محل اسکان عشایر هستند و سه روستای پیرامون سراوان اکنون کتابخانه‌های کودک‌محوری دارند که پذیرای کودکان روستا هستند. سه روستای دیگر از روستاهای عشایری زاهدان نیز در حال آماده کردن اتاق‌هایی برای پیوستن به کتابخانه‌های کوچک روستایی با من بخوان هستند.

 

 

کتابخانه‌های کوچک روستایی با مشارکت پویای کودکان و خانواده‌های آن‌ها راه‌اندازی شده‌اند. دانش‌آموزان این مدرسه‌ها همپای آموزگاران خود، اتاق‌هایی بی‌استفاده و متروک را پاک‌سازی و رنگ کردند و با بسته‌های ویژه‌ کتابخانه‌های «با من بخوان» که شامل تشکچه‌هایی برای نشستن کودکان، قفسه‌های دیواری ویژه‌ نمایش جلد کتاب، سبدهای کتاب و ... هستند، و با همکاری افرادی از گروه اجرایی کتابخانه‌های «با من بخوان» کتابخانه‌های خود را فضاسازی کردند.

 

 

 

 

 

 

 

گونه خبر: خبرهای ترویج خواندن و ادبیات کودکانخبرهای با من بخوانکلیدواژه: کتابخانه‌های کوچک روستاییکتابخانه کودک محور با من بخوانکتابخانه کودککتابخانه مخصوص کودککتاب کودککتاب باکیفیتترویج کتابخوانیترویج خواندنترویج کتابادبیات کودککتابخانه کودک محورکتابخانه کلاسیکتابخانه روستاییلینک کوتاه: https://ketabak.org/se8co
گروه ها: کتابک

دیدار و گفت‌وگو میان دو جهان ناهمسان

پایگاه خبر - چ, 02/19/1397 - 09:45
نویسنده: گروه خبر کتابک

ماریت تورن‌کویست، تصویرگر برجسته هلندی-سوئدی، در روزهای پایانی فروردین ۱۳۹۷ به ایران آمد تا در نمایشگاهی شرکت کند که از تصویرهای کتاب‌های او در ایران و چند تصویرگر ایرانی در خانه هنرمندان برگزار شد و در نشستی جداگانه نیز درباره دیدار دو دنیای ناهمسان سخن گوید.

نمایشگاه «تصویرگری کتاب‌های کودکان در گفت‌وگوی میان‌فرهنگی» برگزار می‌شود

 

نمایشگاهی از آثار ماریت تورن‌کویست و دیگر تصویرگران پروژه بین فرهنگی تولید کتاب‌های باکیفیت برای برنامه «با من بخوان»

 

سخنرانی ماریت با عنوان «گفت‌وگوی دو جهان متفاوت در خانه هنرمندان

 

ماریت تورن‌کویست از سال ۱۳۹۴ به دعوت موسسه پژوهشی تاریخ ادبیات کودکان، پروژه بین فرهنگی تولید کتابهای تصویری باکیفیت برای برنامه «با من بخوان» را در ایران آغاز کرد. در این پروژه او به‌عنوان مدیر هنری با گروهی از تصویرگران جوان و خلاق ایرانی همراه شد تا کتاب‌هایی که هم متن و هم تصاویر باکیفیت دارند، برای کودکان ایرانی تولید شود. دستاورد سه سال کار پیوسته در این پروژه، تاکنون سه کتاب تصویری باکیفیت، نوشته محمدهادی محمدی است که با عناوین «دیو سیاه و موش سفید» به تصویرگری کیوان اکبری، «هویج پالتوپوش» به تصویرگری مهسا منصوری و «هفت اسب هفت رنگ» به تصویرگری نوشین صفاخو منتشر شده است.

در سفر اخیر ماریت تورنکویست به ایران، از این سه کتاب رونمایی شد و در نمایشگاهی با عنوان «تصویرگری کتاب‌های کودکان در گفت‌وگوی میان فرهنگی» که موسسه پژوهشی تاریخ ادبیات کودکان با همکاری انجمن تصویرگران ایران در خانه هنرمندان ایران برگزار کرد، آثاری از تورنکویست و سه تصویرگر شرکت‌کننده در این پروژه به نمایش درآمد. همچنین در نشستی در حاشیه این نمایشگاه، ماریت به سخنرانی با عنوان «گفت‌وگوی دو جهان متفاوت» پرداخت و در سخنانی تجربه‌های خود را از تصویرگری کتاب «پیکو، جادوگر کوچک» و همچنین همکاری به‌عنوان مدیر هنری در پروژه بین فرهنگی تولید کتاب‌های تصویری باکیفیت و کار با تصویرگران ایرانی بیان کرد. انتشار کتاب «هفت اسب هفت رنگ» در ماه خرداد در هلند و معرفی آن از سوی ناشر شناخته‌شده هلندی در نمایشگاه کتاب فرانکفورت، بازتابی از یک گفت‌وگوی سازنده و دو سویه میان دو جهان متفاوت است که به این‌گونه به بار می‌نشیند.

تولید کتاب‌های باکیفیت برای برنامه «با من بخوان» در این پروژه همچنان ادامه دارد.

 

برگزاری کارگاه برای تصویرگران پروژه بین فرهنگی تولید کتاب‌های باکیفیت برای برنامه «با من بخوان»

 

 • کارگاه‌های آموزشی برای کودکان و ترویجگران

ماریت تورن‌کویست، از جمله هنرمندانی است که با تصویرگری کتاب به یاری کودکان در وضعیت دشوار می‌رود تا بهتر بتوانند با مشکلات خود روبه‌رو شوند و برای آن‌ها راه‌حل‌های ممکن بیایند. به همین سبب افزون بر برنامه‌هایی که در کشور زادگاه خود برای کودکان پناهنده دارد، در کنار برنامه «با من بخوان» قرار گرفته است و با اهدای کپی‌رایت کتاب‌های خود به این برنامه و برگزاری کارگاه‌هایی در پیوند با کتاب‌های خود برای آموزشگران «با من بخوان» و کودکان از این برنامه پشتیبانی می‌کند.

ماریت تورن‌کویست در سفر اخیر خود توانست چندین کارگاه برای کودکان در وضعیت دشوار برگزار کند. «جزیره شادی» و «پیکو، جادوگر کوچک» ازجمله کارگاه‌هایی است که برای کودکان دو گروه سنی ۵ تا ۷ سال و ۸ تا ۱۲ سال در خانه حمایتی آموزشی محمودآباد شهرری و دو کانکس - کتابخانه با من بخوان در دو منطقه زلزله‌زده ریجاب و سرپل ذهاب استان کرمانشاه برگزار کرد. کتابخانه کودک محور «با من بخوان» پناهگاهی برای کودکان منطقه زلزله‌زده سرپل ذهاب

 

 

برگزاری کارگاه برای کودکان در خانه حمایتی آموزشی محمودآباد شهرری

 

 

برگزاری کارگاه برای کودکان در مناطق زلزله‌زده کرمانشاه

 

نوجوانانی که در منطقه ریجاب کرمانشاه کتاب فراتر از یک روزیا را با علاقه می‌خوانند

 

کودکان گروه سنی نخست در کارگاه جزیره شادی آن‌چه آرزو داشتند را در جزیره‌های خود به تصویر کشاندند و کودکان گروه سنی دوم در کارگاه «پیکو» شرکت کردند که بر اساس کتابی با همین نام «پیکو، جادوگر کوچک» طراحی شده بود که به‌تازگی از سوی انتشارات مؤسسه پژوهشی تاریخ ادبیات کودکان به چاپ رسیده است. در این کارگاه کودکان تصویری را که از شخصیت اصلی این داستان در ذهن‌ داشتند، به روی کاغذ آوردند و در کنار نقاشی‌های خود در کادری جداگانه نوشتند که پیکو چه چیز ناخوشایندی را در زندگی آن‌ها تغییر دهد.

دو کارگاه از ماریت تورن‌کویست در انجمن آموزشی حمایتی محمودآباد شهرری برگزار شد

افزون بر کارگاه‌های کودکان، ماریت در این سفر کارگاه‌های گوناگونی ویژه آموزگاران و آموزشگران این برنامه برگزار کرد تا آن‌ها را در تجربه‌هایی همسان سهیم کند.

 

 

برگزاری کارگاه برای آموزشگران برنامه «با من بخوان»

 

موسسه پژوهشی تاریخ ادبیات کودکان تاکنون سه کتاب به تصویرگری ماریت تورنکویست با نام‌های «پرنده قرمز» نوشته آسترید لیندگرن، «فراتر از یک رویا» نوشته جف آرتس و «پیکو جادوگر کوچک» نوشته تن توله‌گن را با رعایت حق چاپ منتشر کرده است. با تلاش‌ها و پیگیری‌های ماریت تورن‌کویست، نویسندگان و مترجمان این سه کتاب نیز همانند ماریت حق چاپ آثار خود را به «با من بخوان» اهدا کرده‌اند. هر سه این کتابها در پروژههای «با من بخوان» مورد توجه کودکان و آموزگاران قرار گرفته است.

با برنامه «با من بخوان بیشتر آشنا شوید:

 

 

 

گونه خبر: خبرهای ترویج خواندن و ادبیات کودکانخبرهای با من بخوانکلیدواژه: ماریت تورن کویستآسترید لیندگرنپروژه بین فرهنگی تولید کتاب های باکیفیتادبیات کودککتاب کودکبا من بخوانبرنامه با من بخوانترویج کتابخوانیکتاب خوب برای کودکانکتاب مناسب برای کودکانکتاب باکیفیتترویج کتابکارگاه برای کودکانخواندن با کودکانکودکان زلزله زدهکودکان زلزله زده کرمانشاهزلزله کرمانشاهکانکس کتابخانه با من بخوانکتابخانه کودک محورپرنده قرمزفراتر از یک رویاپیکو جادوگر کوچکآرزوهای کودکانادبیات کودک و نوجوانجف آرتسکودکان در بحرانلینک کوتاه: https://ketabak.org/dx7l2
گروه ها: کتابک

نشست کتابداری در آلمان برگزار می‌شود

پایگاه خبر - د, 02/17/1397 - 12:51

کتابخانه مرکزی و مرکز اسناد دانشگاه شهید بهشتی با همکاری اتحادیه انجمن‌های علمی-دانشجویی علم اطلاعات و دانش‌شناسی ایران (ادکا) نشست کتابداری در آلمان را از سلسله نشست‌های علمی برگزار می‌کند.

این نشست با حضور سرکار خانم دکتر رویا مکتبی فرد، ویراستار بخش فارسی کتابخانه بین المللی کودکان و نوجوانان مونیخ برگزار خواهد شد.

نشست کتابداری در آلمان

نشست کتابداری در آلمان روز سه‌شنبه ۱۸ اردیبهشت‌ماه ۱۳۹۷ از ساعت ۹ تا ۱۱ در سالن کنفرانس کتابخانه مرکزی و مرکز اسناد دانشگاه شهید بهشتی برگزار خواهد شد.

در پایان این نشست گواهی حضور به شرکت‌کنندگان داده خواهد شد.

ورود برای عموم علاقه‌مندان به این نشست آزاد و رایگان است.

درباره دکتر رویا مکتبی فرد:

دکتر رویا مکتبی‌فرد، دانش‌آموخته کتابداری و اطلاع‌رسانی در مقطع دکتري از دانشگاه شهيد چمران اهواز است. وی عضو هيات علمی گروه علم اطلاعات و دانش‌شناسی دانشگاه خوارزمی و کارشناس مرکز آموزش مديريت دولتی بود. مکتبی فرد، از اعضای فعال شورای کتاب کودک بوده و در حوزه‌های مختلف ادبيات کودک و نوجوان تجربه داشته و مطالعه کرده است. رویا مکتبی فرد از آغاز سال ۱۳۹۶ همکاری رسمی خود را به عنوان ویراستار بخش فارسی با کتابخانه‌ بین‌المللی کودکان و نوجوانان مونیخ  (International Youth Library) آغاز کرده است.

انتخاب کتاب‌های فارسی برای فهرست کلاغ سفید، انتخاب شعر برای تقویم بین‌المللی شعری که همه‌ساله با همکاری کتابخانه منتشر می‌شود، انتخاب آثار فارسی برای نمایشگاه‌های مختلف کتابخانه، تقویت بخش فارسی کتابخانه‌ امانی کودکان (که بخشی مستقل در کتابخانه است)، تقویت بخش آثار نظری تألیفی در حوزه‌ ادبیات کودک به زبان فارسی در کتابخانه‌ تحقیقاتی و ارائه‌ مشاوره به محققان و علاقه‌مندان به ادبیات کودکان و نوجوانانِ ایران از مسئولیت‌های مکتبی فرد به عنوان ویراستار بخش فارسی کتابخانه خواهد بود.

درباره ادکا:

اتحادیه انجمن‌های علمی دانشجویی علم اطلاعات و دانش‌شناسی ایران (ادکا) در سال ۱۳۸۵ از سوی دانشجویان و اعضای شورای مرکزی انجمن‌های علمی دانشجویی علم اطلاعات و دانش شناسی تاسیس شد. هدف از تاسیس این اتحادیه دانشجویی کمک به پیشرفت و ارتقاي سطح علمي دانشجويان و انجمن‌های علمی دانشجویی رشته علم اطلاعات و دانش شناسی با ارائه برنامه‌ها و سیاست‌های کلی است.

 

 

گونه خبر: در شهر چه خبرکلیدواژه: نشست کتابداری در آلمانرویا مکتبی فردکتابخانه دانشگاه شهید بهشتیمرکز اسناد شهید بهشتینشست کتابدارانشورای کتاب کودکلینک کوتاه: https://ketabak.org/f31iu
گروه ها: کتابک

دومین جشنواره کتاب‌های تصویری برگزار می‌شود

پایگاه خبر - ش, 02/15/1397 - 14:43
نویسنده: گروه خبر کتابک

مرکز مطالعات ادبیات کودک دانشگاه شیراز، هم‌زمان با سومین نشست سراسری استادان و دانشجویان ادبیات کودک کشور، دومین جشنواره کتاب‌های تصویری را برگزار می‌کند.

برنامه دومین جشنواره کتاب‌های تصویری

دومین جشنواره کتاب‌های تصویری شامل آثار بازنگاری (بازآفرینی و بازنویسی) است. این برنامه در دو روز برگزار خواهد شد.

دوشنبه ۱۷ اردیبهشت‌ماه جشنواره کتاب‌های بازنگاری برگزار می‌شود که اختصاص خواهد داشت به ارائه مقاله، هم‌اندیشی و اعلام نتایج جشنواره. جشنواره کتاب‌های بازنگاری از ۸ تا ۱۲:۳۰ در پردیس ارم، تالار حکمت و از ۱۴:۳۰ تا ۱۸:۳۰ در پردیس ارم، سالن دکتر حسینی برگزار می‌شود.

سه‌شنبه ۱۸ اردیبهشت‌ماه نیز نشست هم‌اندیشی استادان و دانشجویان ادبیات کودک از ساعت ۸ تا ۱۲:۳۰ در پردیس ارم و از ساعت ۱۴:۳۰ تا ۱۶ در تالار علامه جعفری برگزار خواهد شد.

درباره مرکز مطالعات ادبیات کودک دانشگاه شیراز

مرکز مطالعات ادبیات کودک دانشگاه شیراز موسسه‌ای علمی- پژوهشی است که زیر نظر معاونت پژوهشی دانشگاه شیراز اداره می‌شود. این مرکز در سال ۱۳۸۴ تاسیس شده است. مرکز مطالعات ادبیات کودک دانشگاه شیراز انجام پژوهش‌های بنیادین در حیطه ادبیات کودک و نیز کمک به انجام این پژوهش‌ها را هدف اصلی خود می‌داند. بر این اساس، این مرکز در پی گسترش و ژرفا بخشیدن به پژوهش و به تبع آن نظریه و نقد در ادبیات کودک است.

 

گونه خبر: در شهر چه خبرکلیدواژه: دانشگاه شیرازمرکز مطالعات ادبیات کودک دانشگاه شیرازادبیات کودکادبیات کودکانادبیات کودک و نوجوانکتاب کودکجشنواره کتاب های تصویریلینک کوتاه: https://ketabak.org/ny2eo
گروه ها: کتابک

سخن آموزگار آموزگاران، آموزشگر بزرگ، جبار باغچه‌بان درباره پیشه آموزگاری

پایگاه خبر - س, 02/11/1397 - 14:58

۱۲ اردیبهشت‌ماه، روز مهلم، گرامی باد!

متنی از کتاب روشنگران تاریکی، خودنوشت‌های جبار باغچه‌بان و صفیه میربابایی:

«آن چه کرده‌ام و می‌کنم برای ادای این همه دِینی است که به گردن دارم. اگر هزاران سال زندگی کنم و شب و روز زحمت بکشم، هرگز ممکن نیست دِین یک ساعت از آسایش خود را ادا کرده باشم.

«به این سبب بود که حرفه آموزگاری را برای خود برگزیدم تا به گونه ای ادای دین کرده باشم و اکنون به این باور ژرف رسیده ام که آموزگار  باید بی اجر و منت کار کند. البته بسیاری با این دیدگاه من موافق نیستند، و خود نیز باید اعتراف کنم که در شرایط موجود، انتظار چنین چیزی از آموزگاران، انتظاری نابجاست. ولی مطمئن هستم که روزی خواهد رسید که این آرزوی به ظاهر محال، ممکن خواهد شد. من خود تا آن جا که توانسته‌ام به این راه رفته‌ام و خواهم رفت.

«من تا امروز هرگز در اندیشة مال اندوزی در این راه نبوده‌ام، و با این که در دنیا مالک هیچ ملکی نبوده‌ام، تمام دنیا را از آنِ خود می‌دانم. اطمینان دارم که به هرجا بروم هیچ دری به روی من بسته نیست. اگر در زندگی توانسته‌ام احترام همنوعان خود را به دست آورم، به این سبب بوده است که مردم مرا یک بدهکار خوش حساب ‌دانسته‌اند که همیشه ادای دین را وظیفة خود ‌دانسته ام و در این راه زحمت کشیده ام. از این رو گرچه به ظاهر ندار و بی‌چیز هستم، ولی در باطن خود را بی‌نهایت غنی و بی نیاز می‌‌شناسم.»

 

 

گونه خبر: خبرهای فرهنگ و آموزشکلیدواژه: جبار باغچه بانروز معلمروز آموزگارروشنگران تاریکیلینک کوتاه: https://ketabak.org/kj2j4
گروه ها: کتابک

کارگاه «تمرین فلسفی آموزش تفکر» برگزار می‌شود

پایگاه خبر - د, 02/10/1397 - 16:08
نویسنده: گروه خبر کتابک

دانشکده روان‌شناسی و علوم تربیتی دانشگاه تهران با همکاری مجموعه علمی فرهنگی آرا کارگاه «تمرین فلسفی آموزش تفکر» را برگزار می‌کند.

ایزابل میلون، مدیر موسسه تمرین فلسفی در فرانسه و پیشرو و صاحب سبک در آموزش تفکر، به‌ویژه آموزش تفکر به کودکان، مدرس این کارگاه خواهد بود.

 

درباره کارگاه «تمرین فلسفی آموزش تفکر»

کارگاه «تمرین فلسفی آموزش تفکر» برای هر شخصی که علاقه به تقویت قدرت تفکر خویش و تامل در مسائل عمیق‌تر زندگی خویش دارد، مناسب است. همچنین معلم‌های دروس تفکر و معلم‌هایی که قصد دارند از شیوه‌های سنتی فراتر روند و قدرت تفکر دانش‌آموزان خود را تقویت کنند، می‌توانند از این کارگاه استفاده کنند.

محورهای اصلی این کارگاه
 • تفکر انتقادی
 • هنر پرسیدن سوال
 • بیان استدلال مناسب
 • تعیین اولویت و تصمیم‌گیری
 • واضح کردن اندیشه‌ها
 • درک خود
 • ارزیابی دیگران
 • قضاوت کردن
 • تحلیل متن

کارگاه «تمرین فلسفی آموزش تفکر» سه‌شنبه ۱۸ اردیبهشت‌ماه ۱۳۹۷ در دو جلسه از ساعت ۹:۳۰ تا ۱۳ و ۱۵:۳۰ تا ۱۹ در دانشکده روان‌شناسی و علوم تربیتی دانشگاه تهران برگزار خواهد شد.

علاقه‌مندان می‌توانند برای هماهنگی و حضور در این کارگاه با شماره ۹۱۲۵۳۴۳۱۲۹ تماس بگیرند. همچنین مدیران و مسئولان مدرسه‌ها که تمایل به برگزاری این کارگاه در مدرسه خود را دارند، میتوانند برای هماهنگی با شماره ۹۱۲۵۳۴۳۱۲۹ تماس بگیرند.

 

 

 

گونه خبر: در شهر چه خبرکلیدواژه: تمرین فلسفی آموزش تفکرآموزش تفکر به کودکانتفکر فلسفیفلسفه برای کودکاندانشکده روانشناسی و علوم تربیتیدانشگاه تهرانلینک کوتاه: https://ketabak.org/yr1po
گروه ها: کتابک

برگزاری کارگاه «آواورزی و الفباورزی»- اردیبهشت‌ماه ۱۳۹۷

پایگاه خبر - ش, 02/08/1397 - 09:09
نویسنده: گروه خبر کتابک

موسسه پژوهشی تاریخ ادبیات کودکان، کارگاه «آواورزی و الفباورزی» را با هدف آموزش زبان گفتار، سخن گفتن و چگونگی راندن درست واک‌ها بر زبان به کودکان، ۲۱ اردیبهشت‌ماه ۱۳۹۷ برگزار می‌کند.

کارگاه «آواورزی و الفباورزی» که مخاطبان آن را خانواده‌ها، مربیان مهدکودک‌ها، مربیان پیش‌دبستانی، آموزگاران اول دبستان و مربیان کودکان دوزبانه تشکیل می‌دهد، از سه بخش تشکیل شده است:

-  آواورزی: شامل معرفی بسته‌ «آواورزی با سی‌بی‌لک»، بیان اهداف آن، آشنایی با تعریف آوا و انواع آن و بیان شیوه‌ کار با این بسته -  الفباورزی: شامل معرفی بسته «الفباورزی با کاکاکلاغه»، بیان هدف‌ها و بیان شیوه‌های پیشنهادی کار با این بسته -  آموزش ریتم: بیان چند مفهوم موسیقی به‌کاررفته در کتاب آواورزی و آموزش شیوه‌ کار با شعر‌های آواورزی
 
دیگر مفاهیم و مطالب کارگاه «آواورزی و الفباورزی»
 • کمک به کودکان در شناخت دستگاه‌های آوایی و شنوایی
 • شیوه های تقویت حس شنیداری در کودکان
 • آشنایی با توانمندی‌های گوناگون کودکان و راه‌های یادگیری آن‌ها
 • شناخت و پردازش آواها
 • آشنایی با آواهای زنجیری و زبر زنجیری
 • بیان اهمیت آموزش شعر و ریتم در رشد زبانی کودکان
 • چگونگی سخن گفتن با کودکان
 • آشنایی با روش «خواندن گفتگویی»
 • آشنایی با شیوه‌ی «آوایی-رانش»
 • بیداری زبانی چیست؟
 • در خود ماندگی زبان به چه معنا است؟
 • آشنایی با دو نوع آموزش «هم‌گرا» و «واگرا»

هزینه کارگاه یک‌روزه «آواورزی و الفباورزی» ۸۵ هزار تومان است. این کارگاه روز جمعه ۲۱ اردیبهشت‌ماه ۱۳۹۷ از ساعت ۹ تا ۱۶ در خانه «با من بخوان» و آموزش خلاق خانواده مافی واقع در تهران، خیابان اسدآبادی (یوسف‌آباد)، خیابان بیست و دوم، پلاک ۹، زنگ ۱ برگزار می‌شود.

لازم به ذکر است ظرفیت کارگاه محدود است.

برای کسب اطلاعات بیشتر با شماره همراه ۹۱۹۸۷۱۰۳۶۴ تماس بگیرید.

لینک ثبت‌نام آنلاین:

ثبت‌نام در کارگاه «آواورزی و الفباورزی»

جهت خرید بسته‌های آواورزی و الفباورزی به لینک‌های زیر مراجعه کنید:

بسته‌های «آواورزی با سی‌بی‌لک» و «الفباورزی با کاکاکلاغه» از سوی انتشارات چیستا منتشر شده است و موسسه پژوهشی تاریخ ادبیات کودکان، از این بسته‌ها با رویکرد آموزش خلاق در آموزش سواد پایه‌ در برنامه «با من بخوان» استفاده می‌کند. «با من بخوان» برنامه‌ای برای ترویج کتاب‌خوانی با کودکان خانواده‌های کم‌درآمد، کودکان محروم و کودکان در بحران است. این برنامه بر پایه‌ی رساندن کتاب‌های مناسب و با کیفیت به دست این گروهی از کودکان و نوجوانان است که در وضعیت معمول زندگی به کتاب‌های باکیفیت دسترسی ندارند.

 

 

گونه خبر: خبرهای ترویج خواندن و ادبیات کودکانخبرهای با من بخوانکلیدواژه: کارگاه آواورزی و الفباورزیآواورزی با سی بی لکآواورزی و الفباورزیآموزش الفبا به کودکانالفباورزی با کاکاکلاغهتاریخ ادبیات کودکانبا من بخوانموسسه پژوهشی تاریخ ادبیات کودکانبرنامه با من بخوانآموزش سواد پایهآموزش خلاقادبیات کودکانتقویت گفتار کودکانتقویت زبان گفتارآموزش سواد به کودکانمهارت های کلامیتقویت مهارت های کلامیلینک کوتاه: https://ketabak.org/zg238
گروه ها: کتابک

نشست تخصصی کتابداران با موضوع «نیازهای اطلاعاتی نوجوانان و کتابخانه‌ها» برگزار می‌شود

پایگاه خبر - س, 02/04/1397 - 10:35
نویسنده: گروه خبر کتابک

دانشکده مدیریت دانشگاه تهران ششمین نشست تخصصی کتابداران کتابخانه‌های آموزشی با موضوع «نیازهای اطلاعاتی نوجوانان و کتابخانه‌ها» را اردیبهشت‌ماه ۱۳۹۷ برگزار می‌کند.

اعضای این پنل شامل:

 • دکتر علیرضا نوروزی، هیات علمی دانشگاه تهران
 • دکتر مریم شمس‌الهی، کتابدار کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان
 • مینو گلباغی، مسئول کتابخانه مجتمع بین‌المللی تطبیقی دخترانه تهران
 • دکتر نسترن پورصالحی، دانشگاه تهران

محورهای بحث در ششمین نشست تخصصی کتابداران کتابخانه‌های آموزشی عبارت است از:

 • نحوه شناسایی نیازهای اطلاعاتی مخاطبان نوجوان
 • چالش‌های مجموعه‌سازی برای نوجوانانابزارهای مناسب جهت انتخاب منابع اطلاعاتی برای نوجوانان
 • ارائه تجربه‌هایی از شیوه‌ها و ابزارهای مجموعه‌سازی در کتابخانه‌های آموزشگاهی

این مراسم همراه با رونمایی و جشن امضای کتاب نیازهای اطلاعاتی نوجوانان برگزار خواهد شد.. همچنین هم‌زمان با برگزار نشست، کتاب نیازهای اطلاعاتی نوجوانان با تخفیف به علاقه‌مندان عرضه می‌شود.

ششمین نشست تخصصی کتابداران کتابخانه‌های آموزشی با موضوع «نیازهای اطلاعاتی نوجوانان و کتابخانه‌ها» شنبه هشتم اردیبهشت‌ماه ۱۳۹۷ از ساعت ۱۵ تا ۱۸ برگزار خواهد شد.

محل برگزاری این نشست در دانشکده مدیریت دانشگاه تهران، ساختمان الغدیر، سالن جنبی الغدیر خواهد بود.

ورود برای عموم به این نشست آزاد و رایگان است اما علاقه‌مندان برای ثبت نام و هماهنگی بیشتر می‌توانند نام و نام خانوادگی خود را همراه با شماره همراه به آدرس ایمیل poursalehi@gmail.com ارسال کنند.

 

 

گونه خبر: در شهر چه خبرکلیدواژه: کتابدار کودکنیازهای اطلاعاتی نوجوانانکتابخانه های آموزشگاهیدانشکده مدیریت دانشگاه تهرانلینک کوتاه: https://ketabak.org/a26ya
گروه ها: کتابک

نشست «کودکان بحران‌زده و امداد فرهنگی در بحران» برگزار می‌شود

پایگاه خبر - س, 02/04/1397 - 09:28

دپارتمان تربیت مربی هنر مرکز آموزش‌های هنری و تخصصی دانشگاه هنر دومین نشست آموزشی هنر دنیای کودکان را با عنوان «کودکان بحران‌زده و امداد فرهنگی در بحران (چیستی، چرایی و چگونگی)» برگزار می‌کند.

امداد فرهنگی در بحران ترکیب واژگانی نوپدیدی است که در سال‌های اخیر آن را بیش از گذشته می‌شنویم. معمولا پس از بروز بحران در کشور، افراد و سازمان‌های مختلفی تحت عنوان امداد فرهنگی در مناطق زلزله‌زده وارد عمل می‌شوند. از آنجا که کودکان آسیب‌پذیرترین افراد جامعه در زمان بروز بحران هستند، کانون توجه این افراد یا سازمان‌ها کودکان و نوجوانان بحران‌زده هستند.

بخشی از فعالیت‌هایی که با عنوان امداد فرهنگی انجام می‌شود مستقیما در پیوند با هنر و فعالیت‌های هنری کودکان و نوجوانان است.

اما با توجه به آن‌چه که در هنگام بروز بحران در کشور ما روی می‌دهد و با نگاهی به نوع و شکل فعالیت‌هایی که با عنوان امداد فرهنگی صورت می‌گیرد به نظر می‌رسد هنوز تعریف روشن و دریافتی یکسان از این ترکیب واژگانی در افراد وجود ندارد.

از سوی دیگر با عنایت به این که کشور ما ایران، به دلیل موقعیت جغرافیایی و جایگاه ویژه در جغرافیای سیاسی جهان، پیوسته دستخوش بروز حوادث و بحران‌های طبیعی و انسان‌ساخت بوده و هست، ضروری است به بازتعریف امداد فرهنگی در بحران بپردازیم.

هدف از برگزاری این نشست آموزشی انتقال نظر و دیدگاه پژوهشگران آشنا به هنر کودک و مقوله فعالیت‌های فرهنگی در بحران است که در این زمینه به صورت عملی تجربه میدانی کسب کرده‌اند و به چیستی، چرایی و چگونگی امداد فرهنگی در بحران می‌پردازند.

سخنرانان این نشست را زهرا فرمانی حقیقی، روان‌شناس، نویسنده، پژوهشگر و بنیان‌گذار موزه مجازی هنر کودک، فتانه کاظمی‌نژاد، پژوهشگر و عضو شورای کتاب کودک و اردشیر پژوهشی، پژوهشگر و مدرس دوره‌های تربیت مربی هنر کودک، تشکیل خواهند داد.

همچنین در نشست «کودکان بحران‌زده و امداد فرهنگی در بحران» یاسمن رضایی گزارشی از کارگاه نقاشی با کودکان زلزله‌زده خواهد داد. در حاشیه دومین نشست آموزشی هنر دنیای کودکان، نمایشگاهی از نقاشی‌های کودکان زلزله‌زده ‌غرب کشور نیز برپا می‌شود.

دومین نشست آموزشی هنر دنیای کودکان با عنوان «کودکان بحران‌زده و امداد فرهنگی در بحران (چیستی، چرایی و چگونگی)» چهارم اردیبهشت‌ماه ۱۳۹۷ در دانشگاه هنر، باغ ملی برگزار می‌شود.

علاقه‌مندان می‌توانند برای ثبت‌نام و هماهنگی با شماره‌های ۶۶۱۷۶۶۱۳  و ۶۶۹۵۱۶۸۸ تماس بگیرند.

 

 

گونه خبر: در شهر چه خبرکلیدواژه: امداد فرهنگی در بحراندانشگاه هنرکودکان در بحرانکودکان بحران زدهزلزله کرمانشاهزلزله غرب کشورلینک کوتاه: https://ketabak.org/xj4b7
گروه ها: کتابک

ناشران کمک‌آموزشی نمایشگاه را از فضای فرهنگی به فضای تجاری تبدیل می‌کنند

پایگاه خبر - د, 02/03/1397 - 15:33

عباس جهانگیریان با پیشنهاد جدا کردن ناشران کمک‌آموزشی از نمایشگاه کتاب، می‌گوید: کسانی که سراغ این کتاب‌ها می‌روند به غرفه‌های عمومی سر نمی‌زنند و فقط ترافیک ایجاد می‌کنند. از طرف دیگر این ناشران با در اختیار داشتن فضای صوتی نمایشگاه، آن‌جا را از فضای فرهنگی به فضای تجاری و غیرحرفه‌ای تبدیل می‌کنند.

این نویسنده ادبیات کودک و نوجوان در گفت‌وگو با ایسنا درباره ارزیابی‌اش از نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران اظهار کرد: برگزاری نمایشگاه کتاب بزرگ‌ترین رویداد فرهنگی ایران است که ممکن است در برخی سال‌ها خوب باشد یا ممکن است خوب نباشد. به طور کلی رویداد خوبی است و باید از آن حمایت شود. اگر نقدی هم به آن داریم باید در گفت‌وگو با رسانه‌ها مطرح کنیم.

او با بیان این‌که خیلی‌ها دوست ندارند این نمایشگاه برگزار شود، گفت: ما نباید با آن‌ها همسو شویم زیرا این رویداد فرصتی است که در آن به کتاب پرداخته و مسائل مربوط به آن گفته می‌شود و بده بستان‌هایی بین ناشران و وزارت ارشاد صورت می‌گیرد. ما به عنوان نویسنده باید از برگزاری نمایشگاه حمایت کنیم و حضور داشته باشیم تا چراغ نمایشگاه روشن بماند، اما عیب‌هایش هم باید برطرف شود.

جهانگیریان سپس بیان کرد: همچنین نمایشگاه فرصتی است که وزیر ارشاد می‌تواند با نویسنده‌ها و ناشران جلسه‌ای داشته باشد و سیاست‌ها و کارنامه خود را در حوزه کتاب بیان کند؛ مانند کاری که رئیس‌جمهور ارمنستان انجام می‌دهد؛ جلسه‌ای با نویسنده‌ها و ناشران برگزار و با آن‌ها گفت‌وگو می‌کند، نقدها و پیشنهادهای  آن‌ها را می‌شنود و با استفاده از این مشارکت سیاست‌های خود را در حوزه کتاب اصلاح می‌کند. این ارتباط تنگاتنگ خوب است که تا کنون در ایران انجام نشده است.  

 

 

او در ادامه افزود: وزیر فرهنگ و ارشاد در جمع ناشران و نویسنده‌ها ممکن است سخنرانی داشته باشد اما شبیه سخنرانی سال‌های قبل است. اگر سخنرانی‌های هشت وزیر مختلف را کنار هم قرار دهید، خواهید دید تفاوت چندانی با هم ندارند. وزیر ارشاد از فرصت نمایشگاه استفاده و با نویسندگان و ناشران گفت‌وگو کند و سیاست‌هایی را که در پیش دارد بیان کند. این تعامل و مشارکت باعث می‌شود ناشران و مولفان به هم نزدیک‌تر شوند و با هم بده بستان داشته باشند تا مشکلات را برطرف کنند.

نویسنده سایه هیولا با پیشنهاد جدا کردن ناشران کمک‌آموزشی از نمایشگاه کتاب، اظهار کرد: کسانی که می‌روند کتاب کمک‌درسی بگیرند ترافیک ایجاد می‌کنند، آن‌ها معمولا به غرفه‌های دیگر سر نمی‌زنند، نه دنبال رمان هستند و نه کتاب شعر و تاریخ. می‌روند تا کتاب‌های کمک‌آموزشی بخرند که بچه‌های‌شان زودتر کنکور قبول شوند و خیال‌شان راحت شود. پیشنهاد می‌کنم چند روز نمایشگاه را عمومی برگزار کنند و چند روز هم نمایشگاه درسی و دانشگاهی؛ یعنی این دو جدا شوند.

او تأکید کرد:  ناشران کمک‌آموزشی هرسال جا می‌گیرند و چون فضای صوتی نمایشگاه در اختیار کمک‌آموزشی‌هاست به دلیل دادن هزینه بیشتر، این فضا روی نمایشگاه سایه می‌اندازد و فضای آن‌جا را  سنگین و نمایشگاه را از فضای فرهنگی به فضای تجاری و غیرحرفه‌ای تبدیل می‌کند که این موضوع باعث رنجش نویسندگان و مولفانی می‌شود که انتظار ورود به فضای فرهنگی دارند. اگر این اتفاق نیفتد یعنی ناشران دانشگاهی و کمک‌آموزشی از ناشران عمومی جدا نشوند، برای کسانی که با قصد دیگری به نمایشگاه می‌روند فضای خسته‌کننده‌ای می‌شود.

عباس جهانگیریان با اشاره به تحریم نمایشگاه کتاب از سوی برخی از ناشران، گفت: وزارت ارشاد باید به خواسته‌های آن‌ها توجه کند و ببیند چرا تحریم می‌کنند. این قهر، قهر فرهنگی است و این موضوع شخصی نیست. وزیر فرهنگ شخصا و یا معاونانش باید با این ناشران صحبت کنند؛ کاری که مهاجرانی در دوران وزارت خود انجام می‌داد.

او همچنین از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی خواست اجاره غرفه‌ها را کمتر کنند و بیان کرد: نمایشگاه فرصتی است که وزارت فرهنگ و ارشاد می‌تواند به ناشران کمک کند؛ با توجه به این‌که ناشران به خاطر مشکلات خود مانند گرانی کاغذ و تیراژ کتاب یکی پس از دیگری ورشکست می‌شوند. وزارت ارشاد باید اجاره غرفه‌ها را کم کند و سیاست‌های حمایتی‌اش را از ناشران بیشتر کند تا ناشران بتوانند به کارشان ادامه دهند.

این نویسنده سپس با بیان این‌ پیشنهاد که فضای سرای اهل قلم کودک و نوجوان را نزدیک به غرفه‌های کودک و نوجوان قرار دهند توضیح داد: سرای اهل قلم کودک و نوجوان با غرفه‌های کودک و نوجوان فاصله زیادی دارد و دور بودنش باعث می‌شود برخی آن‌جا را گم کنند. اگر این سرا نزدیک غرفه‌های کودک و نوجوان باشد برای نویسنده‌های کودک، پژوهشگران و مخاطبان نویسنده‌ها قابل دسترس‌تر است.

او در ادامه تأکید کرد: بهتر است سرای اهل قلم در نمایشگاه به جای شخص به یک شورا واگذار شود تا حداقل چند سلیقه در آن‌جا باشد و فقط یک سلیقه اعمال نشود.  

عباس جهانگیریان همچنین با اشاره به نمایشگاه‌های خارجی گفت: کسانی که به این نمایشگاه‌ها رفته‌اند تجربه‌هایی دارند که می‌توان از تجربه‌های آن‌ها استفاده کرد. چند سال پیش قرار بود در نمایشگاه کتاب فرانکفورت حضور داشته باشم و بنا به دلایلی نتوانستم بروم اما هنوز نرفته چند نویسنده و ناشر از جاهای مختلف به من ایمیل داده بودند تا با یکدیگر دیدار داشته باشیم که من نتوانستم بروم.  البته سال‌های قبل دیدارهایی با رئیس کانون نویسندگان چند کشور داشتم که این موثر بود و این دیدارهای ساده منجر به فعالیت‌هایی شد که بعد از نمایشگاه ادامه داشت؛ مثلا من به رئیس کانون نویسندگان قزاقستان گفتم کتابی درباره فارابی دارم که او خوشحال شد، بعد از نمایشگاه کتاب را برایش فرستادم و بعد متوجه شدم کتابم در این کشور ترجمه شده است.

او در ادامه افزود: اگر ارتباط بین‌المللی بین نویسنده‌های ایران و کشورهای دیگر در نمایشگاه صورت بگیرد، فرصتی برای تعامل با کشورهای دیگر فراهم می‌شود. بسیاری از کتاب‌های ما ظرفیت و قابلیت ترجمه دارند و می‌توانند مخاطب‌هایی فراتر از مخاطب داخلی داشته باشند. با توجه به این‌که متولی‌ای نداریم ادبیات ما را به خارج از کشور معرفی کند، اگر در نمایشگاه سالنی  به این موضوع اختصاص دهند و هر روز مترجمانی در آن‌جا حضور داشته باشند تا نویسنده‌ها خلاصه‌ای از کتاب‌های‌شان را ارائه دهند، ممکن است ناشر یا مترجمی به ترجمه این کتاب‌ها علاقه‌مند شود.

این نویسنده همچنین درباره عرضه کتاب‌هایش در نمایشگاه کتاب تهران گفت: کتاب جدید غیرداستانی‌ام با نام «مهندسی آب» که درباره تاریخچه مهندسی آب در ایران بود به نمایشگاه نرسید. اما چاپ جدید سایه هیولا، چاپ سوم پسر نان و نمک و توران‌ تور از سوی کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان در نمایشگاه عرضه می‌شود. نشر افق قرار بود چاپ جدید «جنگ که تمام شد بیدارم کن» را به نمایشگاه برساند و نشر منادی تربیت چاپ چهارم «قصه‌های هامون و دریا» را آماده کرده است.

سی و یکمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران با شعار «نه به کتاب نخواندن» از تاریخ ۱۲ تا ۲۲ اردیبهشت‌ماه در مصلای امام خمینی (ره) برگزار خواهد شد

 

گونه خبر: خبرهای ترویج خواندن و ادبیات کودکانکلیدواژه: نمایشگاه کتابسی و یکمین نمایشگاه کتابنمایشگاه بین المللی کتابکتاب کودکادبیات کودکعباس جهانگیریانادبیات کودک و نوجوانرمان نوجوانکتاب های کمک درسیکتاب کمک درسیکتاب کمک آموزشیناشران کمک آموزشیمنبع: جدا کردن ناشران کمک‌آموزشی از نمایشگاه کتابلینک کوتاه: https://ketabak.org/ht5t3
گروه ها: کتابک

شانزدهمین دوفصلنامه علمی پژوهشی «مطالعات ادبیات کودک» منتشر شد

پایگاه خبر - د, 02/03/1397 - 08:46
نویسنده: مسعود میرعلایی

شانزدهمین دوفصلنامه مطالعات ادبیات کودک (سال هشتم، شماره‌ی دوم، پاییز و زمستان ۱۳۹۶) با ۱۹۰ صفحه دربرگیرنده هشت مقاله پژوهشی نیمه دوم فروردین‌ماه ۱۳۹۷ منتشر شد.

مطالب شانزدهمین دوفصلنامه «مطالعات ادبیات کودک»

- در کشاکش عشق و تنهایی؛ کندوکاوی در پیچ‌وخم‌های سفرهای کرگدن فریبا کلهر.

لاله آتشی در مقاله پژوهشی خود با رویکرد توصیفی‌تحلیلی به بررسی جایگاه مجموعه سفرهای کرگدن در قلمرو کتاب‌های تصویری‌داستانی کودکان پرداخته است.

- گذر کنسروها از سرزمین بوف‌های کور؛ واکاوی پیوندهای بینامتنی رمان کنسرو غول با بوف کور، پژوهش سمانه اسدی.

- بررسی مراحل حل مسأله و ویژگی‌های حل‌کنندگان مسأله در ادبیات کودکان ایران؛ بر مبنای بررسی و مقایسه‌ داستان‌های تألیفی و ترجمه‌ای رده‌های سنی ب و ج منتشر شده در سال‌های ۱۳۸۰ تا ۱۳۸۵.

محبوبه البرزی و فاطمه یوسفی در پژوهش خود به بررسی و مقایسه تحلیل محتوای کیفی قیاسی و بر اساس مراحل حل مسأله «دیویی» و ویژگی‌های حل‌کنندگان مسأله «گریفین» بر کتاب‌های داستانی تألیفی و ترجمه‌ای پرداخته‌اند. داستان‌های بررسی شده، دربرگیرنده ده کتاب داستانی تألیفی و ده کتاب داستانی ترجمه‌ای برگزیده از سوی شورای کتاب کودک بین سال‌های ۱۳۸۰ تا ۱۳۸۵، متناسب برای گروه سنی «ب» و «ج» است.

- پسامدرنیسم و بوطیقای داستان کودک؛ تحلیلی روایت‌شناسانه از داستان آقا رنگی و گربه ناقلا از فرهاد حسن‌زاده.

در شانزدهمین دوفصلنامه‌ «مطالعات ادبیات کودک»، فرامرز خجسته و عاطفه نیک‌خو در مقاله پژوهشی‌شان کوشیده‌اند ویژگی‌های روایت پسامدرنیستی داستان آقا رنگی و گربه‌ ناقلا یا این‌جوری بود که اون‌جوری شد نوشته فرهاد حسن‌زاده و تصویرگری کتاب را بررسی و تحلیل کنند.

- تصویرسازی زنان در قصه‌های عامیانه مردم فارس.

پژوهنده شهرزاد شاه‌سنی در مقاله‌ خود، با روش پژوهش کیفی و رویکرد تحلیل توصیفی‌تفسیری داده‌ها، به بررسی تصویرسازی زنان، همچنین نقش‌های جنسیتی و سنی، شخصیت‌های اصلی، صفات زنان و الگوهای سفر و جست‌وجو در قصه‌های عامیانه مردم فارس پرداخته است.

- لذت و اقتباس

ندا مرادپور دزفولی در پژوهش خود با بهره‌گیری از رویکرد «پری نودلمن» و لذت‌بخش بودن متن، به بررسی پنج اثر اقتباسی برای کودکان با تنوع در ساختار پرداخته است. پژوهش‌گر هدف مقاله‌اش را پرداختن به لذت که می‌تواند یکی از مهم‌ترین رکن‌های پدید آمدن اقتباس در گستره ادبیات کودک باشد، برگزیده است.

- بررسی افسانه‌ی دژ هوش‌ربا بر مبنای نظریه برونو بتلهایم.

نجمه واعظی دهنوی، طاهره خامنه باقری و سعدی جعفری در مقاله پژوهشی خود، نگاهی از دریچه روان‌کاوی به افسانه ایرانی دژ هوش‌ربا برگرفته از مثنوی معنوی مولانا جلال‌الدین بلخی و بازنویسی صبحی مهتدی دارند. آنان بر اساس روان‌کاوی برونو بتلهایم به تحلیل و بررسی نمادهای موجود در این افسانه پرداخته‌اند.

عنوان هشتمین و آخرین مقاله در این شماره‌ از شانزدهمین دوفصلنامه مطالعات ادبیات کودک:

- در جست‌وجوی کمال مطلوب؛ بررسی تطبیقی ماهی سیاه کوچولو، نوشته صمد بهرنگی با جاناتان مرغ دریایی اثر ریچارد باخ.

مقاله پژوهشی مشترک عبداله ولی‌پور و رقیه همتی است که به شیوه توصیفی‌تحلیلی وجوه اشتراک و افتراق این دو داستان را آشکار کرده‌اند.

در بخش آخر این شماره از دوفصل‌نامه – همچون شماره‌های پیشین – چکیده هشت مقاله به زبان انگلیسی آمده است.

بهای تک شماره‌‌ای شانزدهمین دوفصلنامه مطالعات ادبیات کودک، دستاورد مشترک مرکز مطالعات ادبیات کودک، دانشگاه شیراز و انجمن ترویج زبان و ادب فارسی، ده هزار تومان است.

 

 

 

گونه خبر: خبرهای فرهنگ و آموزشکلیدواژه: مطالعات ادبیات کودکشانزدهمین دوفصلنامه مطالعات ادبیات کودکانفریبا کیلهرکتاب کودکادبیات کودکادبیات کودکاننقد ادبیات کودکانفرهاد حسن زادهلینک کوتاه: https://ketabak.org/uh9j1
گروه ها: کتابک

همایش معرفی برنامه «با من بخوان» در هشتگرد برگزار می‌شود

پایگاه خبر - ي, 02/02/1397 - 10:01
نویسنده: گروه خبر کتابک

کانون فرهنگی تربیتی شهید مطهری با همکاری موسسه پژوهشی تاریخ ادبیات کودکان همایش معرفی برنامه «با من بخوان» را برگزار می‌کند.

همایش معرفی برنامه «با من بخوان» همراه با نمایشگاهی از کتاب‌های باکیفیت با همکاری فروشگاه کتاب هدهد روز پنجشنبه ۶ اردیبهشت‌ماه ۱۳۹۷ از ساعت ۱۰ تا ۱۳ برگزار می‌شود.

مکان برگزاری: هشتگرد، ابتدای خیابان راه‌آهن، کانون فرهنگی هنری شهید مطهری،

علاقه‌مندان برای دریافت اطلاعات بیشتر می‌توانند با شماره‌های ۴۴۲۲۲۲۶۲-۲۶ و ۴۴۲۲۱۱۰۰-۲۶ تماس بگیرند.

درباره «با من بخوان» بیشتر بدانید:

«با من بخوان» از سوی موسسه پژوهشی تاریخ ادبیات کودکان برنامه‌ریزی می‌شود. این برنامه سال‌هاست در بسیاری از مناطق محروم استان‌های ایران همچون استان‌های خراسان جنوبی، سیستان و بلوچستان، کرمان و چندین منطقه دیگر، با پشتیبانی مالی شماری از شرکت‌ها و سازمان‌های خصوصی و غیردولتی اجرا می‌شود. «با من بخوان» با شعار «همه کودکان حق دارند کتاب‌های باکیفیت بخوانند» اصلی‌ترین هدف خود را که رساندن کتاب‌های مناسب و باکیفیت به دست گروهی از کودکان و نوجوانان است که در وضعیت معمول زندگی به کتاب‌های باکیفیت دسترسی ندارند، در این مناطق پیش می‌برد. این برنامه همچنین در وضعیت‌های ویژه مانند وقوع رخدادهای فاجعه‌بار طبیعی و اجتماعی که کودکان نیاز به کتاب‌درمانی و دسترسی به کتاب‌های مناسب دارند، به یاری این گروه از کودکان می‌شتابد.

درباره کانون فرهنگی تربیتی شهید مطهری بیشتر بدانید:

کانون فرهنگی تربیتی شهید مطهری از سال ١٣٧٦ فعاليت خود را تحت نظر اداره كل اموزش و پرورش شهرستان ساوجبلاغ اغاز کرده است. كانون شهيد مطهری از بزرگترين مراكز فرهنگی تربيتی در غرب استان البرز است كه به‌صورت تخصصی در كليه همه زمینه‌های فرهنگی تربيتی و ورزشی فعاليت می‌کند. برنامه‌ريزی دوره‌های آموزشی به گونه‌ای است كه امكان حضور همه گروه‌های سنی دختران و پسران را فراهم ساخته است.

درباره «کتاب هدهد» بیشتر بدانید:

کتاب هدهد، فروشگاه کتاب موسسه پژوهشی تاریخ ادبیات کودکان است. این فروشگاه مرجعی از بهترین و مناسب‌ترین کتاب‌های کودک و نوجوان است. کارشناسان کتاب موسسه پژوهشی تاریخ ادبیات کودکان، آثار ویژه مخاطبان کودک و نوجوان را کارشناسی و گزینش می‌کنند و در فروشگاه کتاب هدهد در دسترس کودکان و نوجوانان، مربیان، آموزگاران، پدران و مادران، مروجان کتاب و سایر مخاطبان علاقه‌مند می‌گذارند. کتاب هدهد افزون بر فروش کتاب‌های باکیفیت، اقدام به برگزاری نمایشگاه‌ کتاب، برگزاری کارگاه‌هایی در پیوند با ادبیات کودکان و همچنین تجهیز کتابخانه‌ها در مهدکودک‌ها، نهادها، موسسات و مراکز فرهنگی می‌کند.

 

 

 

 

گونه خبر: خبرهای ترویج خواندن و ادبیات کودکانخبرهای با من بخوانکلیدواژه: نمایشگاه کتابترویج کتابترویج خواندنکتاب باکیفیتکتاب کودککانون شهید مطهریبا من بخوانتاریخ ادبیات کودکانلینک کوتاه: https://ketabak.org/dw4mo
گروه ها: کتابک

جشن بهارانه انجمن حمایت از حقوق کودکان کار

پایگاه خبر - چ, 01/29/1397 - 11:14
نویسنده: گروه خبر کتابک

انجمن حمایت از حقوق کودکان کار جشن بهارانه خود را همراه با دید و بازدید نوروزی برگزار می‌کند.

جشن بهارانه انجمن حمایت از حقوق کودکان کار با اجرای موسیقی زنده و حضور چهره‌های فعال اجتماعی، فرهنگی و هنری همراه خواهد بود.

این مراسم عصر پنجشنبه ۳۰ فروردین‌ماه ۱۳۹۷ از ساعت ۱۴ تا ۱۸ در تهران، خیابان ولی عصر، نرسیده به پل پارک وی، خیابان هتل استقلال، سالن تلاش برگزار خواهد شد.

ورود برای عموم به جشن بهارانه آزاد خواهد بود.

درباره انجمن حمایت از حقوق کودکان کار بیشتر بدانیم:

انجمن حمایت از حقوق کودکان، با هدف حمایت از حقوق کودکان به عنوان سازمانی مردم نهاد، مستقل، غیرسیاسی و غیرانتفاعی در سال ۱۳۷۳ آغاز به کار کرد.
هدف اصلی انجمن، تبلیغ و ترویج پیمان‌نامه جهانی حقوق کودک است. این انجمن در تلاش است تا با تکیه بر فعالیت‌های گروهی و داوطلبانه اعضای خود، در بهبود وضعیت زندگی کودکان، مشارکتی فعال داشته باشد. این انجمن با رعایت کامل قوانین جمهوری اسلامی ایران، در زمینه‌های مختلفی فعالیت می‌کند؛ زمینه‌هایی مرتبط با تحصیل، اطلاع‌رسانی، آموزش، مراقبت‌های بهداشتی، خدمات مشاوره‌ای برای خانواده‌ها و نیز یاری‌رسانی عملی به کودکانی که بر اثر بلایای طبیعی و اجتماعی و شرایط دشوار زندگی، آسیب دیده‌اند. مواردی مانند حمایت از کودکان کار، کودکان بی‌سرپناه، کودکان قربانی سیل و یا جنگ و کودکانی که مورد سوءاستفاده قرار گرفته‌اند، از جمله فعالیت‌های انجمن در راستای تحقق پیمان نامه جهانی حقوق کودک در ایران است.

 

 

گونه خبر: در شهر چه خبرکلیدواژه: کودکان کارجشن بهارانهانجمن حمایت از حقوق کودکان کارسازمان های مردم نهادلینک کوتاه: https://ketabak.org/ef76b
گروه ها: کتابک

دو کارگاه از ماریت تورن‌کویست در انجمن آموزشی حمایتی محمودآباد شهرری برگزار شد

پایگاه خبر - چ, 01/29/1397 - 09:59
نویسنده: گروه خبر کتابک

ماریت تورن‌کویست تصویرگر هلندی-سوئدی که برای برگزاری نمایشگاهی از آثارش با عنوان «تصویرگری کتاب‌های کودکان در گفت‌وگوی میان‌فرهنگی» به ایران آمده است، روز یک‌شنبه ۲۶ فروردین‌ماه ۱۳۹۷، برای برگزاری کارگاه‌هایی در انجمن آموزشی حمایتی محمودآباد شهرری به این مرکز رفت. در این روز دو کارگاه برای دو گروه از کودکانی که به این مرکز می‌آیند برگزار شد.

 

 

نخست کودکان در کارگاهی با عنوان «جزیره‌ی شادی» شرکت کردند. این گروه کودکان که ۵-۶ سال داشتند پس از دیدن تصویرهای کتاب و شنیدن داستان آن، کاغذهایی با تصاویری از یک جزیره دریافت کردند و هر یک آن‌چه آرزو داشتند را در جزیره خودشان به تصویر کشیدند.

کارگاه دوم با عنوان «پیکو» نیز بر اساس کتابی با همین نام بود که به تازگی از سوی انتشارات مؤسسه پژوهشی تاریخ ادبیات کودکان در ایران به چاپ رسیده است. «پیکو، جادوگر کوچک» نوشته تون تله‌گن، نویسنده هلندی است که ماریت تورن‌کویست نیز تصویرگری آن را بر عهده داشته است. کودکان این گروه نیز که در بازه سنی ۱۰-۱۲ سال قرار داشتند، پس از بلندخوانی کتاب، تصویری را که از شخصیت این داستان در ذهن‌شان داشتند روی کاغذ آوردند. پیش از انجام این کار نیز ماریت تورن‌کویست اصول ساده و نخستین رنگ‌آمیزی با پاستل گچی را به طور عملی برای این کودکان نمایش داد. در پایان کار هر یک از کودکان در کنار نقاشی‌های خود نوشتند که دوست دارند پیکو چه چیزی در زندگی آن‌ها را تغییر دهد.

 

 

 

 

 

 

گونه خبر: خبرهای ترویج خواندن و ادبیات کودکانخبرهای با من بخوانکلیدواژه: ماریت تورن کویستخانه حمایتی محمودآبادپیکو جادوگر کوچککتاب کودکادبیات کودکلینک کوتاه: https://ketabak.org/z46p3
گروه ها: کتابک

پروین دولت آبادی نقطه تلاقی عرفان، موسیقی سنتی و شعر کودک در ایران

پایگاه خبر - د, 01/27/1397 - 15:18
نویسنده: زهره قایینی

یادداشتی از زهره قایینی به مناسبت ۲۷ فروردین‌ماه، سال‌روز درگذشت پرورین دولت‌آبادی

پروین دولت آبادی در سیر تاریخ فرهنگ کودکی ایران، یکی از پایه‌گذاران شعر کودک است و کم‌تر کسی در این مورد تردید دارد. پروین در خانواده‌ای ریشه دارد که بخشی از فرهنگ ایران را از دوره مشروطه به بعد پیش برده‌اند و غنا بخشیده‌اند، کسانی مانند میرزا یحیی دولت آبادی یا صدیقه دولت آبادی از خانواده بزرگ دولت آبادی‌های اصفهان هستند. در این مورد هم کسی نمی‌تواند تردید داشته باشد. اما زوایای پنهانی از زندگی پروین دولت آبادی است که هم‌چنان کارنشده مانده است که باید در آینده به‌درستی و با دقت به آن پرداخت. گوشه‌هایی از این‌ها را باز می‌کنم تا شاید مورد توجه بیش‌تری قرار بگیرد. نخست منش و سبک زندگی پروین دولت آبادی بود. پروین زنی آزاده به معنای واقعی کلمه بود. یعنی برای آزادی و به ویژه حقوق برابر زنان با مردان همیشه می‌کوشید و برای آن مبارزه می‌کرد. اگرچه ممکن است این نکته در سنجش با‌ کسی مانند سیمین بهبهانی چندان به چشم نیاید. زیرا پروین به سبب افتادگی در منش و نگرش با بسیاری از زنان هم‌نسل و هم‌عصر خود متفاوت بود. سبب آن را نیز باید در گرایش عرفانی پروین به مولانا و شمس دید. مولانا شیفته شمس شد، و پروین شیفته این دو بود. پروین هنگامی که از جایگاه شعری مولوی سخن می‌گفت، چنان چشمانش می‌درخشید و حالش دگرگون می‌شد که نمی‌توان این حالت را با کلام توصیف کرد. بنابراین از جنبه شخصیتی ما با شاعری سروکار داریم که خود را ذره‌ای از فرهنگ عظیم و تنومند عرفانی ایران می‌دانست. برای همین جایگاه شعر بزرگ‌سال او را هم باید در چنین بستری دید. یعنی نمی‌توان پروین را در شعر بزرگ‌سال جدای از این نقطه وصل دید و تحلیل کرد.

نکته دیگر ارتباط او با موسیقی سنتی ایران است. پروین از هنگامی که جوان بود، با برجسته‌ترین موسیقی‌دان‌های ایران نشست و برخاست داشت. او به گفته نزدیکان و البته به گفته فروتنانه خودش، همیشه در میان این گروه از موسیقی‌دانان ایران حلقه وصل بود. پروین پیوندهای میان موسقیی سنتی ایران و عرفان را به‌خوبی می‌شناخت و به‌شدت به آن پایبند بود. برای نمونه در شعر «چنگ و چنگی» که در کتاب «بلورین جامه انگور» آمده است، پروین در بخشی از این شعر می‌سراید:

زخمه زخمه چنگ در آواز شد
نغمه ساز بزم اهل راز شد
مطرب آشفته حالان خواندمش
شورها در تار جان افشاندمش
نرم نرمک قصه جان می‌سرود
تار مویش عقده دل می‌گشود
آن سخن‌پرداز دیرین هر نفس
قصه‌ای جان آشنا می‌گفت و بس

…….

که در این شعر بزرگ‌سال به‌روشنی تأثیر پروین از عرفان و موسیقی سنتی ایران را می‌شود دید. اما پروین که جدای از عرفان و موسیقی ایرانی، دغدغه کودکان را هم داشت، در اوج جوانی و زیبایی و دختر شهردار تهران بودن، همه این‌ها را به کناری می‌گذارد و می‌رود به یتیم‌خانه امین‌آباد و به‌گونه‌ای زندگی‌اش را پای کمک و یاری به این کودکان می‌گذارد. این سبک از زندگی او را متوجه می‌کند که دوره تحول زیستی و اجتماعی برای کودکان ایرانی فرارسیده است و البته او در این راه زنان دیگری از نسل خود را دارد که در تعامل دوسویه از آن‌ها می‌آموزد و به آن‌ها نیز می‌آموزاند. در این جایگاه، پروین از دهه ۱۳۳۰ و البته به طور مشخص از دهه ۱۳۴۰ با انتشار نشریات پیک شعر کودکش را منتشر می‌کند. بنابراین در اولین نگاه می‌توان تأثیر یک نگاه پخته به زندگی که بارکش فرهنگ غنی عرفانی ایران است در شعر کودکش دید. عشق به طبیعت یکی از نمودهای آن است. در شعر کودک و نوجوان پروین دولت آبادی جایی نیست، که مظاهر طبیعت ستایش نشده باشد. چرا؟ برای اینکه از نگاه شاعری مانند او، انسان یا کودک انسان در هم‌سازی و همراهی با طبیعت معنا می‌یابد.

پروانه رنگ رنگ زیبا
باز آمده ای به خانه ما
در گوشه پنجره نشینی
تا باغِ قشنگ را ببینی
مهمان قشنگِ رنگ رنگم
همبازی کوچکِ قشنگم
امروز که غنچه های زیبا
لبخند زند به صورت ما
من می کنم این دریچه را باز
پروانه من درآ به پرواز

در این‌گونه شعرهای کودکانه به‌روشنی دیده می‌شود که پروین نه تنها کودک انسان را خوب می‌بیند، بلکه جلوه‌های طبیعت و هستی را هم به‌زیبایی دیده است. پروانه همیشه برای کودک یک پدیده جذاب بوده است چه از نظر رنگ و چه از جنبه حرکات و پرواز. هردوی این‌ها در شعر او می‌آید. از نگاه دیگر شعر کودک و نوجوان او استعلایی است. یعنی کودک یا نوجوان را به سوی سطح بالاتری از هستی می‌کشاند. شعر او کم‌تر به موضوع‌هایی مانند فقر و بی‌عدالتی می‌پردازد، شاید در زمانه‌ای که او می‌زیست، یعنی دهه ۱۳۴۰ که زمانه شکل‌گیری ادبیات کودکان در نثر و شعر بود، شعرهایی که تیره‌بختی زندگی و کودکان تیره‌بخت را به‌نمایش می‌گذاشتند، بهتر دیده می‌شد، اما پروین چنین دیدی نداشت و باور داشت آن چیزی که همه ما را از کودک و بزرگ‌سال به‌اسارت می‌برد، نداشتن نگاه است. برای همین تلاش پروین در همه شعرهایش این بود که کودکان و نوجوانان را به این سو بکشاند که با نگاه و چشم‌هایشان زیبایی‌ها و ارزش‌های طبیعت و هستی را کشف و درونی کنند. این درونی کردن همان پیوند و نقطه تلاقی شعر کودک و نوجوان پروین با عرفان است.

و اما پروین چه میراثی برای شعر کودک و نوجوان ما گذاشت. به نظرم برای اینکه شاعران بعد از پروین، راه پروین دولت آبادی را بروند، باید ابتدا ریشه‌های فرهنگی خودشان که عرفان و موسیقی سنتی هست بشناسند. بدون این دو عامل ناممکن است که شاعری بتواند از شعر پروین بهره بگیرد و آن را در شعر خودش امتداد دهد.

معرفی پروین دولت‌آبادی در کتابک:

پروین دولت‌آبادی

گونه خبر: خبرهای ترویج خواندن و ادبیات کودکانکلیدواژه: پروین دولت آبادیشعر کودکسالروز درگذشت پروین دولت آبادیمنبع: http://www.ibna.ir/fa/doc/note/259693/لینک کوتاه: https://ketabak.org/g9363
گروه ها: کتابک

گزارش تصویری آیین گشایش نمایشگاه تصویرگری کتاب‌های کودکان

پایگاه خبر - ي, 01/26/1397 - 10:27

موسسه پژوهشی تاریخ ادبیات کودکان با همکاری انجمن تصویرگران ایران آیین گشایش نمایشگاه «تصویرگری کتاب‌های کودکان در گفت‌وگوی میان‌فرهنگی» را جمعه ۲۴ فروردین‌ماه ۱۳۹۷ در خانه هنرمندان ایران برگزار کرد.

 

این نمایشگاه که دربرگیرنده آثاری از ماریت تورن‌کویست، تصویرگر هلندی سوئدی، به همراه آثار گروهی از تصویرگران ایرانی شامل نوشین صفاخو، مهسا منصوری و کیوان اکبری است، با حضور ماریت تورن‌کویست، کیو نوروانتو، سفیر فنلاند وفرانسوا سنمو، سفیر فرانسه در ایران، مدیر خانه هنرمندان ایران و دیگر هنرمندان، فعالان و علاقه‌مندان به عرصه ادبیات کودکان گشایش یافت.

 

 

نمایشگاه «تصویرگری کتاب‌های کودکان در گفت‌وگوی میان‌فرهنگی»، دربرگیرنده تصویرهای مجموعه کتاب‌های پروژه بین‌فرهنگی تولید کتاب‌های تصویری باکیفیت برای برنامه «با من بخوان» است. این پروژه از سال ۱۳۹۴ آغاز به کار کرده و طی سه سال کارِ پیوسته، تاکنون سه کتاب «دیو سیاه و موش سفید»، «هویج پالتوپوش» و «هفت اسب هفت رنگ» از این مجموعه منتشر شده است که در نمایشگاه به نمایش درآمده است. در این پروژه تصویرگران ایرانی با نظارت ماریت تورن کویست کار تصویرگری کتاب را انجام داده‌اند. پروژه یاد شده برای برنامه «با من بخوان» و با هدف تولید و نشر کتاب‌های تصویری باکیفیت شکل گرفته است.

با برنامه «با من بخوان» بیشتر آشنا شوید

 

ماریت تورن‌کوییست، تصویرگر هلندی-سوئدی و حامی برنامه «با من بخوان»

 

زهزه قایینی، سرپرست برنامه «با من بخوان» و کیو نوروانتو، سفیر کشور فنلاند همراه با همسرش

 

محمدهادی محمدی، نویسنده و پژوهشگر ادبیات کودک و نوجوان و ماریت تورن‌کوییست، تصویرگر

 

نوشین صفاخو، تصویرگر کتاب «هفت اسب هفت رنگ»

 

مهسا منصوری، تصویرگر کتاب «هویج پالتوپوش»

 

پژمان رحیمی‌زاده، تصویرگر

 

کمال طباطبایی، تصویرگر

 

 

 

مسعود مجاوری‌آگاه، استاد دانشگاه آزاد اسلامی

 

 

ماریت تورن‌کوییست در حال امضای یکی از آثار خود

 

 

 

 

 

 

 

گونه خبر: گزارش‌هاخبرهای ترویج خواندن و ادبیات کودکانخبرهای با من بخوانکلیدواژه: نمایشگاه کتاب کودکنمایشگاه تصویرگری کتاب های کودکادبیات کودکادبیات کودکانماریت تورن کوییستپژمان رحیمی زادهسفیر فرانسه در ایرانسفیر فنلاند در ایرانکمال طباطباییتصویرگری کتاب های کودکانترویج خواندنبرنامه با من بخوانترویج کتابکتاب کودکلینک کوتاه: https://ketabak.org/ej7as
گروه ها: کتابک

کارگاه آموزشی رمان‌نویسی برای نوجوانان برگزار می‌شود

پایگاه خبر - چ, 01/22/1397 - 11:36
نویسنده: گروه خبر کتابکانجمن نویسندگان کودک و نوجوان کارگاه آموزشی رمان‌نویسی برای نوجوانان را با تدریس حمیدرضا شاه‌آبادی برگزار می‌کند.

شرکت‌کنندگان در این دوره در مرحله نخست، طی ده جلسه مبانی نظری رمان‌نویسی برای نوجوانان را مرور می‌کنند و پس از آن در مرحله پیشرفته دست به کار نوشتن اثر می‌شوند و تا پایان دوره، یک رمان نوجوان خلق می‌کنند.

شایان ذکر است که شرکت‌کنندگان بر اساس مصاحبه حضوری پذیرفته خواهند شد.

کارگاه آموزشی رمان‌نویسی برای نوجوانان

زمان آغاز کارگاه آموزشی رمان‌نویسی برای نوجوان از روز شنبه ۱۵ اردیبهشت‌ماه ۱۳۹۷ خواهد بود.

مکان برگزاری این کارگاه انجمن نویسندگان کودک و نوجوان واقع در تهران، خیابان سمیه، بعد از چهارراه مفتح، کوچه پروانه، پلاک ۴۶ است.

برای ثبت‌نام و دریافت اطلاعات بیشتر با شماره ۸۸۳۱۷۷۵۵-۲۱ تماس بگیرید.

درباره حمیدرضا شاه‌آبادی

حمیدرضا شاه آبادی، متولد ۱۳۴۶ است و مدرک کارشناسی ارشد در رشته تاریخ دارد. پنج سال معلمی و همچنین فعالیت در کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان، شاه آبادی را به نوشتن برای کودکان و نوجوانان علاقه‌مند کرد. او همچنین دو بورس مطالعاتی را در کتابخانه بین‌المللی مونیخ با موضوع ادبیات کودک گذرانده است.
«لالایی برای دختر مرده» نخستین رمان حمیدرضا شاه آبادی برای نوجوانان بود که در سال ۱۳۸۶ نشر افق منتشر کرد. این کتاب برنده جایزه اول جشنواره کتاب کودک و نوجوان شد و لوح تقدیر شورای کتاب کودک و لوح تقدیر جشنواره کتاب برتر را دریافت کرد. اعترافات غلامان (رمان نوجوان)، وقتی مژی گم شد (رمان نوجوان)، افسانه تیرانداز جوان و هیچ‌کس جرئتش را ندارد از دیگر آثار او هستند.

درباره انجمن نویسندگان کودک و نوجوان

انجمن نویسندگان کودک و نوجوان، مؤسسه ای غیردولتی و ناسودبر است که با هدف حمایت از هویت مستقل و حقوق مادی و معنوی نویسندگان کودک و نوجوان، ایجاد زمینه‌ های مناسب برای آموزش و پیشرفت فرهنگی نویسندگان و ایجاد تسهیلات لازم برای ارائه‌ و یا انتشار آثار ارزنده در سال ۱۳۷۷تأسیس شده است.

 

 

گونه خبر: در شهر چه خبرکلیدواژه: انجمن نویسندگاننویسکانجمن نویسندگان کودک و نوجوانادبیات کودکانکارگاه آموزشی رمان نویسی برای نوجوانانرمان نویسی برای نوجوانانرمان نوجوانرمان مناسب برای نوجوانانحمیدرضا شاه آبادیلینک کوتاه: https://ketabak.org/8v64y
گروه ها: کتابک

کارگاه دوروزه «شناخت ادبیات کودکان و روش‌های بلندخوانی» اردیبهشت‌ماه ۱۳۹۷ برگزار می‌شود

پایگاه خبر - س, 01/21/1397 - 09:02

موسسه پژوهشی تاریخ ادبیات کودکان کارگاه دوروزه «شناخت ادبیات کودکان و روش‌های بلندخوانی» را ۱۳ و ۱۴ اردیبهشت‌ماه ۱۳۹۷ برگزار می‌کند.

در این کارگاه، مخاطبان با ادبیات کودکان و روش‌های بلندخوانی و اصول برگزاری نشست‌های بلندخوانی آشنا می‌شوند. مربیان، آموزگاران، کتابداران، پدران و مادران و سایر علاقه‌مندان به ادبیات کودکان مخاطبان این کارگاه هستند.

سرفصل‌های کارگاه دوروزه «شناخت ادبیات کودکان و روش‌های بلندخوانی»
 • شناخت ادبیات کودکان

ابتدای کارگاه، مخاطبان به دو روش تئوری و عملی، با تفاوت‌های متن ادبی و غیرادبی و همچنین ادبیات کودکان و ویژگی‌ها و کارکرهای آن آشنا می‌شوند.

 • آشنایی با ویژگی‌های کتاب‌های باکیفیت و بی‌کیفیت

در این بخش، شرکت‌کنندگان با ویژگی‌های کتاب‌های باکیفیت و بی‌کیفیت آشنا می‌شوند و در بخش عملی به بررسی چند کتاب باکیفیت و بی‌کیفیت می‌پردازند.

 • شناخت عناصر داستان

شرکت‌کنندگان در این کارگاه با عناصر داستان شامل پیرنگ، شخصیت‌پردازی، صحنه‌پردازی، درون‌مایه، موضوع و زاویه دید آشنا می‌شوند و اهمیت این عناصر و رابطه آن‌ها با کتابخوانی و بلندخوانی برای کودکان و نوجوانان را فرامی‌گیرند. همچنین می‌آموزند چگونه با بازی‌ها‌ و فعالیت‌های عملی و جذاب، عناصر ادبی یک کتاب را با کودکان و نوجوانان سهیم شوند.

 • شناخت و کارکرد تصویر و کتاب‌های تصویری

این بخش به اهمیت تصویر و سواد دیداری و نقش و جایگاه تصویر در کتاب‌های کودکان اختصاص دارد. مخاطبان این کارگاه به دو روش تئوری و عملی می‌آموزند چگونه در کتاب‌های تصویری، متن و تصویر، رابطه‌ای دو سویه‌ و تنگاتنگ با یکدیگر دارند.
در بخش عملی این کارگاه نیز چند کتاب تصویری، تصویرخوانی و جایگاه تصویر در کتابخوانی برای کودکان بررسی می‌شود.

 • روش‌های بلندخوانی

در پایان، تسهیلگران کارگاه به انواع روش‌های بلندخوانی کتاب به عنوان یکی از موثرترین راه‌های ترویج خواندن می‌پردازند و  به مخاطبان چگونگی آماده‌ساختن کودکان برای یک نشست بلندخوانی را می‌آموزند. همچنین مخاطبان با شیوه‌ها و تکنیک‌های بلندخوانی آشنا می‌شوند و یاد می‌گیرند که چگونه با طراحی و اجرای انواع فعالیت‌ها پیش و پس از بلندخوانی، به گسترش درک و لذت کودکان از کتاب و داستان کمک کنند.

کارگاه دوروزه «شناخت ادبیات کودکان و روش‌های بلندخوانی»، روزهای پنجشنبه و جمعه ۱۳ و ۱۴ اردیبهشت‌ماه ۱۳۹۷ از ساعت ۹ تا ۱۵ برگزار می‌شود. هزینه این کارگاه برای دو روز ۱۴۵ هزار تومان است.

توجه داشته باشید ظرفیت این کارگاه محدود است بنابراین در صورت تمایل به شرکت در کارگاه، در اسرع وقت با شماره ۹۱۹۸۷۱۰۳۶۴ تماس بگیرید یا درخواست خود را برای ثبت‌نام، از طریق تلگرام ارسال کنید.

همچنین برای ثبت‌نام آنلاین به صورت مستقیم می‌توانید به لینک زیر مراجعه کنید:

کارگاه دوروزه «شناخت ادبیات کودکان و روش‌های بلندخوانی» از جمله کارگاه‌های برنامه ترویج کتابخوانی «با من بخوان» است. برنامه ترویج کتابخوانی «با من بخوان» از سال ۱۳۹۰ زیر نظر موسسه پژوهشی تاریخ ادبیات کودکان به ترویج کتابخوانی با کودکان محروم و کودکان در بحران می‌پردازد. این برنامه بر پایه شعار اصلی «همه کودکان حق دارند کتاب‌های باکیفیت بخوانند» بنا شده است. در برنامه «با من بخوان»، کتاب‌های مناسب و باکیفیت به دست گروهی از کودکان می‌رسد که در شرایط معمول زندگی به این گونه از کتاب‌ها دسترسی ندارند.

 

 

 

گونه خبر: خبرهای ترویج خواندن و ادبیات کودکانکلیدواژه: ادبیات کودکانشناخت ادبیات کودکانکارگاه دوروزه شناخت ادبیات کودکانروش های بلندخوانیکتاب کودککتاب باکیفیتکتابخوانی با کودکانخواندن با کودکانکتاب خواندن برای کودکانکتاب مناسبلینک کوتاه: https://ketabak.org/ga5md
گروه ها: کتابک

مراسم یادبود ثمین باغچه‌بان برگزار می‌شود

پایگاه خبر - س, 01/21/1397 - 08:44

مراسم یادبود ثمین باغچه‌بان به مناسبت دهمین سالگرد درگذشت وی در تالار رودکی تهران برگزار می‌شود.

بهمن دارالشفایی درباره این مراسم در صفحه تلگرام خود نوشت:

«همین جمعه (۲۴ فروردین) ساعت ۳ تا ۵ بعدازظهر مراسمی در تالار رودکی برگزار میشه برای ادای دین به ثمین باغچه‌بان و همه آهنگ‌هایی که برامون ساخت.

«برنامه به همت بنفشه، خواهرم، و با هماهنگی و همکاری کاوه، پسر ثمین، برگزار میشه. من هم هر کمکی تونستم بهشون کردم.

«کاوه که استانبول زندگی می‌کنه برای این برنامه اومده ایران و قراره همراه یک گروه آوازی چند تا از آهنگای ثمین رو اجرا کنه. برنامه چند تا بخش دیگه هم داره.

«اگر ثمین و کارهاش رو دوست دارین فکر کنم این برنامه رو هم دوست داشته باشین. خیلی خوشحال میشیم ببینیمتون.»

این مراسم روز جمعه ۲۴ فروردین‌ماه ۱۳۹۷ از ساعت ۱۵ تا ۱۷ در تهران، خیابان حافظ، تالار رودکی برگزار خواهد شد.

ورود به این مراسم برای عموم آزاد است.

درباره ثمین باغچه‌بان بیشتر بدانید

ثمین باغچه‌بان، آهنگساز، شاعر، نویسنده و مترجم ایرانی در سال ۱۳۰۴ در تبریز متولد شد و ۲۹ اسفند ۱۳۸۶ در استانبول درگذشت. پدرش، جبار باغچه‌بان، بنیان‌گذار آموزشگاه ناشنوایان در ایران بود. ثمین باغچه‌بان و خانواده‌اش چند سال پس از پیروزی انقلاب اسلامی در ایران برای همیشه به ترکیه مهاجرت کردند.

یکی از مشهورترین آثار او به نام «رنگین کمون» (۱۰ قطعه برای تکخوان، آواز گروهی و ارکستر) در واپسین سال‌های پیش از انقلاب شکل گرفت که با همکاری نوازندگان ارکستر سمفونیک رادیو وین ضبط و منتشر شد. نسلی از کودکان ایرانی در آن زمان با این آلبوم بزرگ شدند و همچنان بسیاری از مراکزی که در ایران در زمینه آموزش موسیقی به کودکان فعالند از این آلبوم بهره می‌گیرند. آلبوم «رنگین کمون» با همکاری ارکستر سمفونیک رادیو وین به رهبری توماس کریستین داوید، گروه همسرایان میترا (فرح) به رهبری اِولین باغچه‌بان (همسر ثمین باغچه‌بان) اجرا و ضبط شده و برای کودکان است.

 

 

گونه خبر: در شهر چه خبرکلیدواژه: ثمین باغچه بانجبار باغچه بانآلبوم رنگیم کمونتالار رودکیموسیقی کودکانادبیات کودکلینک کوتاه: https://ketabak.org/xd8ip
گروه ها: کتابک
همزمانی محتوا