کتابک

امکان‌ بازنویسی داستان‌های سهروردی برای کودکان بررسی شد

پایگاه خبر - د, 05/22/1397 - 12:50
نویسنده: گروه خبر کتابک

جلسه امکان‌سنجی بازنویسی کردن داستان‌های سهروردی برای کودکان با حضور دکتر یحیی قائدی، استاد حوزه فلسفه برای کودکان، فریدون عموزاده خلیلی، نویسنده ادبیات کودک و رئیس هیات مدیره انجمن نویسندگان کودک و نوجوان، ابراهیم قربان‌پور، نویسنده، لیلا خسروی، کارشناس موزه ملی علوم و فناوری، دکتر فخری، مدیرگروه آموزش کمیسیون ملی یونسکو و پورهادی، کارشناس این گروه، روز چهارشنبه، مورخ ۱۷ مرداد ۱۳۹۷، در محل کمیسیون ملی یونسکو برگزار شد.

در این جلسه سطوح چندگانه امکان‌ بازنویسی کردن داستان‌های سهروردی برای کودکان مورد بررسی قرار گرفت و مقرر شد اقدامات پیشنهادی کمیسیون ملی یونسکو در این زمینه اعلام شود.

پس از قرار گرفتن هشتصد و پنجاهمین سال زندگی شیخ شهاب الدین سهروردی ملقب به شیخ اشراق در فهرست بزرگداشت مشاهیر یونسکو در سال ۲۰۱۷، جمهوری اسلامی ایران طی دو سال (۲۰۱۸ و ۲۰۱۹ میلادی) متولی شناساندن و معرفی این عالم بزرگ در سطوح ملی و بین‌المللی است. بر این اساس گروه آموزش کمیسیون ملی یونسکو تصمیم گرفت تا با تهیه داستان‌هایی برای کودکان با الهام از داستان‌های سهروردی، گامی هر چند کوچک در معرفی این عالم بزرگ به فرهنگ‌ سازان آینده این مرزو بوم بردارد.

کتاب «قصه‌های شیخ اشراق» نوشته امیرحسین خورشیدفر از کتاب‌های انگشت‌شماری است که آثار سهروردی را برای نوجوانان دسترس‌پذیر کرده است. کتاب «اقلیم هشتم» نوشته محسن هجری هم زندگی این فیلسوف را در فضای سیاسی قرن ششم هجری برای نوجوانان روایت می‌کند.

درباره شیخ شهاب الدین سهروردی

شیخ شهاب الدین سهروردی در سال۵۳۳ شمسی در قریه سهرورد زنجان به دنیا آمد. حکمت و اصول فقه را نزد مجدالدین جیلی استاد فخر رازی در مراغه آموخت و در علوم حکمی و فلسفی سرآمد شد و بقوت ذکا، وحدت ذهن و نیک اندیشی بر بسیاری از علوم اطلاع یافت.
سهروردی پس از تکمیل تحصیلات به اصفهان رفت تا نزد ظهیرالدین فارسی، علم منطق را بیاموزد. او در همین شهر بود که برای نخستین بار با افکار ابن سینا آشنا شد و پس از مدتی تسلط خاصی بر آن پیدا کرد. سهرودی پس از اتمام تحصیلات رو به عرفان و سلوک معنوی آورد و به سفر در داخل ایران پرداخت و از بسیاری از مشایخ تصوف دیدن کرد و بسیار مجذوب آنان شد.
شیخ در جریان سفرهایش مدتی با جماعت صوفیه هم کلام شد و به مجاهدت نفس و ریاضت مشغول شد. در همین دوره بود که به راه تصوف افتاد و دوره‌های درازی را به اعتکاف و عبادت و تامل گذراند. هنگامی که سفرهای سهروردی گسترده تر شده بود به آناتولی رسید و از آنجا به حلب سوریه رفت.در همان شهر با ملک ظاهر، پسر صلاح الدین ایوبی، دیدار کرد. ملک ظاهر شیفته شیخ شده و مقدمش را گرامی داشت و از او خواست که در آن جا بماند.
سهروردی پذیرفت و درس و بحث خود را در مدرسه حلاویه آغاز کرد. در همین مدرسه بود که شاگرد و پیرو وفادارش شمس الدین شهروزی به او پیوست. شیخ همیشه در بیان مسائل، به خصوص احکام و مسائل مربوط به دین بی‌باک بود و همین صراحت بیان او بود که سرانجام فقهای قشری عامه علیه او شوریدند، او را مرتد خوانده و سخنانش را خلاف اصول دین دانستند.
این کینه و عناد تا جایی رسید که ملک ظاهر را تشویق به قتل او کردند. اما ملک ظاهر نمی‌پذیرفت و به خواست آنان توجهی نمی کرد. سرانجام صلاح‌الدین ایوبی در نامه‌ای از پسرش خواست به دلیل برخی ملاحظات سیاسی شیخ را به قتل برساند اما فقها با ارسال شکوائیه به صلاح الدین ایوبی او را مجاب کردند که فرمان قتل شیخ را صادر کند.
بدین ترتیب شیخ را زندانی کردند و در سن ۳۷ سالگی به قتل رساندند. جنازه‌ شیخ را در روز جمعه آخر ذی‌الحجه سال ۵۸۷ قمری از زندان بیرون آوردند.
از سهروردی در طول عمر کوتاه خود حدود ۵۰ کتاب و رساله به یادگار مانده است. آثار او به طرز شگفتی از نظر فصاحت و بلاغت تحسین شده و دارای نثری پخته و قوی است.

هشتم مرداد روز بزرگداشت سهروردی نام گذاری شده است.

گونه خبر: خبرهای فرهنگ و آموزشکلیدواژه: کودکان و داستان های شیخ شهاب الدین سهروردیادبیات کودکبازآفرینی برای کودکانمناسب سازی ادبیات کهن برای کودکانبازنویسی برای کودکانمنبع: جلسه امکان‌سنجی تهیه داستان‌های سهروردی به زبان کودکان برگزار شد لینک کوتاه: https://ketabak.org/2i0kj
گروه ها: کتابک

موضوع روز بین‌المللی نوجوان سال ۲۰۱۸ فضای امن برای نوجوانان است

پایگاه خبر - ي, 05/21/1397 - 17:45

۱۲آگوست برابر با ٢١ مرداد «روز بین‌المللی نوجوان» است. موضوعی که امسال برای این روز انتخاب شده است «فضای امن برای نوجوانان» است. سازمان ملل متحد در سال ۱۹۹۹این روز را «روز نوجوان» نامید تا نقش دختران و پسران نوجوان را در تغییرات دنیا امروز یادآوری کند و درباره چالش‌ها و مشکلاتی که نوجوانان آگاهی بدهد.

در حال حاضر ۱٫۸ میلیارد نوجوان بین ۱۰ تا ۲۴ سال در جهان وجود دارد. این بزرگترین جمعیت نوجوان تاکنون است. اما یک نفر از هر ۱۰ کودک جهان در مناطق جنگی زندگی می‌کنند و ۲۴ میلیون نفر از آن‌ها ترک‌تحصیل می‌کند. بی‌ثباتی سیاسی، چالش‌های بازار کار و فضای محدود برای مشارکت سیاسی و مدنی منجر به افزایش جداسازی نوجوانان در جوامع شده است. به این مناسب سازمان ملل متحد موضوع «روز بین‌المللی نوجوان» سال ۲۰۱۸ را «فضای امن برای نوجوانان» تعیین کرده است.
نوجوانان به فضاهای امن نیاز دارند تا بتوانند با یکدیگر ملاقات کنند، در فعالیت‌هایی شرکت کنند که پاسخگوی نیازها و علایق‌‌شان است، در تصمیم گیری‌ها شرکت کنند و آزادانه خود را بیان کنند.
فضاهای مختلفی برای نوجوانان وجود دارد و وجود فضاهای امن سبب می‌شود که عزت و امنیت نوجوانان را حفظ شود.

فضای امن برای نوجوانان

فضاهای امن مانند «فضاهای مدنی» این فرصت را برای نوجوانان فراهم می‌کند تا در امور حکومتی شرکت کنند؛ «فضاهای عمومی» نوجوانان این امکان را برای نوجوانان فراهم می‌کند که در فعالیت‌های ورزشی و دیگر فعالیت‌های مربوط به اوقات فراغت شرکت کنند؛ «فضاهای دیجیتال» نیز به نوجوانان کمک می‌کند تا با سراسر جهان و فراتر از مرزهای کشورها در ارتباط باشند؛ «فضای فیزیکی برنامه‌ریزی شده» می‌تواند پاسخگوی نیازهای نوجوانان به ویژه نوجوانانی باشد که احتمال به حاشیه رانده شدن یا در معرض خشونت قرار دارند باشد.
باید فضاهای امن فراگیر و در دسترس باشند به گونه‌ای که نوجوانان با هر پیشینه‌‌ای، به ویژه نوجوانانی که از جامعه محلی نیستند، اطمینان داشته باشند که احترام و ارزش ‌آن‌ها حفظ خواهد شد. برای نمونه در شرایط مستعد منازعات، نوجوانان ممکن است با فضای ارعاب برای بیان خودشان روبه رو شوند. به همین ترتیب، بدون وجود فضای امن، نوجوانان از نژاد و قومیت، جنسیت، مذهب یا زمینه فرهنگی مختلف ممکن است از ارتباط با جامعه بترسند. هنگامی که نوجوانان از فضاهای امن برای مشارکت برخوردار باشند، می‌توانند به طور موثر به توسعه جامعه، از جمله صلح و انسجام اجتماعی کمک کنند.

دستور کار ۲۰۳۰ برای توسعه پایدار، به ویژه هدف ۱۱، بر نیاز به ارائه فضایی فراگیر و پایدار در اسکان شهری تأکید دارد. علاوه بر این، دستور کار جدید شهری (NUA)، نیاز به فضاهای عمومی برای نوجوانان را برای تعامل با خانواده تعامل و گفت وگوهای بین نسلی سازنده تایید می‌کند. علاوه بر این، برنامه جهانی اقدام برای نوجوانان (WPAY) که چارچوب سازمان ملل متحد برای توسعه نوجوانان است، به «فعالیت‌های اوقات فراغت» اولویت می‌دهد و آن را برای رشد روحی، شناختی و فیزیکی نوجوانان ضروری می‌داند.
زندگی در دنیایی با فناوری پیشرفته سبب شده است که نوجوانان در مسائل سیاسی، مدنی و اجتماعی عمیق تر درگیر شوند، به همین دلیل دسترسی نوجوانان به فضاهای امن اهمیت بیشتر پیدا کرده است.

بیشتر بدانیم:

با پیشینه روز بین المللی نوجوان آشنا شویم

گونه خبر: خبرهای فرهنگ و آموزشخبرهای حقوق کودککلیدواژه: نوجوان و فضای امننوجوانان و امنیتنوجوانان محرومنوجوانان و توسعه پایدارنوجوان و صلحروز بین المللی نوجوانانسازمان ملل متحد و نوجوانانمنبع: International Youth Day 12 Augustلینک کوتاه: https://ketabak.org/176bl
گروه ها: کتابک

لیست کوتاه جایزه هانس کریستین اندرسن ۲۰۲۰ در بخش تصویرگری اعلام شد

پایگاه خبر - ي, 05/21/1397 - 15:39
نویسنده: گروه خبر کتابک

«هدا حدادی»، «فرشید شفیعی» و «علیرضا گلدوزیان» از سوی شورای کتاب کودک به لیست کوتاه جایزه هانس کریستین اندرسن ۲۰۲۰ راه پیدا کردند.

گروه بررسی تصویر شورای کتاب کودک برای پیشنهاد نامزد ایرانی جایزه هانس کریستین اندرسن در بخش تصویرگری، با برگزاری جلسه‌های متعدد به بررسی آثار و سوابق تصویرگران کتاب کودک پرداخت؛ در مرحله نخست به فهرستی شامل بیست‌وپنج تصویرگر، در مرحله بعدی بررسی به فهرستی شامل هفده تصویرگر و در آخر به فهرست پنج تصویرگر دست‌یافت. در نهایت برای انتخاب تصویرگر برتر و تعیین لیست کوتاه جایزه هانس کریستین اندرسن ۲۰۲۰ گزارشی دقیق از بررسی‌ها از سوی نماینده گروه، در جلسه داوری با حضور کارشناسان و صاحب‌نظران حوزه کتاب‌های تصویری و ادبیات کودک ارائه شد.

جلسه داوری و انتخاب نامزد ایرانی جایزه هانس کریستین اندرسن ۲۰۲۰ با حضور علی بوذری (تصویرگر، مدرس دانشگاه و مدیرعامل انجمن تصویرگران)، پژمان رحیمی زاده (تصویرگر، مدرس دانشگاه، عضو انجمن تصویرگران) کیانوش غریب پور (تصویرگر، مدیر هنری و از اعضا هیئت‌مدیره انجمن تصویرگران)، مسعود ناصری (کارشناس و مدرس ادبیات کودکان، عضو شورای کتاب کودک، مؤسس موزه عروسک و فرهنگ ایران و موزه عروسک‌های ملل)، شهره یوسفی (کارشناس ادبیات کودک، عضو گروه بررسی تألیف و داور جایزه هانس کریستین اندرسن ۲۰۱۶)، مانلی منوچهری (تصویرگر، مدرس دانشگاه، عضو انجمن تصویرگران)، سحر ترهنده (عضو گروه بررسی تصویر، عضو هیئت‌مدیره شورای کتاب کودک و داور جایزه هانس کریستین اندرسن ۲۰۱۲-۲۰۱۴)، ماندانا رضوی زاده (کارشناس تصویر، عضو گروه بررسی تصویر، عضو کمیته نقد و بررسی شورای کتاب کودک)، شادی هاشمی (کارشناس تصویر، هماهنگ‌کننده گروه بررسی تصویر) و جمعی از اعضا گروه تصویر شورای کتاب کودک برگزار شد.
 در جلسه داوری نامزد ایرانی جایزه هانس کریستین اندرسن ۲۰۲۰ که ساعت‌ها به طول انجامید، بحث و تبادل‌نظر بسیاری بر روی آثار و سوابق تصویرگران صورت گرفت و در نهایت با اکثریت آرا سه تصویرگر هدا حدادی، فرشید شفیعی و علیرضا گلدوزیان به عنوان تصویرگران راه یافته به فهرست کوتاه شورای کتاب کودک برگزیده شدند.

نامزد منتخب بخش تصویرگری جایزه هانس کریستین اندرسنِ شورای کتاب کودک از میان این سه تصویرگر، متعاقباً اعلام خواهد شد.

دفتر بین‌المللی کتاب برای نسل جوان (IBBY)، جایزه هانس کریستین اندرسن (نوبل ادبیات کودکان) را هر دو سال یک‌بار به مجموعه آثار یک نویسنده و یک تصویرگر که چندین دهه به شکل حرفه‌ای در ادبیات کودک تلاش کرده باشند و همچنین خالق آثاری بدیع، اصیل و هنرمندانه باشند و از همه مهم‌تر، سهمی مؤثر و پایدار در پیشبرد ادبیات کودک داشته باشند؛ اهدا می‌کند.

در دوره‌های گذشته فرشید مثقالی، نسرین خسروی، محمدعلی بنی اسدی و پژمان رحیمی زاده تصویرگرانی بودند که به عنوان نامزدهای بخش تصویر جایزه جهانی اندرسن معرفی شدند. در این میان فرشید مثقالی (معرفی‌شده از سوی شورای کتاب کودک و کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان) تنها برنده ایرانی جایزه هانس کریستین اندرسن است و محمدعلی بنی اسدی و پژمان رحیمی زاده به فهرست پنج تصویرگر برتر جهان راه پیدا کردند.

گونه خبر: خبرهای فرهنگ و آموزشکلیدواژه: جایزه هانس کریستین اندرسن ۲۰۲۰هدا حدادیفرشید شفیعیعلیرضا گلدوزیانتصویرگری کتاب کودکتصویرگران ایرانیادبیات کودکان ایرانمنبع: نام سه تصویرگر در لیست کوتاه جایزه اندرسن ۲۰۲۰لینک کوتاه: https://ketabak.org/ul03o
گروه ها: کتابک

مشکلات تولد نوزاد در زایمان‌های از پیش تعیین شده

پایگاه خبر - ي, 05/21/1397 - 15:31
نویسنده: عارف چراغیباید فردا بیایی!

زایمان به روش سزارین این امکان را به افراد می‌دهد که تا حدی در جریان تولد نوزاد خود دخیل باشند و به انتخاب روز برای تولد نوزاد اقدام بکنند. اخیراً در کشور باب شده که خانواده‌ها خود تاریخ تولد نوزادشان را انتخاب می‌کنند که این موضوع می‌تواند خطر ابتلای جنین به بیماری‌های ناشی از زایمان زودرس‌یا دیرهنگام را افزایش دهد.

از قدیم‌الایام در ایران رسم بوده است که خانواده‌ها و زوج‌های جوان در انتخاب روز عروسی کمی دقت کنند و روز عروسی را حتماً در روزی بیندازند که عید یا مناسبت خوبی باشد تا به برکت آن روز شاد زندگی عروس و داماد نیز با خوشبختی همراه باشد. اما این روزها شاهد پدیده دیگری به‌نام انتخاب روز تولد برای نوزاد هستیم. زایمان سزارین برخلاف زایمان طبیعی این امکان را به افراد می‌دهد تا کمی در امر تولد نوزاد دخیل باشند.

این روزها افرادی هستند که دوست دارند فرزندشان در یک تاریخ خاص مثلاً سالگرد ازدواجشان یا سالروز تولد فرزند اولشان و حتی در سالروز تولد خودشان به دنیا بیاید.

این افراد تا حدی در این امر افراط به خرج داده‌اند که زایمان سزارین را به زایمان طبیعی ترجیح می‌دهند یا حتی بدون توجه به اینکه حتی یک روز هم در انجام زایمان موفق مهم و ضروری است، دو هفته در تولد نوزاد جابه‌جایی به‌وجود می‌آورند؛ حتی بعضی از خانواده‌ها حاضرند مقداری پول به‌عنوان رشوه به دکتر یا عوامل بیمارستان بدهند تا نوزاد آن‌ها در روز خاصی که در نظر گرفته‌اند به دنیا بیاید. تاریخ‌های خاص به هر قیمتی

آقای علی-م کسی است که فرزندش در تاریخ ۱۲ بهمن ماه به دنیا آمده و فرزند اولش نیز پنج سال پیش در همین تاریخ به دنیا آمده است. او در این باره به خبرنگار «صبح‌نو» می‌گوید: «از همان ابتدا هم دلمان می‌خواست تاریخ تولد فرزندانمان در یک روز باشد و این موضوع از نظر ما صرفاً جالب بود. در دوران بارداری همسرم وقتی به پزشک مراجعه کردیم در تعیین روز زایمان به ما روز ۱۹ بهمن‌ماه را به‌طور حدودی اعلام کرد. ما برای اینکه تاریخ تولد نوزادمان با فرزند اولمان در یک روز باشد از دکتر خواستیم که تاریخ زایمان را به روز ۱۲ بهمن ماه موکول کند.

اما از همان موقع نیز دکتر به ما قولی نداد و فقط گفت که انجام این کار به شرایط جنین بستگی دارد، چرا که جلو انداختن تاریخ زایمان به مراتب خطرناک‌تر از به تعویق انداختن آن است. اما در نهایت با توجه به وضعیت جنین و تشخیص پزشک، نوزادمان در تاریخ ۱۲ بهمن ماه متولد شد اما اگر پزشک احتمال خطری را برای نوزاد یا مادرش در نظر می‌گرفت حتماً از خواسته خود صرف نظر می‌کردیم.‌»

تاریخ‌های ایرانی‌پسند

بعضی تاریخ‌ها هستند که به خودی خود برای مردم جالب هستند. مانند ۱۳۸۸/۸/۸ ‌ یا ۱۳۹۹/۹/۹ و ۱۳۹۷/۷/۷ یا ۲ خرداد و ۲۲ بهمن و ۱۳ آبان یا امثال این‌ها؛ طبیعی است که هر کسی که تاریخ تولد نوزاد ش چند روز عقب‌تر یا چند روز بعد از آن تاریخ‌ها باشد دلش می‌خواهد که تولد نوزادش را به این تاریخ خاص موکول کند. همچنین خانواده‌های زیادی هستند که وقتی متوجه می‌شوند نوزادشان قرار هست که در هفته اول مهر ماه به دنیا بیاید، برای اینکه فرزندشان نیمه دومی نشود به تکاپو می‌افتند که با به جلو انداختن تاریخ زایمان، فرزند خود را نیمه اولی کنند.

دکتر میترا مدرس گیلانی، متخصص زنان و زایمان در خصوص تعیین زمان زایمان توسط پدر و مادر در گفت‌وگو با خبرنگار «صبح‌نو» می‌گوید: اگر رنج جابه‌جایی تاریخ زایمان یک هفته باشد عواقب چندانی ندارد، مگر اینکه خانواده‌ها بخواهند تاریخ خیلی پرت‌تری را انتخاب کنند. خانواده در رنج یک هفته‌ای که پزشکشان آن‌ها را آزاد می‌گذارد می‌توانند یک روز را که به‌نظر خودشان مناسب‌تر است انتخاب کنند که معمولاً یا در تقویم روز خاصی است یا با تاریخ تولد بستگان نوزاد سنخیتی دارد.

ولی گاهی تاریخی که انتخاب می‌کنند عجیب است مثلاً اصرار دارند  تولد نوزاد شان ۱۳۹۵/۵/۵ یا ۱۳۹۶/۶/۶ باشد. اینجور مواقع پزشک نباید زیر بار خواسته‌های غیرمعقول بیماران خود برود. اما همچنان تاکید می‌کنم که فقط در رنجی که برای نوزادشان خطر ندارد می‌توانند حق انتخاب داشته باشند. البته بهتر است که این موضوع میان پزشکان و خانواده‌ها باب نشود زیرا بالطبع با افزایش درخواست‌ها، خواسته‌های غیرمعقول نیز افزایش می‌یابد و بعضاً ممکن است پزشکان با پیشنهاد رشوه، ریسک این کار را بپذیرند که در هر حالت برای نوزاد خطرناک است.

پزشکان زیر بار نروند

این متخصص زنان و زایمان ادامه داد: مسوولیت زایمان در زمانی غیر از زمان تعیین شده با پزشک است و پزشکان نباید چنین اجازه‌ای را به بیماران خود بدهند. ما در زایمان طبیعی نمی‌توانیم دخل و تصرفی داشته باشیم و این انتخاب تاریخ تولدها صرفاً در سزارین انجام‌پذیر است. معمولاً هفته سی‌وهشتم تا هفته سی‌ونهم بارداری زمانی است که ما پزشکان می‌توانیم در آن بیماران خود را تحت عمل جراحی قرار دهیم.

اگر تولد زودتر از تاریخ معقول باشد بیمار دچار زایمان زودرس شده که مشکلات عدیده‌ای را برای نوزاد و بعضاً برای مادر به دنبال دارد. ممکن است جنین نارس باشد و می‌بایست نوزاد را در دستگاه‌های مخصوص قرار داد که همه این‌ها به رشد بچه آسیب می‌زند. تولد زودهنگام می‌تواند عقب‌ماندگی ذهنی یا جسمی را نیز برای نوزاد به‌دنبال داشته باشد.

اگر مادران باردار بخواهند همچنان برای رسیدن به تاریخ تولد مورد نظرشان، نوزادشان را در شکم خود نگه دارند، می‌تواند بسیار خطرساز باشد چرا که نوزاد را فقط می‌توان تا هفته چهلم نگهداری کرد و از این تاریخ به بعد دردهای بیمار شروع خواهد شد. آگه نوزادی بخواهد درهفته چهلم به دنیا بیاید می‌بایست مادر باردار از هفته سی‌وهشتم هر سه روز یک بار به پزشک مراجعه کرده و با تست سلامت جنین، ضربان قلب و حرکات نوزاد چکاپ شود.

۴۰ درصد سزارین در کشور

طبق گزارش سازمان بهداشت جهانی فقط ۵ تا ۱۵ درصد زایمان‌ها منجر به سزارین می‌شود. اگرچه یکی از سیاست‌های دولت در سال‌های اخیر افزایش زایمان طبیعی در کشور بوده است اما همچنان براساس تحقیقات موجود، بیش از ۴۰ درصد از زایمان‌ها در ایران به روش سزارین انجام می‌شود و این خودش در نوع خود نوعی آسیب است، حال اگر انتخاب روز تولد نیز به این مسأله اضافه کنیم ممکن است با عوارض بدی در این مسأله اجتماعی مواجه شویم که سلامت نوزاد را به خطر می‌اندازد.

گونه خبر: خبرهای بهداشت و تندرستیکلیدواژه: تولدنوزادزایمانسزارینزایمان طبیعیتغییر تاریخ تولدمنبع: روزنامه صبح نو، یکشنبه، ۱۴ مرداد ۱۳۹۷، شماره ۵۲۴لینک کوتاه: https://ketabak.org/612fm
گروه ها: کتابک

نویسنده‌ای در کالبد یک انسان

پایگاه خبر - ي, 05/21/1397 - 13:11
نویسنده: محمدهادی محمدی

شکور لطفی ، نویسنده کودک و نوجوان بیش و پیش از آن که نویسنده و ورزشکار باشد، یک انسان بود.

انسانی دوست داشتنی از نسل نویسندگانی مانند صمد بهرنگی و نادر ابراهیمی و علی اشرف درویشیان و منصور یاقوتی که در دهه ۱۳۴۰ و ۱۳۵۰ کارشان را در این حوزه شروع کردند.

 به اخلاق باور داشتند و پایه نگاه شان به جهان، نگاهی اخلاقی بود. شکور شیفته تختی و مرام اش بود. در او پهلوانی را می‌دید که الگویی برای درست زیستن در زمانه ای بود که زیستن به درستی، سخت بود. 

شکور دوست بچه‌ها بود. با نادر ابراهیمی دوست و همراه بود. همواره در آرزوی جهانی بهتر برای همه کودکان جهان بود. امیدی که همیشه و همواره تا آخرین نفس با او همراه بود. 

موسسه پژوهشی تاریخ ادبیات کودکان خاموشی او را به خانواده و همه اهل ادبیات کودکان ایران تسلیت می گوید.

محمدهادی محمدی، امردادماه ۱۳۹۷

گونه خبر: خبرهای فرهنگ و آموزشکلیدواژه: شکور لطفیصمد بهرنگیادبیات کودکانموسسه پژوهشی تاریخ ادبیات کودکانمحمدهادی محمدیلینک کوتاه: https://ketabak.org/3k07e
گروه ها: کتابک

سفر به درون حیات در موزه علوم و فناوری

پایگاه خبر - ي, 05/21/1397 - 11:55

رویداد ویژه تابستانی «آب، باد، خاک، آتش و عنصر پنجم»، با محتوای زیست محیطی برای مخاطبان کودک و خانواده در راستای آموزش مسائل مربوط به زندگی بشر در روی کره زمین و لزوم توجه به عناصر چهارگانه و بهبود مصرف منابع موجود روز دوشنبه ۱۵ مردادماه ۹۷ در محل نمایشگاه دائمی موزه علوم و فناوری ایران آغاز شد و تا تاریخ ۲۵ مردادماه ادامه خواهد داشت.

این رویداد، تلفیقی ا‌ست از بازی و قصه؛ بازی و قصه‌هایی که به غیر از اهداف آموزش علمی، اهداف فرهنگی را هم با دقت بسیار در نظر دارد؛ از جمله: فرهنگ «پذیرش مسئولیت»: این که آنچه با زمین می‌کنیم تبعاتی دارد. و یا فرهنگ «زندگی جمعی»: این که ما بدون یکدیگر نمی‌توانیم به حیات‎‏مان ادامه دهیم و آنچه به عنوان یک فرد انجام می‌دهیم بر دیگر افراد جامعه‌مان تاثیر می‌گذارد؛ درست مثل عناصر طبیعت و بالاخره اینکه ما غیر از خودمان، نیاز داریم اطراف‎مان را هم ببینیم، درکش کنیم و با آن ارتباطی سالم برقرار کنیم.

این رویداد به مدت ۱۰ روز و همه روزه از ساعت ۱۸ تا ۲۱ در محل نمایشگاه دائمی موزه برقرار است و در صورت رزرو گروه‌های دانش‌آموزی، امکان برگزاری در صبح و با تخفیف ویژه را خواهد داشت.

علاقه‌مندان برای دریافت اطلاعات بیش‌تر یا برای ثبت‌نام انواع بازدیدهای گروهی می‎توانند با شماره‎های ۸۸۹۳۶۰۵۸ داخلی ۷۷۲۰ و ۰۹۱۹۸۹۶۲۰۰۸ تماس بگیرند.

با کشف فسیل‌های دیرینه و حرکت در درون لایه‌های زمین به ابتدای حیات می‌رسید. کمی جلوتر سراغی از دایناسورهای ایرانی بگیرید. سپس سوار بر باد، ردپای حیوانات مختلف را دنبال کنید تا به ساحل دریا برسید و در کنار جنگل‌های حرا ساکن شوید. گوش به صدای دلنشین پرندگان بسپارید و از آتش طبیعت انرژی بگیرید. شما جزئی از طبیعت هستید.

در انتهای سفر هم صحبتی با دانشمندان را از دست ندهید.

وسایل لازم: آب، باد، خاک و آتش

زمان حرکت: بی سرو صدا، روزی بین تاریخ های ۱۵ تا ۲۵ مرداد، دم دمای غروب از ۱۸تا ۲۱ به موزه ملی علوم و فناوری بیایید تا سفرتان را آغاز کنید.

هزینه‌های ضروری: هزینه بلیط برای کودک۱۵هزارتومان، همراه کودک: ۵ هزارتومان

این سفر به همه اعضای خانواده از ۴ تا ۱۰۰ سال پیشنهاد می شود.

گونه خبر: در شهر چه خبرکلیدواژه: موزه علومموزهکودکموزه ملی علوم و فناوریفسیلدایناسورهامنبع: موزه ملی علوم و فناوریلینک کوتاه: https://ketabak.org/ee499
گروه ها: کتابک

کتابخانه‌ «با من بخوان» خانه دوم کودکان منطقه دروازه غار شد

پایگاه خبر - ي, 05/21/1397 - 09:50
نویسنده: رسانه با من بخوان

روز دوشنبه ۱۵ اَمردادماه ۱۳۹۷ در موسسه توانمندسازی آوای ماندگار یکی دیگر از کتابخانه‌های کودک‌محور «با من بخوان» با حضور کودکان، مادران و پدران گشایش یافت.

سال گذشته بنا به درخواست هیئت مدیره آوای ماندگار کارشناسان «با من بخوان» با پشتیبانی مالی محمود مصطفی‌زاده، مدیرعامل شرکت ناودیس‌راه، راه‌اندازی یک کتابخانه کودک‌محور در مکان این موسسه در دروازه غار را آغاز کردند و اکنون پس از ماه‌ها اموزش کتابداران، فضاسازی کتابخانه و آماده‌سازی کتاب‌ها کتابخانه‌ای با رعایت استانداردهای یک کتابخانه کودک‌محور فضاسازی و با نزدیک به ۱۱۰۰ جلد کتاب، ۱۰۰ نسخه دستنامه و ۱۰۰ برگ فعالیت در پیوند با کتاب‌ها تجهیز شده است. از این پس، کودکان خانواده‌های کم‌برخوردار در معرض خطر دروازه غار پناهگاهی امن و زیبا خواهند داشت تا در آرامش برایشان کتاب خوانده شود و با هم‌دیگر نیز کتاب بخوانند.

 

 

در این کتابخانه، افزون بر تشکیل نشست‌های کتابخوانی، برنامه تقویت سواد پایه را با بسته‌های آموزش خلاق «آواورزی با سی‌بی‌لک»، «الفباورزی با کاکاکلاغه» و «شمارورزی لولوپی» برای کودکان پیش‌دبستانی اجرا خواهد شد.

بازسازی محل کتابخانه و تهیه بسته‌های سواد پایه با پشتیبانی مرکز توانمندسازی آوای ماندگار و آموزش کتابداران و مربیان پیش‌دبستانی نیز با پشتیبانی مالی موسسه پژوهشی تاریخ ادبیات کودکان انجام گرفته است.

 

 

همکاران «با من بخوان» در حال آماده‌سازی کتابخانه

 

همکاران «با من بخوان» در حال آماده‌سازی کتابخانه

 

کتابخانه در حال آماده‌سازی

 

کتابخانه در حال آماده‌سازی

 

کتابخانه در حال آماده‌سازی

 

درباره حضور «با من بخوان» در موسسه آوای ماندگار بیشتر بدانید

کوچه‌پس‌کوچه‌های منطقه دروازه‌غار را که پیش می‌روید به موسسه توانمندسازی آوای ماندگار می‌رسید؛ موسسه‌ای که زنان و دختران منطقه دروازه غار را آموزش می‌دهد تا با خلق دست‌سازه‌های خود به کسب درآمد خانواده کمک کنند. برنامه «با من بخوان» از سال ۱۳۹۳ در موسسه آوای ماندگار حضور دارد و به اجرا درآمده است. این برنامه فعالیت خود را با بلندخوانی کتاب و انجام فعالیت‌های پس از بلندخوانی برای ۴۵ از فرزندان زنان سرپرست خانوار در این موسسه در گروه‌های سنی مهد تا سال‌های نخست دبستان آغاز کرد که این تعداد به ۱۲۰ کودک در گروه‌های سنی ۷-۹ سال، ۱۰-۱۲ سال و ۱۳ سال به بالا در سال ۹۵ رسید و همچنان نیز این فعالیت در مکان کتابخانه کودک‌محور «با من بخوان» ادامه خواهد داشت. راه‌اندازی این کتابخانه و پشتیبانی از آموزش خلاق کودکان پیش‌دبستانی این مرکز در ادامه فعالیت‌ها و همکاری موسسه پژوهشی تاریخ ادبیات کودکان با موسسه آوای ماندگار است.

تصاویری از مراسم گشایش کتابخانه کودک‌محور «با من بخوان» در موسسه آوای ماندگار دروازه غار:

 

 

 

 

 

گونه خبر: خبرهای ترویج خواندن و ادبیات کودکانخبرهای با من بخوانکلیدواژه: با من بخوانکتابخانه کودک محورکتابخانه مخصوص کودکانکتابخانه کودککتابخانه مناسب برای کودکانترویج کتابخوانیکتاب کودککتاب باکیفیتترویج خواندنترویج کتابادبیات کودکانموسسه آوای ماندگارلینک کوتاه: https://ketabak.org/oi4zm
گروه ها: کتابک

آغاز دومین اکران اینترنتی فیلم مستند «توران‌خانم» در سراسر جهان

پایگاه خبر - ش, 05/20/1397 - 19:20
نویسنده: گروه خبر کتابک

امروز شنبه ۲۰ امردادماه دومین اکران اینترنتی فیلم مستند «توران‌خانم» در سراسر جهان آغاز شده است و تا پایان روز چهارشنبه ۳۱ امردادماه ادامه خواهد داشت.

تا کنون نزدیک به ۷۰ سانس اکران گروهی برای دومین اکران اینترنتی فیلم مستند «توران‌خانم» از سوی ۳۰ مرکز فرهنگی و عمومی در شهرهای تهران، اصفهان، شیراز، قائمشهر، رشت، کرمان، کیش و کرج از جمله موسسه آپ‌آرت‌مان در تهران، موسسه مطالعاتی خرد جانِ جهان رشت و گالری آبان شیراز اعلام شده است. علاقه‌مندان می‌توانند با مراجعه به سایت هاشور در بخش «خرید بلیط اکران گروهی» اطلاعات مربوط به مکان و زمان مراکز دومین اکران اینترنتی فیلم مستند «توران‌خانم» را مشاهده و در صورت تمایل به حضور، بلیط خریداری کنند.
دوازده روز اکران اینترنتی٬ فرصت مناسبی است که هر کس در هر کجای جهان که هست؛به تماشای فیلم «توران‌خانم» بنشیند. فیلم با زیرنویس انگلیسی پخش خواهد شد.
همه درآمد دومین اکران اینترنتی فیلم مستند «توران‌خانم» از سوی کارگردانان و تهیه‌کننده اثر در اختیار «شورای کتاب کودک» و «فرهنگنامه کودکان و نوجوانان» قرار خواهد گرفت. کارگردانان این برنامه پیشنهاد می‌کنند که همچون سینما رفتن، به تعداد افرادی که با هم به تماشای این فیلم می‌نشینید بلیط خریداری کنید؛ حتی بیش‌تر!
فیلم مستند «توران خانم» ساخته رخشان بنی‌اعتماد و مجتبا میرتهماسب، به زندگی توران میرهادی، یکی از شخصیت‌های تأثیرگذار سده‌ کنونی ایران در حوزه‌ آموزش و پرورش و فرهنگ و ادبیات کودکان می‌پردازد. نخستین اکران اینترنتی این فیلم مستند خرداد ماه امسال بود که با استقبال فراوان رو به رو شد و در فاصله‌ یک هفته نمایشِ آن‌لاین که از ۲۶ خردادماه و همزمان با روز تولد خانم میرهادی شروع شد، ۱۳۳۰۵ بلیط در داخل و خارج از ایران فروخته شد.
خرید هر تعداد بلیط، مشارکت بیش‌تر شماست در تداوم راه و اندیشه‌های توران میرهادی با هدف رشد و آموزش کودکان این سرزمین.

خرید بلیط:
https://hashure.com/ekran
https://www.tiwall.org/cinema/turankhanum2
شماره پشتیبانی هاشور: 02185532000
ایمیل پشتیبانی: support@hashure.com

گونه خبر: خبرهای فرهنگ و آموزشکلیدواژه: توران میرهادیشورای کتاب کودکفرهنگنامه کودک و نوجوانکتاب کودکادبیات کودکتعلیم و تربیتآموزش و پرورشلینک کوتاه: https://ketabak.org/n39bn
گروه ها: کتابک

شكور لطفی نویسنده «پیرزنی که دلش می‌خواست تمیزترین خانه دنیا را داشته باشد» درگذشت

پایگاه خبر - ش, 05/20/1397 - 18:11
نویسنده: گروه خبر کتابک

شكور لطفی نویسنده کتاب «پیرزنی که دلش می‌خواست تمیزترین خانه دنیا را داشته باشد» در سن ۷۵ سالگی به سبب بیماری درگذشت.

شكور لطفی، در خرداد سال ۱۳۲۲ در یكی از روستاهای شهر میانه در آذربایجان شرقی زاده شد. پس از گرفتن دیپلم ریاضی در رشته شیمی به تحصیل پرداخت اما پس از مدتی آن را رها كرد و به خواندن ادبیات پرداخت. سپس در رشته تعلیم و تربیت با گرایش تربیت بدنی ادامه تحصیل داد. شکور لطفی در دوره دبیرستان در انجمن ورزشی «ابرمرد» با نادر ابراهیمی آشنا و وارد کارهای فرهنگی شد. او در مصاحبه‌ای که در مجموعه ده جلدی تاریخ ادبیات کودکان منتشر شده است، درباره فعالیتش در حوزه ادبیات کودکان می‌گوید: «آشنایی قبلی با كسانی مثل خانم توران میرهادی كه وزنه‌ای است در تعلیم و تربیت ما و سپس آشنایی با مدرسه فرهاد، شورای كتاب كودك، كانون پرورش فكری كودكان و نوجوانان و آشنایی با نویسندگانی كه پا به عرصه ادبیات گذاشتند و كتاب‌های‌شان مد روز شد، من را به گستره ادبیات كودكان كشاند.»

از شکور لطفی چند کتاب برای کودکان و نوجوانان به یادگار مانده است. نخستین كتاب او در سال ۱۳۵۲ پس از چاپ خمیر شد. البته در سال ۱۳۵۶ با عنوان «ما بوته گل سرخ را از خواب بیدار می‌كنیم» منتشر شد. كتاب دومش « قصه پیرزنی كه دلش می‌خواست تمیزترین خانه‌ دنیا را داشته باشد» بود که در مجموعه تاریخ ادبیات کودکان نوشته محمدهادی محمدی و زهره قایینی به عنوان یکی از نمونه‌های ارزشمند داستان‌های استعاری ادبیات کودکان نام برده شده است. کتاب «سرگذشت چمنزار بزرگ» شکور لطفی نیز توانست نامزد دریافت عنوان کتاب برگزیده سال ۵۴ شورای کتاب کودک شود.

شکور لطفی یکی از کسانی بود که در تاسیس «سازمان همگام با كودكان و نوجوانان» به نادر ابراهیمی کمک کرد. هدف از تاسیس این سازمان تجربه کردن تصویرگری مناسب کودکان به شیوه آزمون و خطا و از راه پژوهش میدانی بود. شکور لطفی نخستین کسی بود که پیشنهاد داد کتاب‌های کودکان و نوجوان براساس گروه‌بندی سنی منتشر شوند.

 بنیان‌گذاری انتشارات رادیو و تلویزیون ملی ایران (سروش)، نویسندگی ده‌ها برنامه تلویزیونی کودک و نوجوان از سال ۱۳۵۱ تا ۱۳۸۲، مشارکت در تولید سریال‌های «سفرهای دور و دراز هامی و کامی» و «صدای صحرا»  از دیگر فعالیت‌های فرهنگی شکور لطفی است.

کتابک درگذشت شکور لطفی را به دوستداران فرهنگ و ادبیات کودکان تسلیت می‌گوید.

گونه خبر: خبرهای فرهنگ و آموزشکلیدواژه: شکور لطفینویسندگان کتاب کودکادبیات کودکان ایرانکتاب کودکتوران میرهادینادر ابراهیمیسازمان همگام با كودكان و نوجوانانلینک کوتاه: https://ketabak.org/rw2f1
گروه ها: کتابک

نمایشگاه کودک محور قصه‌ ها

پایگاه خبر - ش, 05/20/1397 - 12:19

نمایشگاه قصه گویی به سبک‌های مختلف

این نمایشگاه در دو بخش والدین و کودکان برگزار می‌شود.

تاریخ نمایشگاه:۲۵و ۲۶ مرداد

بخش والدین: سواد رسانه ای،روانشناسی و تصویر سازی خلاق
رده سنی بخش کودکان:۱۰-۳ سال

مکان نمایشگاه: اصفهان، خانه کودک بوستان سعدی
برای حضور در این نمایشگاه از قبل باید ثبت نام کنید.

ثبت نام حضوری(خانه کودک)
۳۶۲۷۵۰۴۰

ثبت نام غیر حضوری

۰۹۳۵۲۹۳۵۳۸۷
۰۹۱۳۴۳۳۲۶۶۳
۰۹۳۸۴۷۵۶۸۵۵

گونه خبر: در شهر چه خبرکلیدواژه: قصهقصه گویینمایشگاهلینک کوتاه: https://ketabak.org/gf0zn
گروه ها: کتابک

برنامه «قصه و بازی با مکعب» به مناسبت روز جهانی چپ‌دست‌ها

پایگاه خبر - چ, 05/17/1397 - 16:07
نویسنده: گروه خبر کتابک

به مناسبت روز جهانی چپ‌دست‌ها مجموعه نیاوران برنامه «قصه و بازی با مکعب» را برای کودکان چپ‌دست برگزار می‌کند.

مجموعه فرهنگی تاریخی نیاوران همزمان با ۲۲ مرداد روز جهانی چپ‌دست‌ها ویژه برنامه‌ای را با همکاری انجمن چپ دست‌ها و گروه راز گردونه برای کودکان تدارک دیده است.

روز ۲۲ مرداد ماه برابر با ۱۳ اوت به نام روز جهانی چپ‌دست‌ها نامگذاری شده است. دلیل نامگذاری این روز، این است که در طراحی ابزارها و امکانات چپ‌دست‌ها نادیده گرفته شده‌اند و این مسئله مشکلاتی را در انجام امور روزمره برای چپ‌دست‌ها به وجود می‌آورد. دلیل دیگر نام‌گذاری یک روز به نام چپ‌دست‌ها مبارزه با باورهای خرافاتی درباره آن‌هاست.

در این برنامه مجموعه کاخ نیاوران به بهانه روز چپ‌دست‌ها میزبان کودکان چپ‌دست ۱۰ تا ۱۲ سال می‌شود و۲ اثر از پابلو پیکاسو، هنرمند اسپانیایی چپ‌دست را با روایت جدید در قالب قصه و بازی رونمایی می‌کند.

ظرفیت این برنامه ۳۰ نفر و رایگان است. علاقه‌مندان برای نام‌نویسی و حضور در این برنامه می‌توانند تا تاریخ ۲۰ مرداد در روزها و ساعات اداری هفته با روابط عمومی مجموعه نیاوران با تلفن زیر تماس بگیرند.

تلفن: ۲۲۲۸۷۰۱۲

 

گونه خبر: در شهر چه خبرکلیدواژه: کودکان با نیازهای ویژهکودکان و هنرکودکان و بازیکودکان و موزه هاکودکان و مجموعه نیاورانلینک کوتاه: https://ketabak.org/kq022
گروه ها: کتابک

فراخوان بیستمین نمایشگاه دوسالانه هنر کودکان کاناگاوا

پایگاه خبر - چ, 05/17/1397 - 15:31
نویسنده: گروه خبر کتابک

انجمن همکاری‌های خارجی ژاپن فراخوان بیستمین نمایشگاه دوسالانه هنر کودکان کاناگاوا را منتشر کرد. این انجمن از کودکان علاقه‌مند دعوت می‌کند که آثار نقاشی خود را به بیستمین نمایشگاه دوسالانه هنر کودکان کاناگاوا ارسال کنند.

نمایشگاه دوسالانه هنر کودکان کاناگاوا از سال ۱۹۸۱ هر دو سال یک بار در کاناگاوا محلی نزدیکی پایتخت ژاپن در توکیو برگزار می‌شود. نمایشگاه دوسالانه هنر کودکان کاناگاوا آثار کودکان از سراسر جهان را به نمایش می‌گذارد و هدف آن این است که با استفاده از قدرت نقاشی خلاقیت کودکان را که رهبران فردا هستند تقویت کند. این نمایشگاه همچنین با هدف درک بیشتر فرهنگ‌های متنوع و سبک‌های مختلف زندگی برگزار می‌شود.

 بیستمین نمایشگاه دوسالانه هنر کودکان کاناگاوا از ۵ جولای تا ۲۵ آگوست سال ۲۰۱۹ برگزار خواهد شد. همچنین به مناسبت بیستمین سالگرد این نمایشگاه، حدود ۸۰۰-۹۰۰ از آثار برنده جایزه بزرگ و جایزه ویژه این دوسالانه از دور نخست تا نوزدهم به نمایش گذاشته خواهد شد.  
در نوزدهمین دوره نمایشگاه دوسالانه هنر کودکان کاناگاوا که در سال ۲۰۱۷ برگزار شد، ۲۴۵۷۲ نقاشی از ۸۷ کشور/ منطقه به نمایش درآمد.

کودکان علاقمند ۴ تا ۱۵ سال می‌توانند آثار خود را با موضع آزاد از ۱ سپتامبر تا ۳۰ نوامبر  ۲۰۱۸ برابر با ۱۰ شهریور تا ۹ آذر ۱۳۹۷ برای بیستمین نمایشگاه دوسالانه هنر کودکان کاناگاوا بفرستند. آثار نقاشی باید از طریق پست ارسال شوند و هزینه ارسال بر عهده شرکت‌کنندگان است.

علاقه‌مندان می‌توانند برای دریافت فرم نام‌نویسی و اطلاع از شیوه ارسال آثار به سایت نمایشگاه دوسالانه هنر کودکان کاناگاوا مراجعه کنند.

 

گونه خبر: در دنیا چه خبرکلیدواژه: کودکان و هنرکودکان و نقاشیکودکان و خلاقیتکودکان و پذیرش دیگرانکودکان و آشنایی با فرهنگ های مختلفکودکان و تنوع فرهنگیمنبع: The 20th Kanagawa Biennial World Children's Art Exhibition لینک کوتاه: https://ketabak.org/rp0kg
گروه ها: کتابک

کارگاه قصه‌های شاهنامه برای ۵ تا ۱۲ سال

پایگاه خبر - چ, 05/17/1397 - 14:27

از دغدغه‌های آموزشی و تربیتی برای کودک و نوجوان در حوزه ی فرهنگی و ادبی می‌توان به شناخت ادبیات فارسی، موسیقی و تاریخ حماسی ایران اشاره کرد، زنگوله در این راستا در صدد آمده تا برنامه ای متفاوت و موثر را برگزار کند.

 مروری بر قصه‌های شاهنامه 

 • آشنایی با زندگی نامه فردوسی و جریان شکل گیری کتاب شاهنامه
 • شناخت رستم و خوان اول از هفت خوان و آشنایی با سبک قصه‌های شاهنامه.
 • آشنایی با گفتگو به روش سقراطی. 
 • نقاشی کشیدن از صحنه‌های مختلف داستان به دلخواه بچه‌ها.
 • آشنایی با سبک شعری شاهنامه (شعر حماسی) و، وزن و آهنگ شعر.
 • این رویداد با همراهی و حضور مادران انجام می‌شود.

مدرس: زینب بهمن

زمان برگزاری: پنجشنبه ۱۸ مرداد

ساعت اول :۱۰:۳۰ الی ۱۱:۳۰
برای بازه سنی ۵ الی ۸

-----

ساعت دوم: ۱۲:۱۵ الی ۱۳:۱۵
برای بازه سنی ۸ الی ۱۲

جهت رزرو و اعلام حضور به تلگرام زنگوله به شماره تلفن ۰۹۳۹۸۱۳۶۴۱۲ یا به یا به اینستاگرام زنگوله پیام دهید.

جهت اطلاعات بیشتر با دفتر آموزش تماس حاصل فرمایید ۰۲۱۲۲۶۹۲۵۴۶

گونه خبر: در شهر چه خبرکلیدواژه: شاهنامهشاهنامه خوانیفردوسیکارگاه شاهنامهلینک کوتاه: https://ketabak.org/l531u
گروه ها: کتابک

بلندخوانی کتاب «المر» در کارگاه «مادر و کودک» ۲۸ اَمردادماه ۱۳۹۷

پایگاه خبر - چ, 05/17/1397 - 09:20

کتاب هدهد، فروشگاه کتاب موسسه پژوهشی تاریخ ادبیات کودکان، یکشنبه ۲۸ اَمردادماه ۱۳۹۷ کتاب «المر» را در کارگاه «مادر و کودک» برای کودکان ۴ تا ۸ ساله بلندخوانی می‌کند.

در کارگاه «مادر و کودک» کودکان فرصت این را خواهند داشت که همراه با مادران خود کتاب بخوانند و فعالیت‌های هیجان‌انگیز را پس از خواندن کتاب تجربه کنند. مادران نیز کتابخوانی همراه با لذت را با کودکان خود تجربه می‌کنند و با شیوه درست کتاب خواندن برای کودکان آشنا می‌شوند.

برنامه کارگاه «مادر و کودک»
 • بلندخوانی کتاب «المر»
 • انجام فعالیت‌های جالب پس از بلندخوانی
 • به همراه برپایی نمایشگاهی از باکیفیت‌ترین و مناسب‌ترین کتاب‌های کودکان

ویژه کودکان ۴ تا ۸ ساله همراه با مادران

چهارشنبه ۲۸ امردادماه ۱۳۹۷ از ساعت ۱۰:۳۰ تا ۱۲:۰۰

برای ثبت‌نام با شماره ۹۳۶۵۹۴۲۳۲۳ تماس بگیرید. یا از طریق لینک زیر اقدام کنید:

هزینه این کارگاه ۳۰ هزار تومان برای هر کودک به همراه مادر است.

تسهیل‌گر این کارگاه سپیده آرمین، آموزشگر و تسهیل‌گر کارگاه‌های «ادبیات کودکان و روش‌های بلندخوانی» در برنامه «با من بخوان» است.

ثبت نام در کارگاه مادر و کودک

درباره کتاب «المر» بیشتر بخوانید:

معرفی کتاب المر

درباره سپیده آرمین، تسهیل‌گر این کارگاه:

سپیده آرمین، دانش‌آموخته رشته شیمی، عضو گروه بررسی نشریات کودک شورای کتاب کودک، عضو باسابقه گروه ترویج شورای کتاب کودک و عضو گروه ترویج فرهنگنامه کودک و نوجوان است. او پیشینه قصه‌گویی و کتاب‌خوانی و کتابداری در آموزشگاه‌های ابتدای مناطق ۲ و ۵ و ۶ آموزش‌وپرورش تهران، تدریس کتاب‌خوانی و قصه‌گویی برای مربیان در آموزش‌وپرورش، میراث فرهنگی، مادران قصه‌گو شهرداری و آموزش پروژه پژوهش مشارکتی به کودکان و آموزگاران دارد و در حال حاضر آموزشگر کارگاه‌های ادبیات کودکان و بلندخوانی، سواد پایه، آواورزی و الفباورزی در برنامه ترویج کتابخوانی «با من بخوان» است.

درباره کتاب هدهد بیشتر بدانید:

فروشگاه کتاب هدهد، مرجعی از بهترین و مناسب‌ترین کتاب‌های کودک و نوجوان است. هدف این فروشگاه، افزون بر کارشناسی و گزینش آثار و کتاب‌های باکیفیت برای کودکان و نوجوانان، در دسترس گذاشتن آن‌ها به دو روش خرید حضوری و خرید آنلاین، برای این گروه سنی و مربیان، آموزگاران، پدران و مادران، مروجان کتاب و سایر مخاطبان علاقه‌مند است. همچنین این فروشگاه در کنار آثار مربوط به کودکان و نوجوانان، مجموعه‌ای کارشناسی‌شده از کتاب‌های بزرگ‌سالان مربوط به حوزه‌ی ادبیات کودکان و آموزش خلاق از راه ادبیات کودکان را گردآوری کرده است که به بالا بردن سطح فرهنگ و مطالعات کودکی کمک کند. راه‌اندازی و تجهیز کتابخانه‌های آموزشگاهی،‌ روستایی و شهری از دیگر اقدامات فروشگاه کتاب هدهد است.

 

 

 

گونه خبر: خبرهای ترویج خواندن و ادبیات کودکانکلیدواژه: کتاب هدهدکارگاه کتاب هدهدکارگاه مادر و کودکمادر و کودکبلندخوانی کتاب برای کودکانبلندخوانی چیستفروشگاه کتاب کودککتاب کودککتاب مناسب برای کودکانکتاب خوبادبیات کودکموسسه پژوهشی تاریخ ادبیات کودکانادبیات کودک و نوجوانالمرالمر فیل رنگارنگکتاب مخصوص کودکاناحترام به تفاوت هابازی با کودکفعالیت بعد از کتابخوانیلینک کوتاه: https://ketabak.org/dn5ya
گروه ها: کتابک

تمدید فراخوان جشنواره نقاشی زیر چتر صلح

پایگاه خبر - س, 05/16/1397 - 16:07
نویسنده: گروه خبر کتابک

فرصت ارسال آثار به جشنواره نقاشی «زیر چتر صلح» تمدید شد و کودکان ۳-۸ سال می‌توانند آثار خود را تا ۲۲ مرداد برای این جشنواره بفرستند. جشنواره نقاشی «زیر چتر صلح» را انجمن علمی مطالعات صلح ایران با همکاری کمیسیون ملی یونسکو- ایران و گروه سفیران صلح و دوستی برگزار می‌کند.

موضوع جشنواره نقاشی «زیر چتر صلح» صلح، دوستی، مدارا، آشتی، آرامش است.
هدف از برگزاری این جشنواره افزایش توجه و تمرکز در زمینه صلح و مدارا، ترویج و نهادینه کردن فرهنگ صلح و آشتی در کودکان و ترغیب آنان به اندیشیدن در زمینه صلح و مطالب در ارتباط با صلح و آشنایی با دنیای ذهنی آنان در حوزه صلح است.
کودکان بین ۳-۸ سال می‌توانند آثار خود را با موضوع  صلح، دوستی، مدارا، آشتی، آرامش در قطع A۴ به همراه ذکر مشخصات کودک در برگی مجزا برای این جشنواره بفرستند.
آخرین مهلت ارسال آثار به جشنواره نقاشی «زیر چتر صلح» تا ۲۲ مرداد ماه ۱۳۹۷ است.

زمان و مکان برگزاری جشنواره نقاشی «زیر چتر صلح» و امتیازات آن پس از داوری آثار اعلام می‌شود. به همه کودکان شرکت کننده گواهینامه شرکت در جشنواره اهدا خواهد شد و به سه اثر برگزیده هدایایی اهدا خواهد شد.

نشانی: تهران، میدان انقلاب، ابتدای کارگر شمالی، خیابان فرصت شیرازی، خیابان شهید مجید ثابت، پلاک ۳، طبقه ۴
کدپستی: ۱۴۱۸۸۱۴۹۸۴

برای اطلاعات بیشتر درباهر جشنواره نقاشی «زیر چتر صلح» با این شماره تماس بگیرید:
۹۳۳۷۳۵۷۵۷۶

 

گونه خبر: در شهر چه خبرکلیدواژه: کودکان و نقاشیکودکان و صلحکودکان و هنرجشنواره های کودکانمنبع: فراخوان جشنواره نقاشی «زیر چتر صلح» (تمدید شد)لینک کوتاه: https://ketabak.org/u40vk
گروه ها: کتابک

بن‌بست کتابخوانی در حوزه ادبیات کودک و نوجوان

پایگاه خبر - د, 05/15/1397 - 17:48

ادبیات کودک و نوجوان در ایران، همواره دچار سوءتفاهم‌هایی بوده است. در این میان، ادبیاتی که در خلال شعر، داستان و دیگر انواع برای نوجوانان تولید می‌شود، در بلاتکلیفی بیشتری نسبت به ادبیات کودکان به سر برده است. کارشناسان و ناظران این ادبیات، دلیل عمده آن را تعریف‌ناپذیرماندن ویژگی‌های ادبیاتی که برای نوجوانان تولید می‌شود دانسته‌اند. جدای از این آسیب عمده، می‌خواهیم بدانیم ادبیات نوجوانان امروز چه حیاتی را سپری می‌کند.

یکی از دلایل کاستی‌های تولید ادبیاتی پویا برای نوجوانان در ایران، فاصله‌ای است که خالقان این آثار با مناسبات به‌روز این ادبیات متناسب با نیازهای امروزین گرفته‌اند. یک پژوهشگر ادبیات نوجوانان در این باره معتقد است که همین اصرار نویسندگان داستان‌هایی برای نوجوانان است که باعث شده نوجوانان ما از کتابخوانی فاصله بگیرند.

علی رزم‌آرای در این باره می‌گوید: «بچه‌های امروز دوست ندارند از مهربانی‌های روستایی که در کودکی‌های ما بود، بنویسیم. آن‌ها اغلب در شهر بزرگ شده‌اند و اهل شهر بازی و تبلت و اینترنت‌اند. بنابراین اگر داستان را به روستا می‌بریم، بوی نان تازه و هوای پاک، توجهشان را جلب نمی‌کند... از سوی دیگر بچه‌ها از صبح تا شام، از پدر و مادر گرفته تا معلم و مربی و ناظم و... نصیحت می‌شوند و همین برایشان کافی است. دیگر نمی‌خواهند در داستان، نصیحت بخوانند».

از همین رو رزم‌آرای معتقد است تعریف تعهد در نوشتن برای نوجوانان باید متحول شود. او در این باره می‌گوید: «داستان‌نویسان ما باید تعهد را، هم‌معنی پندگفتن درنظر نگیرند، بچه‌های ما، مثل همه بچه‌های دنیا می‌خواهند شخصیت‌هایی از جنس خودشان در داستان‌ها باشند. بچه‌هایی که یواشکی سراغ مربا می‌روند، از دارو متنفرند، از آمپول می‌ترسند، سه بار مسواک زدن در روز را نمی‌فهمند، حتی اگر درس‌خوان‌اند هم، بازی را ترجیح می‌دهند، از شاگرد اول‌ها بدشان می‌آید و نمی‌توانند تصور کنند که بچه‌ای چیزی را به تعطیل‌شدن مدرسه ترجیح دهد. حتی باادب‌ترین بچه‌ها هم دوست دارند ادای معلمشان را درآورند و دیر بزرگ شوند.

به همین دلیل است که از ماجراهای رامونا و هنری زلزله و گودون و نیکولا کوچولو لذت می‌برند. حتی دوست دارند پندها را هم با خوشمزگی بشنوند و مهارت‌های اجتماعی را در لابه‌لای شیطنت‌ها بیاموزند. بنابراین نوشته‌های برایان موزس را می‌خوانند؛ اما ادبیات تعلیمی ما را نگاه هم نمی‌کنند. نوجوان‌ها دوست دارند به جای این که بشنوند جاهای ناشناخته چه خطراتی دارند، از سرزمین اشباح سر در بیاورند و داستان‌هایی بخوانند که آن‌ها را بترساند. برای همین پول می‌دهند و کتاب‌های دارن شان و شل سیلور استاین را می‌خرند تا دنیای کودکی و نوجوانی را تجربه کنند. همان دنیایی که ادبیات کودک و نوجوان ما، کم دار».

تفننی‌ها با زد و بند آمده‌اند و می‌روند

مصطفی رحماندوست می‌گوید: درست است که تغییرات عمده است، اما نسبت نوجوانی بچه‌های امروز به نسل جوان‌های امروز، به مانند نسبت نوجوانی شما به پدران شماست؛ پدر شما هم وقتی شما نوجوان بودید، بسیاری از تغییرات را حس می‌کرد. نسبت به زمان خودش تغییرات شگرف بود. همه این امکانات و حوصله‌های کم و این تغیرات، نوجوان به لحاظ روان‌شناسی در این‌جا با تاجیکستان و امریکا و الان با گذشته فرق ندارد. نیازها و ویژگی‌های مشترک دارند. اگر اثری با توجه به ویژگی‌ها نوشته شود، مورد توجه واقع خواهد شد. مثلاً شخصیت‌ ظبی، خود قهرمان‌بینی، فتح و تغییر دنیا در همه نوجوان‌وی همه دنیا هست. حالا آن کسی که با دوات و قلم می‌نوشت، می‌خواست چیزی را در شهر تغییر بدهد و آن کسی که امروز با وسایل ارتباط جمعی مدرن، ابعاد دیگری از تغییرا در نظر دارد. بنابراین ما دو نوع نوشته داریم. نوع اول که ناظر بر این تغییرات و تکنولوژی و این‌هاست که رنگ و بوی زمان دارد و کسی موفق است که نوع ارتباط نوجوان‌ها را با این وسایل بشناسد و بنویسد. اما آن کسی که می‌خواهد روی ویژگی‌های مشترک نوجوانان در دنیا بنویسد، او هم می‌تواند به بخشی از نیازها پاسخ بدهد.

متاسفانه کتابخوان کم داریم و نتیجتاً تیراژ کتاب پایین است. نویسنده حرفه‌ای که بتواند از راه نویسندگی زندگی کند نداریم و همین باعث می‌شود تولید درست و حسابی نداشته باشیم. کتاب هزارتایی از نظر اقتصادی چیی برای نویسنده ندارد. از چنین نویسنده‌ای نمی‌توان انتظار داشت که به روز عمل کند. با نسبت این مشکلات، سطح کار ما خوب است. اما از نظر حرکت‌های جهانی عقبیم.

او در باب مسئله ترجمه در این حوزه معتقد است: حرکات فرهنگی راهش را پیدا می‌کند و ناخالصی‌ها را خودش بیرون می‌ریزد. نمی‌شود گفت: مثلاً لیسانسه‌ها و فوق لسانسه‌های زبان ترجمه کنند. مرحوم احمد آرام، دیپلم داشت اما از بزرگ‌ترین‌های تاریخ ترجمه ماست. معتقدم در بازار خوب و بد را باید پیدا کرد. مشتری جنس خوب را انتخاب می‌کند اگر قدرت انتخاب او را بالا بررد. این طوری کسی که با پارتی‌بازی یا سرمایه شخصی کتابی ضعی را راهی بازار می‌کند، کنار گذاشته می‌شود.

ما هر وقت بحث حق انتخاب را پیش می‌کشیم سریع یاد پلیس می‌افتیم یا می‌گوییم ارشاد بیاید جلویش را بگیرد. می‌دانم که این بلا سر فرزندان ما آمده هر کسی یک کلاس زبانی رفته، ناشری پیدا کرده و کتاب نوجوان چاپ کرده یا ناشرانی که قدرت همکاری با مترجمان تراز اول را ندارند دست به دامان چنین مترجمانی شده‌اند، اما آن‌هایی که کتابخوانان، دنبال این‌ها نمی‌روند. حتی روی تصویرپردازی‌ها اندیشه انتقادی دارند چه برسد به متن. آن‌چه ادامه‌دار می‌شود و ماندگار باید باشد. تفننی‌ها با زد و بند آمده‌اند و می‌روند.

پراکندگی نویسندگان در ادبیات کودک

اما علیرضا حکمتی می‌گوید: جای بسی خوشبختی است که امروز می‌توانیم با سربلندی، روزی را در تقویم به نام روز ادبیات کودک و نوجوان داشته باشیم. این روز فرخنده، از آن جهت برای علاقه مندان به این حوزه، دارای اهمیت است که درجه بندی ادبیات به کودک و نوجوان و اعتبار بخشی به این گروه‌های سنی، نشان از تلاش دوستداران و خدمتگزاران به این قشر باشد. ادبیات کودک و نوجوان در کشورما، هنوز جایگاهی متناسب با فراز و فرودهای حیاتش، به دست نیاورده است.

 او می‌گوید: پراکندگی نویسندگان و همچنین، نامشخص بودن موضوعات اهم و مهم در این حوزه ادبی، تولید آثار «دل به خواهی» را سبب شده است. هرگروهی به فراخور ذوق خود و یا ناشر، دست به تولید کتاب و اثری می‌زند.

حکمتی ادامه می‌دهد: متاسفانه، پس از گذشت چندین دهه از عمر ادبیات کودک، هنوز خط کش دقیق و علمی برای اندازه گیری میزان رشد و ارتقای سطح ادبی آثار در این حوزه به دست نیامده است.

ناتوانی در معرفی آثار برتر، عدم شناسایی و معرفی ذائقه‌های کودک (مخاطب) امروزی، تغییرات شتاب زده و آنی در مقوله تولید ادبی، بی توجهی به مخاطب امروز و نیازسنجی امروزی، انتشار آثار بدون در نظر گرفتن علاقه مندی مخاطب، عقب ماندن از زبان امروزی، سردرگمی در توجه و یا عدم پایبندی به سنت‌های گذشته، همراهی بیشتر با ناشر به جای همراهی با مخاطب، بی توجهی به نقد و بررسی آثار تولیدشده و،.. در کنار عدم معرفی ادبیات قوی، قوام یافته و مبتکرانه، از مسایلی است که این روزها گریبانگیر ادبیات کودک و نوجوان است.

 او گفت: این موارد را با عدم حضور در خور رسانه‌های مکتوب برای کودکان و نوجوانان که مقایسه کنیم، بیشتر به فقر در این حوزه پی می‌بریم. دل خوش بودن به حضور در چند جایزه جهانی، نمایشگاه و ... نباید ما را از کم کاری و توجه ویژه به تعالی و رشد و توسعه ادبیات امروز کودک و نوجوان غافل سازد. معرفی آثار امروزی، و بخصوص ایرانی، در کنار معرفی شاهکارها و مفاخر ادبی جهانی د رحوزه کودک و نوجوان، می‌تواند یاریگر ادبیات کودک ما باشد.

نبود نشر حرفه‌ای در ایران

برخی از نویسندگان و کارشناسان کودک و نوجوان هم می‌گویند مشکلات عمده عبارت‌اند از: نبود نشر حرفه‌ای در ایران، نبود حمایت‌های حداقلی دولتی از ناشرانی را که در عرصهٔ بین‌المللی فعالیت می‌کنند، نبود مترجمانی که قابلیت ترجمهٔ آثار ادبی به زبان مقصد را داشته باشند و مشکل عدم عضویت کپی‌رایت؛ و برخی دیگر از کارشناسان، رشد ترجمه کتاب‌هایی با موضوع سِحر و جادو و توجه مترجمان به این موضوع‌ها … و ضعف ترجمه و رعایت نکردن فارسی‌نویسی درست در برخی ترجمه‌ها و هم‌چنین معرفی نکردن نویسنده اصلی کتاب‌ها را از جمله موارد نامطلوب ادبیات کودک می‌دانند؛ و اگرچه در زمینه شعر کودکان قدم‌های مهمی برداشته شده و عرصه ادبیات کودکان پیش‌دبستانی و دبستانی پربار بوده است، در مورد نوجوانان آثار مهم و پرطرفدار چندانی به وجود نیامده است … و به‌رغم گسترش استفاده از اینترنت و برپایی نمایشگاه‌های کتاب و حضور گسترده مردم در آن‌ها، بازار کتاب همچنان از دسترس کودکان و نوجوانان قشرهای کم‌درآمد دور است.

گونه خبر: خبرهای ترویج خواندن و ادبیات کودکانکلیدواژه: کتابخوانیکتاب نوجوانکتاب برای نوجوانانادبیات نوجوانادبیات کودکادبیات کودکانمنبع: سایت هنرآنلاین، دهم مرداد ۱۳۹۷لینک کوتاه: https://ketabak.org/cr3t1
گروه ها: کتابک

کارگاه دوروزه «نمایش برای کودکان» شهریورماه ۱۳۹۷ برگزار می‌شود

پایگاه خبر - د, 05/15/1397 - 13:32

موسسه پژوهشی تاریخ ادبیات کودکان کارگاه «نمایش برای کودکان» را در دو روز برگزار می‌کند. این کارگاه ویژه آموزگاران، مربیان، کتابداران و پدران و مادران است.

اجرای نمایش از فعالیت‌های بسیار موثری است که می‌توان پس از بلندخوانی کتاب انجام داد و باعث یادگیری هرچه بیشتر کودکان می‌شود.

کودکان با گفت‌وگو درباره کتاب و اجرای نمایش آن لذت بیشتری می‌برند و با محتوا و جزئیات کتاب بیشتر آشنا می‌شوند.

اجرای نمایش به عنوان فعالیت پس از بلندخوانی کتاب، کودکان را ترغیب می‌کند به دنبال کتاب‌ها و داستان‌های مختلفی برای اجرای نمایش باشند که در پی آن با کتاب‌های متنوع آشنا می‌شوند، دایره واژگانشان بیشتر می‌شود و اعتمادبه‌نفس و مهارت سخن گفتن آنان افزایش می‌یابد.

سرفصل‌های کارگاه:

این کارگاه در دو بخش تئوری و عملی برگزار می‌شود و در آن روش‌های گوناگون اجرای نمایش، پس از بلندخوانی کتاب برای کودک، آموزش داده می‌شود.

 • تئوری، بدن و بیان
 • چگونگی ساخت عروسک انگشتی و صحنه‌سازی
 • چگونگی ساخت ماسک و اجرای نمایش
 • معرفی چند تکنیک نمایش عروسکی
 • ساخت عروسک دستکشی، صحنه‌سازی و اجرای نمایش
 • نمایش فیلمی از تجربه‌های مربیان و آموزگاران از اجرای فعالیت‌های کارگاه در کلاس درس

لازم به ذکر است تمامی ابزار و لوازم کارگاهی مورد نیاز در بخش عملی در اختیار شرکت‌کنندگان قرار خواهد گرفت.

هزینه این کارگاه ۱۹۰ هزار تومان است که در روزهای پنجشنبه و جمعه ۱ و ۲ شهریورماه ۱۳۹۷ از ساعت ۹ تا ۱۵ در خانه «با من بخوان» و آموزش خلاق خانواده مافی واقع در تهران، خیابان جمال‌الدین اسدآبادی، خیابان بیست و دوم، پلاک ۹، زنگ ۱ برگزار خواهد شد.

علاقه‌مندان برای دریافت اطلاعات بیشتر درباره کارگاه می‌توانند با شماره ۹۱۹۸۷۱۰۳۶۴ تماس بگیرند یا درخواست خود را به تلگرام این شماره ارسال کنند و برای ثبت‌نام آنلاین به نشانی زیر مراجعه کنند:

ثبت‌نام در کارگاه

درباره سهیلا فلاح‌پور، آموزشگر کارگاه:

سهیلا فلاح‌پور، آموزشگر و کارشناس هنر موسسه پژوهشی تاریخ ادبیات کودکان در برنامه «با من بخوان» و از اعضای رسمی خانه تئاتر (انجمن نمایشگران عروسکی) و شورای کتاب کودک است. او تحصیلات خود را در مقطع کارشناسی در دو رشته تئاتر و نقاشی گذرانده و سال‌ها در گروه بررسی تصویر شورای کتاب کودک و نوجوان فعالیت داشته است. از جمله فعالیت‌های او می‌توان به طراحی و برگزاری نمایشگاه و کارگاه هنر برای کودکان و والدین، طراحی صحنه و کارگردانی نمایش عروسکی برای کودک و نوجوان و همچنین تدریس تئاتر، نقاشی و ساخت سفال اشاره کرد.

.

 

 

 

 

گونه خبر: خبرهای ترویج خواندن و ادبیات کودکانخبرهای با من بخوانکلیدواژه: با من بخوانکارگاه برای مربیانساخت عروسک دستکشیعروسک دستکشینمایش برای کودکانکارگاه نمایشنمایش خلاقساخت ماسکساخت انواع ماسکساخت عروسکساخت انواع عروسکچگونه عروسک بسازیمبرنامه با من بخوانتاریخ ادبیات کودکانموسسه پژوهشی تاریخ ادبیات کودکاناهمیت نمایش در کتابخوانیبلندخوانیبلندخوانی کتابفعالیت های پس از کتابخوانیساخت عروسک پارچه ایالگوی ساخت عروسک انگشتیعروسک انگشتیعروسک پارچه ایعروسک نمدیلینک کوتاه: https://ketabak.org/io7y1
گروه ها: کتابک

حضور کتابداران کتابخانه‌های «با من بخوان» مناطق زلزله‌زده‌ کرمانشاه در کارگاه‌های آموزشی تهران

پایگاه خبر - ي, 05/14/1397 - 16:19
نویسنده: هورزاد عطاری - فاطمه بدری

برنامه «با من بخوان» ۱۰ و ۱۱ اَمردادماه ۱۳۹۷ میزبان گروهی از کتابداران کتابخانه‌های کرمانشاه شد تا بار دیگر با برگزاری کارگاه‌های آموزشی تکمیلی با هدف ارتقا سطح دانش و مهارت‌های این گروه، به آنان در کمک به کودکان دربحران کرمانشاه یاری رساند.

چهارده نفر از کتابداران کتابخانه‌های کودک‌محور «با من بخوان» در مناطق آسیب‌دیده از زلزله ۲۱ آبان‌ماه ۱۳۹۶ کرمانشاه به دعوت برنامه «با من بخوان» دو روز گرد هم آمدند و در کارگاه‌های تکمیلی «با من بخوان» با عنوان‌های ادبیات کودکان و روش‌های بلندخوانی، فضاسازی کودک‌محور، آشنایی با بسته‌های آواورزی و الف‌باورزی، هنر و نمایش در دو روز شرکت کردند و همچنین به مرور آموخته‌های پیشین خود در این زمینه پرداختند. برگزاری این کارگاه‌ها و حضور همه کتابداران منطقه در تهران همچنین فرصتی بود برای این‌که این افراد در محیطی آرام‌تر با یکدیگر به گفت‌وگو و تعامل درباره کارها و فعالیت‌های کتابخانه‌های خود بپردازند و تجربه‌های خود را با یکدیگر به اشتراک بگذارند.

 

 

اجرای کارگاه نمایش

 

برگزاری این کارگاه‌ها و پذیرایی از کتابداران کرمانشاه با کمک و همکاری پروین اسکندری، مسئول با من بخوان در منطقه‌ی کرمانشاه و آقای سیاوش عینی انجام شد که همواره در اجرای برنامه‌ «با من بخوان» در منطقه‌ی کرمانشاه یار و همراه این برنامه بوده‌اند.

 

 

 

 

حضور «با من بخوان» کنار کودکان دربحران کرمانشاه

پس از زلزله‌ ۲۱ آبان ۱۳۹۶ کرمانشاه، برنامه‌ «با من بخوان» به همراه کتاب‌های باکیفیت برای کمک به کودکان دربحران وارد مناطق زلزله‌زده این استان شد. این برنامه با تداوم حضور در این مناطق و امدادرسانی به کودکان از راه کتاب‌درمانی، با گذشت نزدیک به نه ماه از این رخداد زیانبار طبیعی، تاکنون هفت کتابخانه در این راه‌اندازی کرده است و کتابخانه‌ دیگری را نیز در شهر جوانرود به زودی تاسیس خواهد کرد. این کتابخانه‌ها در کانکس‌هایی که به این منظور در منطقه مستقر شده‌اند به کودکان زلزله‌زده خدمات ارائه می‌دهند. نشست‌های بلندخوانی، فعالیت‌های در پیوند با کتاب و فعالیت‌های گروهی گوناگونی در این کتابخانه‌ها انجام می‌گیرد که توانسته تاثیرات بسیار مثبتی بر کودکان و نوجوانان عضو این کتابخانه‌ها داشته باشد.

کتابخانه‌های راه‌اندازی شده در کرمانشاه عبارت‌اند از:

 • کتابخانه کانکس سرپل ذهاب با پشتیبانی خانه حمایتی آموزشی محمودآباد
 • کتابخانه ریجاب با پشتیبانی انجمن یاران دانش و مهر
 • کتابخانه قصرشیرین با پشتیبانی بنیاد یارا
 • کتابخانه ثلاث باباجانی با پشتیبانی موسسه دانایار اندیشه و انجمن یاران دانش و مهر
 • کتابخانه پلیکان با همیاری ناهید زوار
 • کتابخانه ژیوان با پشتیبانی صندوق حمایت از کودکان محروم و کار وابسته به موسسه پژوهشی تاریخ ادبیات کودکان
 • کتابخانه روستای دستک علیا با همیاری گروه جمعه مهربانی

بیشتر بخوانید:

برنامه «با من بخوان» به یاری کودکان زلزله زده کرمانشاه می‌شتابد

 

کتابخانه کودک‌محور «با من بخوان» در ثلاث باباجانی

 

 

گونه خبر: خبرهای ترویج خواندن و ادبیات کودکانخبرهای با من بخوانکلیدواژه: کتابخانه کودک محور با من بخوانکتابخانه کودککتابخانه مخصوص کودکانزلزله کرمانشاهکودکان در بحرانکودکان مناطق زلزله زدهلینک کوتاه: https://ketabak.org/6d7bw
گروه ها: کتابک

فراخوان پنجمین جشنواره تقدیر از مروجان کتاب‌خوانی

پایگاه خبر - ش, 05/13/1397 - 17:25
نویسنده: گروه خبر کتابک

فراخوان پنجمین دوره «جشنواره تقدیر از مروجان کتاب‌خوانی» منتشر شد. هدف از برگزاری این جشنواره معرفی و تقدیر از افراد، گروه‌ها، تشکل‌های مردمی و نهادهای غیردولتی است که با فعالیت‌های موثر و نوآورانه در زمینه ترویج کتابخوانی فعالیت می‌کنند.

نخستین دوره جشنواره تقدیر از مروجان کتاب‌خوانی در سال ۱۳۹۳ برگزار شد که برنامه با من بخوان از موسسه پژوهشی تاریخ ادبیات کودکان جایزه و لوح تقدیر این جشنواره را دریافت کرد. برنامه «با من بخوان» برنامه‌ای برای ترویج کتاب‌خوانی با کودکان محروم و کودکان در بحران است. این برنامه زیر نظر موسسه پژوهشی تاریخ ادبیات کودکان برنامه ریزی و اجرا می‌شود. برنامه «با من بخوان» همچنین در سال سال ۲۰۱۶ تواسنت جایزه ترویج کتابخوانی ایبی – آساهی، برجسته‌ترین و معتبرترین جایزه ترویج کتابخوانی در جهان را به دست آورد.

از دیگر برندگان این جشنواره می‌توان به خانه کتابدار کودک و نوجوان و ترویج کتابخوانی و کانون توسعه فرهنگی کودکان اشاره کرد.

شرکت‌کنندگان در این جشنواره می‌توانند در پنج بخش جداگانه در این رقابت فرهنگی شرکت کنند:

 • بخش گروه‌ها و نهادهای غیردولتی: خصوصی و مراکز خدمات عمومی، واحدهای صنفی و فضاهای مجازی مروجان الکترونیکی
 •  بخش افراد: معلمان، دانش‌آموزان، امامان جماعت، کتابداران، مربیان مهد کودک، هنرمندان، کتابفروشان، نویسندگان و مترجمان
 •  بخش بین‌الملل: گروه‌ها و افراد فارسی‌زبان در خارج از کشور، گروه‌ها و افراد خارجی فعال مروج کتاب درایران، فعالیت‌های ترویج کتاب‌خوانی کشورهای فارسی‌زبان یا داری جمعیت‌های بزرگ فارسی‌زبان و مروجان ایرانی و غیر ایرانی کتاب به زبان فارسی در داخل و خارج از کشور
 •  بخش نگاه ویژه: بازنشستگان، دانشجویان و کتابداران مدارس
 • بخش نشان استمرار: به افراد یا گروه‌هایی تعلق دارد که در دوره‌های گذشته برگزیده شده‌اند، آن‌ها می‌توانند با ارائه گزارشی از فعالیت‌های گذشته و ارائه طرح‌های نو در این بخش شرکت کنند.
معیارهای انتخاب پنجمین جشنواره تقدیراز مروجان کتابخوانی:
 • تاثیر پایدار در گسترش کتابخوانی میان مردم
 • خلاقیت و نوآوری در برنامه‌ها و شیوه‌های اجرایی
 •  استفاده مناسب از مشارکت مردم و چهره‌ها
 •  استفاده خلاقانه و بهینه از امکانات و ظرفیت‌های عمومی و مردمی
 •  قابلیت معرفی به سایر مناطق به عنوان الگو
 •  اثربخشی فعالیت‌های کتابخوانی در رفتارهای اجتماعی یا فعالیت‌های عمومی مردم
 •  فعالیت به شکل داوطلبی و فعالیت در قالب گروهی

علاقه‌مندان می‌توانند فرم شرکت در پنجمین دوره «جشنواره تقدیر از مروجان کتاب‌خوانی» را به همراه گزارش‌ها و مستندات فعالیت‌های خود در زمینه ترویج کتابخوانی تا پایان وقت اداری ۳۰ شهریور۱۳۹۷ به دبیرخانه «پنجمین جشنواره تقدیر از مروجان کتاب‌خوانی» ارسال کنند.

فرم شرکت در پنجمین دوره «جشنواره تقدیر از مروجان کتاب‌خوانی» را از پیوست دریافت کنید.

نشانی پستی دبیرخانه جشنواره: تهران، خیایان مطهری، خیابان فجر-خیابان غفاری، کوچه کامیاب، پلاک ۳
تلفن: ۸۸۸۲۷۰۳۵-۰۹۰۱۵۱۴۹۲۰۹
 تلفکس:۸۸۳۴۴۴۶۵
رایانامه: moravejan5.97@gmail.com

 

پیوستاندازه فراخوان و فرم شرکت در پنجمین دوره جشنواره تقدیر از مروجان کتاب‌خوانی287.42 کیلوبایت گونه خبر: خبرهای فرهنگ و آموزشخبرهای ترویج خواندن و ادبیات کودکانکلیدواژه: پنجمین جشنواره تقدیر از مروجان کتاب‌خوانیفرهنگ مطالعهجایزه ادبیاتجایزه کتابخوانیبرنامه با من بخوانکتاب کودکمروج کتابخوانیمعلم و ترویج کتابخوانیمدرسه و ترویج کتابخوانیکتابداران و ترویج کتابخوانیمربیان مهد کودک و ترویج کتابخوانیهنرمندان و ترویج کتابخوانیکتابفروشان و ترویج کتابخوانینویسندگان و ترویج کتابخوانیمترجمان و ترویج کتابخوانیلینک کوتاه: https://ketabak.org/jt1tn
گروه ها: کتابک

شب فرهنگ عروسک‌ها و نمایش‌های عروسکی برگزار می شود

پایگاه خبر - ش, 05/13/1397 - 16:26
نویسنده: گروه خبر کتابک

«شب فرهنگ عروسک‌ها و نمایش‌های عروسکی» که از سلسله برنامه‌های فرهنگی «شب‌های بخارا» است به همت مجله فرهنگی- هنری «بخارا» برگزار می‌شود.

این برنامه که سیصد و پنجاه و یکمین برنامه از شب های بخارا است به عروسک‌های نمایشی اختصاص دارد.
در این برنامه با سخنرانی استادان و کارشناسان حوزه نمایش عروسکی؛ بهروز غریب‌پور استاد نمایش عروسکی ایرانی، پوپک عظیم‌پور، پژوهشگر نمایش‌های آیینی عروسکی و علی گلشن، از بنیان‌گزاران موزه عروسک‌های ملل و نمایش فیلم مستند همراه خواهد بود.
هم‌چنین در «شب فرهنگ عروسک‌ها و نمایش‌های عروسکی» کتاب «فرهنگ عروسک‌ها و نمایش‌های آیینی و سنتی ایران»، نوشته پوپک عظیم‌پور بررسی خواهد شد.

«شب فرهنگ عروسک‌ها و نمایش‌های عروسکی» از ساعت ۱۷ روز یک‌شنبه ۱۴ امرداد ۱۳۹۷ در سالن فردوسی خانه اندیشمندان علوم انسانی برگزار می‌شود.

نشانی: تهران، خیابان استاد نجات اللهی، نبش خیابان ورشو

گونه خبر: در شهر چه خبرکلیدواژه: عروسک های نمایشیعروسکشب های بخارابهروز غریب پور، پوپک عظیم‌پورعلی گلشنموزه عروسک های ملللینک کوتاه: https://ketabak.org/9w0u8
گروه ها: کتابک
همزمانی محتوا