کتابک

برگزاری ششمین سمینار استانی مداخله زودهنگام خانواده‌محور برای کودکان کم‌شنوا و ناشنوا

پایگاه خبر - چ, 11/25/1396 - 16:42
نویسنده: گروه خبر کتابک

انجمن علمی شنوایی‌شناسی ایران ششمین سمینار استانی مداخله زودهنگام خانواده‌محور برای کودکان کم‌شنوا و ناشنوای استان مازندران را برگزار می‌کند.

این سمینار با پنج امتیاز بازآموزی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و تحت نظارت و با همکاری کمیته بین‌المللی FCEI اتریش برگزار خواهد شد. در این سمینار به سه اصل طلایی در موفقیت کودکان کم‌شنوا و ناشنوا شامل تشخیص زودهنگام، سمعک/ کاشت زودهنگام و مداخله توانبخشی زودهنگام پرداخته خواهد شد.

انجمن علمی شنوایی‌شناسی ایران در برگزاری ششمین سمینار مداخله زودهنگام خانواده‌محور برای کودکان کم‌شنوا و ناشنوا با کمیته مطالعات ناشنوایی/کم‌شنوایی، مرکز تحقیقات توانبخشی اعصاب اطفال و دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی همکاری می‌کند.

لازم به ذکر است نمایشگاهی از باکیفیت‌ترین کتاب‌های کودکان و نوجوانان نیز از سوی فروشگاه کتاب هدهد در حاشیه این سمینار برپا خواهد شد.

 ششمین سمینار استانی مداخله زودهنگام خانواده‌محور برای کودکان کم‌شنوا و ناشنوای استان مازندران روز پنجشنبه ۲۶ بهمن‌ماه ۱۳۹۶ از ساعت ۱۰ تا ۱۶ در استان مازندران، شهر ساری، خیابان امیر مازندرانی، خیابان رودکی (شهبند)، پارک کوشا سنگ، کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان برگزار خواهد شد.

حضور در این سمینار برای تمامی علاقه‌مندان آزاد است.

علاقه‌مندان برای کسب اطلاعات بیشتر می‌توانند به سایت انجمن علمی شنوایی شناسی ایران به نشانی www.fcei.uswr.ac.ir مراجعه کنند.

 

 

گونه خبر: در شهر چه خبرکلیدواژه: مداخله زودهنگام خانواده‌محور برای کودکان کم‌شنواکودکان کم شنواکودکان ناشنواانجمن علمی شنوایی شناسی ایرانکانون پرورش فکری کودکان و نوجوانانلینک کوتاه: https://ketabak.org/1n08n
گروه ها: کتابک

آغاز ثبت‌نام دهمین دوره جشنواره ریاضیات کانگورو

پایگاه خبر - چ, 11/25/1396 - 15:20

ثبت‌نام دهمین دوره جشنواره ریاضیات کانگورو از تاریخ ۱ بهمن‌ماه ۱۳۹۶ آغاز شده است و تا تاریخ ۱۵ اسفندماه ادامه خواهد داشت.

جشنواره رياضيات كانگورو که يكي از بزرگ‌ترين برنامه‌هاي بين‌المللي دانش‌آموزي است، هر ساله در بیش از ۷۰ کشور جهان و به صورت هم‌زمان برگزار می‌شود. هدف از این جشنواره ترویج و علاقه‌مند کردن دانش‌آموزان به ریاضیات است. همچنین تقويت مهارت حل مساله در دانش آموزان، تقويت تفكر و خلاقيت رياضي و تقويت اعتمادبه‌نفس دانش‌آموزان در يادگيري رياضيات از اهداف ديگر اين جشنواره است.

موسسه فرهنگی فاطمی تاکنون ۹ دوره از این جشنواره را به عنوان نماینده و دبیرخانه رسمی این رویداد بین‌المللی در ایران برگزار کرده است.

جشنواره رياضيات كانگورو در ايران، آخرين پنجشنبه فروردين‌ماه هر سال برگزار مي شود.

علاقه‌مندان برای کسب اطلاعات بیشتر و ثبت‌نام در دهمین دوره جشنواره ریاضیات کانگورو می‌توانند به سایت  www.mathkangaroo.ir يا تلگرام @iranmathkangaroo مراجعه کنند.

ریاضیات کانگورو یکی از بزرگ‌ترین برنامه‌های ترویج ریاضیات در دنیاست که با هدف ارتقای درک ریاضی دانش‌آموزان و رشد توانمندی آنان برای لذت بردن از فعالیت‌های هوشمندانه ریاضی در بیش از ۸۰ کشور جهان برگزار می‌شود. روز ریاضیات کانگورو، درحقیقت روز جشن گرفتن برای ریاضیات است.

دانش‌آموزان در این روز بازی می‌کنند، سرگرم می‌شوند، مسئله حل می‌کنند و به ریاضیات علاقه‌مند می‌شوند. در حال حاضر، بیش از هفت میلیون دانش‌آموز در جهان به همراه معلمان و والدینشان این روز را جشن می‌گیرند و در این روز فعالیت‌های ریاضی متنوعی را برگزار می‌کنند. در روز ریاضیات کانگورو علاوه بر فعالیت‌های شادی‌آفرین و تفریحات ریاضی، یک مسابقه نیز برگزار می‌شود. مسئله‌های این مسابقه فقط برای سنجش آموخته‌های ریاضی دانش‌آموزان طراحی نشده‌اند، بلکه هدف اصلی آنها به‌کارگیری توانمندی دانش‌آموزان در حل خلاقانه مسئله است. در حقیقت دانش‌آموزان در روز ریاضیات کانگورو مسئله‌هایی را حل می‌کنند که جایشان در کلاس‌های ریاضی مدرسه خالی است؛ مسئله‌هایی که دانش‌آموزان با حل آن‌ها به قدرت تفکر و خلاقیت خود پی می‌برند و از به‌کارگیری توانمندی‌های خود شادمان می‌شوند.

 

 

گونه خبر: در شهر چه خبرکلیدواژه: دهمین دوره جشنواره ریاضیات کانگوروجشنواره ریاضیات کانگوروموسسه فرهنگی فاطمیریاضی برای کودکانلینک کوتاه: https://ketabak.org/8574g
گروه ها: کتابک

چاپ دوم کتاب «گفت‌وگو با زمان» منتشر شد

پایگاه خبر - س, 11/24/1396 - 13:31

انتشارات موسسه پژوهشی تاریخ ادبیات کودکان چاپ دوم کتاب «گفت‌وگو با زمان»، مجموعه مصاحبه‌ها، سخنرانی‌ها و پیام‌های زنده‌یاد توران میرهادی را با هدف پاسداشت اندیشه‌های او، به تدوین مسعود میرعلایی منتشر کرد.

«گفت‌وگو با زمان» شامل بررسی و دسته‌بندی اندیشه‌های توران میرهادی، استاد برجسته ادبیات کودکان است که از درون مصاحبه‌ها و سخنرانی‌های این پیشکسوت ادبیات کودکان در دوره‌ای بیش از پنجاه سال، گردآوردی شده است. این کتاب با تصویر دستنوشته‌ای از زنده‌یاد توران میرهادی آغاز می‌شود و هر بخش آن به موضوعی ویژه درباره کار یا علاقه این استاد اختصاص دارد.

  بخشی از متن کتاب «گفت‌وگو با زمان»:

«سختی‌ها به من یاد دادند همه چیز را غنیمت بشمارم و تا زمانی که نفس می‌کشم، بکوشم، خدمت کنم و هر کاری که از دستم برای هر کسی برمی‌آید، انجام بدهم. در تمام عمرم هم شاگرد بوده‌ام و هم معلم. آن‌چه را بلد بوده‌ام، یاد می‌دادم و آن‌چه را بلد نبودم یاد می‌گرفتم و این جریان هنوز هم ادامه دارد و چون شاگرد خوبی هستم و بسیار می‌آموزم، خسته نمی‌شوم. احترام به اساتید هنوز هم در دل و جان من پابرجاست.»

کتاب «گفت‌وگو با زمان» یکی از مجموعه کتاب‌های «رویکردها و نگرش‌ها در آموزش و پرورش پیشرو» است که انتشارات موسسه پژوهشی تاریخ ادبیات کودکان با مشارکت بنیان‌گذار مجتمع آموزشی شهید مهدوی برای ترویج اندیشه‌های برتر در زمینه تعلیم و تربیت و با هدف همیاری در دانش‌افزایی و نگرش‌سازی به‌ویژه برای کارشناسان، آموزگاران و مربیان منتشر کرده است.

چاپ دوم کتاب «گفت‌وگو با زمان» به بهای ۲۷ هزار و ۵۰۰ تومان در شمارگان ۳۰۰۰ نسخه منتشر شده است. علاقه‌مندان برای خرید کتاب می‌توانند با شماره ۸۸۵۵۳۵۲۸-۲۱ تماس بگیرند یا به وب‌سایت کتاب هدهد به نشانی www.hodhod.com مراجعه کنند.

معرفی کامل کتاب گفت‌وگو با زمان

خرید کتاب گفت‌وگو با زمان

 

درباره توران میرهادی

توران میرهادی در سال ۱۳۰۶ش در خانواده‌ای فرهیخته در تهران زاده شد و در ۱۸ آبان ۱۳۹۵ جهان فانی را ترک گفت. در سال ۱۳۲۵ش در رشته روانشناسی تربیتی در «سوربن» فرانسه و همزمان در رشته آموزش پیش از دبستان و ابتدایی در کالج «سوینه» پاریس درس خواند. بزرگ‌ترین دستاورد این آموزش‌ها، دستیابی به نگرشی نو به آموزش و پرورش کودکان بود. در سال ۱۳۳۴ش به نام برادر از دست رفته‌اش، کودکستان فرهاد و بعدها، دبستان و راهنمایی فرهاد را بنیاد نهاد. او همچنین از بنیان‌گذاران شورای کتاب کودک در سال ۱۳۴۱ و همچنین بنیان‌گذار و مسئول طرح فرهنگنامه کودکان و نوجوانان، اولین کتاب مرجع ایرانی برای کودکان و نوجوانان در سال ۱۳۵۸ بود.

 

گونه خبر: خبرهای فرهنگ و آموزشخبرهای با من بخوانکلیدواژه: تاریخ ادبیات کودکانگفت و گو با زمانشورای کتاب کودکتوران میرهادیکتاب کودکادبیات کودکفرهنگنامه کودک و نوجوانمسعود میرعلاییمجتمع آموزشی شهید مهدویآموزش و پرورش نوینآموزش و پرورش پیشروآموزش خلاقآموزش کودکلینک کوتاه: https://ketabak.org/1l96l
گروه ها: کتابک

برگزاری برنامه «با من بخوان» و تجهیز کتابخانه کودک‌محور در لاهیجان

پایگاه خبر - د, 11/23/1396 - 14:07

برنامه «با من بخوان» از زمستان امسال با برگزاری کارگاه‌ها و تجهیز کتابخانه کودک‌محور کار خود را در لاهیجان آغاز کرد.

گروه کارشناسی «با من بخوان» شهریور سال ۱۳۹۶ به شهر لاهیجان واقع در استان گیلان سفر کرد تا افزون بر بررسی امکان اجرای این برنامه، از دبستان فاطمه پورخصالیان (دبستان پیشنهادشده برای اجرای برنامه) بازدید و همچنین  با مسئولان آموزش و پرورش شهرستان لاهیجان گفت‌وگو کنند. پس از بررسی شرایط آموزشی در این دبستان و دیدار با اعضای انجمن اولیا و مربیان مدرسه، با نظر حسین پورخصالیان، پشتیبان این برنامه در لاهیجان و دلیله هاشمی و شیدا فکری، نمایندگان ایشان، گروه «با من بخوان» برنامه‌ریزی برای برگزاری کارگاه‌های بلندخوانی و ایجاد فضاهای سرشار از سواد برای آموزگاران و کتابدار این دبستان و همچنین راه‌اندازی و تجهیز کتابخانه کودک‌محور مناسبی برای دانش‌آموزان دوره اول و دوم دبستان را آغاز کرد.

در همین راستا در روزهای ۱۴ و ۱۵ دی‌ماه ۱۳۹۶ کارگاه بلندخوانی و فضاسازی محیط‌های آموزشی برای ۳۹ نفر از آموزگاران این دبستان و مدرسه‌های دیگر و مربیان پیش‌دبستانی‌های پیرامون برگزار شد. از ۱۹ دبستانی که آموزگاران و مربیان آن‌ها در این کارگاه شرکت کردند، ۶ دبستان در روستاهای پیرامون لاهیجان و ۱۳ دبستان در شهر لاهیجان قرار دارند. پیش‌بینی می‌شود که آموزگاران مدرسه‌های دیگر نیز بتوانند از همین کتابخانه کتاب به امانت ببرند و نشست‌های بلندخوانی را در کلاس‌های خود برای دانش‌آموزان برگزار کنند.

 

 

 

با برگزاری کارگاه‌های آموزشی «با من بخوان»، آموزگاران این دبستان کار بلندخوانی، انجام فعالیت‌های در پیوند با کتاب‌ها و ترویج کتاب‌خوانی را در پایه‌های گوناگون آغاز کردند.

 

 

 

در ادامه کار، گروه اجرای فضاسازی کتابخانه‌ها نیز در تاریخ ۱۹ بهمن‌ماه با سفر به لاهیجان، کتابخانه‌ای را در این دبستان بنا بر اصول کتابخانه‌های «کودک‌محور با من بخوان» فضاسازی و تجهیز کردند.

برای تجهیز کتابخانه کودک‌محور این دبستان، نزدیک به ۱۷۰۰ جلد کتاب و دست‌نامه و ۲۰۰ نسخه برگه فعالیت در پیوند با کتاب‌ها و نیز نقشه‌های جغرافیایی و لوح‌های فشرده فرستاده شده است.

 

دبستان فاطمه پورخصالیان پیش از فضاسازی و تجهیز

 

کتابخانه کودک‌محور «با من بخوان» دبستان فاطمه پورخصالیان پس از فضاسازی

 

دبستان فاطمه پورخصالیان که از سوی نیکوکار مدرسه‌ساز، حسین پورخصالیان ساخته و تجهیز شده است ۱۴ کلاس دارد که در یک شیفت دانش‌آموزان دوره اول دبستان و در شیفت دیگر دانش‌آموزان دوره دوم در آن به تحصیل می‌پردازند. با راه‌اندازی کتابخانه دبستان پورخصالیان و اجرای برنامه ترویجی «با من بخوان» ۸۴۰ دانش‌آموز این مدرسه می‌توانند از کتاب‌های باکیفیتی که در دسترس آن‌ها قرار گرفته است، بهره‌مند شوند.

 

دبستان فاطمه پورخصالیان پیش از فضاسازی و تجهیز

 

 

کتابخانه کودک‌محور «با من بخوان» دبستان فاطمه پورخصالیان پس از فضاسازی

 

سایر کتابخانه‌هایی که از سوی کمیته کتابخانه‌های «با من بخوان» تجهیز یا فضاسازی شده‌اند:

گونه خبر: خبرهای ترویج خواندن و ادبیات کودکانخبرهای با من بخوانکلیدواژه: برنامه با من بخوانترویج کتابخوانیترویج خواندنترویج کتابکتاب کودککتاب باکیفیتکتاب مناسب برای کودکانادبیات کودکانتجهیز کتابخانه کودک‌محورکتابخانه کودک محورکتابخانه مخصوص کودکفضای سرشار از سوادتجهیز کتابخانهساخت کتابخانه کودکفضاسازی کتابخانهبلندخوانی برای کودکانبلندخوانی کتابکتابخوانی با کودکانلینک کوتاه: https://ketabak.org/ni0u3
گروه ها: کتابک

معرفی بسته‌های کتاب ویژه نوروز ۱۳۹۷ در جشنواره «نوروزانه کتاب هدهد»

پایگاه خبر - د, 11/23/1396 - 10:06
نویسنده: گروه خبر کتابک

کتاب هدهد به مناسبت نزدیک شدن به نوروز ۱۳۹۷ و آغاز سال جدید، در جشنواره «نوروزانه کتاب هدهد» بسته‌های کتابی برای گروه‌های سنی مختلف کودکان و نوجوانان معرفی کرده است که با تخفیف و بسته‌بندی ویژه عید نورورز در اختیار مخاطبان قرار می‌دهد.

هر سال با فرا رسیدن عید نوروز، بزرگسالان در تدارک تهیه عیدی‌هایی هیجان‌انگیز برای کودکان و نوجوانان هستند. عیدی دادن از سنت‌های دیرین در فرهنگ ایرانی است. کتاب هدهد امسال در جشنواره «نوروزانه کتاب هدهد» با معرفی بسته‌های کتاب ویژه گروه‌های سنی گوناگون، از بزرگسالان دعوت می‌کند تا با تهیه این بسته‌های کتاب با تخفیف ویژه، کتاب را جایگزین هدایای نقدی خود برای عیدی‌‌های نوروزی کودکان و نوجوانان کنند و با این کار به ترویج کتابخوانی در جامعه بپردازند.

بسته‌های کتاب ویژه نوروز ۱۳۹۷ در جشنواره «نوروزانه کتاب هدهد» دربرگیرنده مناسب‌ترین و برترین کتاب‌های گروه سنی کودکان و نوجوانان است که از سوی گروه کتابشناسی موسسه پژوهشی تاریخ ادبیات کودکان و گروه‌های بررسی کتاب شورای کتاب کودک، کارشناسی و تایید شده که شامل ۵ گروه سنی صفر تا ۲ سال، ۳ تا ۶ سال، ۷ تا ۹ سال، ۱۰ تا ۱۲ سال و ۱۳ سال به بالا است. برای هر گروه سنی، سه بسته کتاب معرفی شده که هر یک عناوینی متفاوت با دیگر بسته‌ها را دارد و با بسته‌بندی ویژه نوروز در اختیار مخاطبان قرار می‌گیرد. بهای هر یک از بسته‌ها در هر گروه سنی ۳۵ هزار تومان، ۵۵ هزار تومان و بسته ویژه ۱۰۰ هزار تومانی تعیین شده است.

علاقه‌مندان به تهیه بسته‌های کتاب جشنواره «نوروزانه کتاب هدهد» می‌توانند با مراجعه به سایت کتاب هدهد به آدرس www.hodhod.com سفارش خود را ثبت کنند و برای خرید حضوری نیز از شنبه تا چهارشنبه از ساعت ۸:۳۰ تا ۱۶ و پنجشنبه از ساعت ۸:۳۰ تا ۱۲ به فروشگاه کتاب هدهد به نشانی تهران، خیابان اسدآبادی (یوسف‌آباد)، خیابان وفاکیش توحیدی (بیست و سوم)، کوی شایان، پلاک ۲۶، در سمت چپ، تک زنگ مراجعه کنند. همچنین امکان سفارش از طریق تماس با شماره ۸۸۵۵۳۵۲۸-۲۱ و ارسال پیام به شماره تلگرامی ۹۳۶۵۹۴۲۳۲۳ نیز مقدور است.

لینک خرید بسته‌ها:

فروشگاه کتاب هدهد، مرجعی از بهترین و مناسب‌ترین کتاب‌های کودک و نوجوان است. هدف این فروشگاه، افزون بر کارشناسی و گزینش آثار و کتاب‌های باکیفیت برای کودکان و نوجوانان، در دسترس گذاشتن آن‌ها به دو روش خرید حضوری و خرید آنلاین، برای این گروه سنی و مربیان، آموزگاران، پدران و مادران، مروجان کتاب و سایر مخاطبان علاقه‌مند است. همچنین این فروشگاه در کنار آثار مربوط به کودکان و نوجوانان، مجموعه‌ای کارشناسی‌شده از کتاب‌های بزرگ‌سالان مربوط به حوزه‌ی ادبیات کودکان و آموزش خلاق از راه ادبیات کودکان را گردآوری کرده است که به بالا بردن سطح فرهنگ و مطالعات کودکی کمک کند.

 

گونه خبر: خبرهای فرهنگ و آموزشخبرهای ترویج خواندن و ادبیات کودکانکلیدواژه: نوروزانه کتاب هدهدجشنواره کتاب هدهدکتاب کودککتاب خوب برای کودکانجشنواره تخفیف کتابتخفیف کتاب هدهدعیدی مناسب برای کودکانجشنواره نوروزیکتاب مناسب برای نوجوانانرمان نوجوانادبیات کودکانلینک کوتاه: https://ketabak.org/dd555
گروه ها: کتابک

در سوگ از دست دادن نظریه‌پرداز برجسته سوادآموزی جهان و پشتیبان راستین برنامه با من بخوان

پایگاه خبر - چ, 11/18/1396 - 15:37

انجمن بین‌المللی سوادآموزی و برنامه با من بخوان روز شنبه سوم فوریه ۲۰۱۸ انسانی بزرگ، معلمی تاثیرگذار و پشتیبانی خستگی‌ناپذیر، دکتر ویلیام تیل را از دست داد.

دکتر ویلیام تیل، پروفسور رشته آموزش و پرورش و سوادآموزی، پژوهشگر و رئیس دانشگاه ایلینوی در مرکز سوادآموزی شیکاگو بود. مرکز سوادآموزی شیکاگو، مرکز خدمات عمومی و پژوهشی است که در زمینه بهبود وضعیت آموزش و پرورش و سوادآموزی در سطح محلی، ایالتی و ملی کار می‌کند. بخشی از وظایف دکتر ویلیام تیل در مرکز سوادآموزی شیکاگو مدیریت و هدایت پروژه‌هایی بود که بر سوادآموزی در خانواده‌های کم‌درآمد تمرکز دارند. در این پروژه‌ها خدماتی به این گروه از خانواده‌ها داده می‌شود تا به رشد همه‌جانبه کودکان خود در سال‌های نخست زندگی و آماده کردن آن‌ها برای ورود به مدرسه کمک کنند.

ویلیام تیل از بانیان نظریه سواد شکوفایی در جهان است که تاکید دارد سوادآموزی با تولد کودک باید آغاز شود و خانواده‌ها و مربیان با به‌کارگیری ادبیات کودکان می‌توانند به رشد سوادی که در این دوره زمانی در کودکان شکفته می‌شود، یاری رسانند. یکی از پروژه‌های در جریان او، مدیریت و نظارت بر اجرای دیدگاه‌های پیشرفته سوادآموزی‌اش در هشت آموزشگاه دولتی شیکاگو بوده است. دکتر ویلیام تیل در دوران زندگی خود بیش از ۱۵۰ نشریه تخصصی منتشر کرد و از سخنرانان برجسته‌ای به شمار می‌رفت که به‌عنوان سخنران اصلی در کنفرانس‌های ۲۵ کشور جهان شرکت داشت.

 

 

دکتر تیل که به سوادآموزی از راه ادبیات کودکان باور عمیق داشت به موضوع گسترش سواد شکوفایی در میان خانواده‌های کم‌درآمد و محروم در سراسر جهان بسیار حساس بود و تلاش می‌کرد که با انتقال تجربه‌های خود به کارشناسان و مربیانی یاری برساند که برای از میان برداشتن نابرابری در امر سوادآموزی در سراسر جهان تلاش می‌کنند. او به معنای واقعی در امر سوادآموزی یک راهنما و پیش‌گام بود.

دکتر ویلیام تیل در سخنرانی خود در کنفرانس انجمن بین‌المللی سوادآموزی در سال ۲۰۱۷ درباره اهمیت آموزش گفت:

«هیچ چیز مهم‌تر از کاری نیست که ما به‌عنوان معلم یا مربی به کودکان یاری برسانیم تا مهارت‌های خواندن و نوشتن را با روشی نوین فراگیرند، تخیل، اندیشه‌ورزی و همدلی در آن‌ها تقویت شود تا بتوانند دوران بهتری را رقم زنند.»

ویلیام تیل همواره همراه و پشتیبان راستین برنامه «با من بخوان» بود. او در نامه‌ای به داوران جایزه «ای بی آساهی» در سال ۲۰۱۶ نوشت: «با من بخوان تمامی ویژگی‌هایی را که داوران جایزه ای بی آساهی انتظار دارند داراست. این برنامه نشان داده است که می‌تواند الگوی مناسبی برای بسیاری از کشورهای جهان باشد.» همچنین انجمن بین‌المللی سوادآموزی ILA که ریاست آن را ویلیام تیل بر عهده داشت، از جمله سازمان‌های بین‌المللی است که برنامه با من بخوان را نامزد جایزه آسترید لیندگرن در سال ۲۰۱۸ کرده است.

 

گونه خبر: خبرهای ترویج خواندن و ادبیات کودکانخبرهای با من بخوانکلیدواژه: سوادآموزی در جهانآموزش سواد پایهانجمن بین المللی سوادآموزیویلیام تیلآموزش و پرورشسواد پایهسوادآموزیلینک کوتاه: https://ketabak.org/vp7hk
گروه ها: کتابک

کنگره ملی و بین‌المللی آموزش و سلامت کودکان پیش‌دبستان برگزار می‌شود

پایگاه خبر - چ, 11/18/1396 - 13:05

اولین کنگره بین‌المللی و پنجمین کنگره ملی آموزش و سلامت کودکان پیش‌دبستان ۲۹ و ۳۰ خردادماه ۱۳۹۷ برگزار خواهد شد.

آموزش و سلامت روان کودک در عصر تکنولوژی با همه تجربه‌های کسب‌شده، نیازمند سازماندهی مسایل مختلف در سیاست‌های یکپارچه در زمینه مراقبت و رشد کودکان خردسال، سیاست‌های پیشگیری و مراقبت از کودکان نیازمند به حمایت ویژه، حقوق کودک، استانداردهای آموزشی، آموزش خودمراقبتی، مهارت‌های زندگی، نقش رسانه بر تربیت و رشد کودکان، محیط زندگی ایمن است. از این رو دبیرخانه دائمی کنگره آموزش و سلامت کودکان پیش از دبستان، با توجه به برگزاری موفق دوره‌های پیشین کنگره در دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی و بازتاب بسیار گسترده آن‌ها در نظر دارد با بهره‌گیری از تجارب گذشته اساتید دانشگاه‌های معتبر ایران و جهان و نهادهای علمی مرتبط، نخستین کنگره بین‌المللی و پنجمین کنگره ملّی آموزش و سلامت کودکان پیش از دبستان را برگزار کند.

موضوعات کنگره آموزش و سلامت کودکان پیش‌دبستان

کنگره ملی و بین‌المللی آموزش و سلامت کودکان پیش‌دبستان بر سه محور اصلی سیاست‌گذاری، آموزش و سلامت برگزار خواهد شد. اصلی‌ترین موضوعاتی که در این کنگره مطرح خواهند شد عبارت‌اند از:

 • چشم‌انداز، ماموریت و راهبردها؛
 • مدیریت یکپارچه؛
 • آموزش و خانواده، محیط زندگی، فضای مجازی و رسانه؛
 • رویکردهای آموزشی؛
 • استانداردهای آموزشی؛
 • آموزش خودمراقبتی و مهارت‌های زندگی؛
 • حقوق کودک؛
 • سلامت و خانواده، امنیت، محیط زندگی و فضای مجازی.

مهلت ارسال چکیده مقالات تا ۳۰ بهمن‌ماه ۱۳۹۶ اعلام شده است. مقالات تاییده‌شده در ژورنال‌های معتبر با کسب بالاترین امتیاز بازآموزی منتشر خواهند شد. علاقه‌مندان می‌توانند مقاله خود را به دبیرخانه دائمی سمینار به نشانی تهران، اوین، بلوار دانشجو، روبه‌روی دانشگاه شهید بهشتی، خیابان کودکیار، دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی، ساختمان فارابی، طبقه پنجم، گروه آموزشی پیش از دبستان ارسال کنند.

کنگره ملی و بین‌المللی آموزش و سلامت کودکان پیش‌دبستان، ۲۹ و ۳۰ خردادماه ۱۳۹۷ برگزار می‌شود. برای کسب اطلاعات بیشتر می‌توانید به وب‌سایت کنگره به نشانی www.eche1.ir مراجعه کنید.

 

 

گونه خبر: در شهر چه خبرکلیدواژه: آموزش و سلامت کودکان پیش‌دبستانکودکان پیش دبستانآموزش کودکان پیش دبستاندانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشیپنجمین کنگره ملی آموزش و سلامت کودکانلینک کوتاه: https://ketabak.org/gt98b
گروه ها: کتابک

کتاب «همایش پرندگان» نامزد ششمین دوره اهدای نشان طلایی و نقره‌ای لاک‌پشت پرنده

پایگاه خبر - س, 11/17/1396 - 10:11

کتاب «همایش پرندگان» اثری از پیتر سیس با ترجمه زهره قایینی یکی از نامزدهای ششمین دوره اهدای نشان طلایی و نقره‌ای لاک‌پشت پرنده برگزیده شد.

«همایش پرندگان» بازنویسی‌ای است از «منطق‌الطیر» شیخ عطّار نیشابوری، یکی برجسته‌ترین آثار منظوم عرفانی سده دوازدهم ایران و شاهکار ادبیات فارسی که پیتر سیس حق انتشار این اثر را برای کمک به ترویج برنامه کتابخوانی «با من بخوان» در مناطق محروم ایران و در یک چاپ، به انتشارات موسسه پژوهشی تاریخ ادبیات کودکان واگذار کرده است.

دیگر آثار نامزد در ششمین دوره اهدای نشان طلایی و نقره‌ای لاک‌پشت پرنده
 • آسفالتی‌ها/ نویسنده: تاد استراسر/ مترجم: ناصر زاهدی/ ناشر: افق
 • شهری که راه افتاد/ نویسنده: کبری بابایی/ تصویرگر: محیا طلوع کیان/ ناشر: چکه
 • یعقوب را دوست داشتم/ نویسنده: کاترین پترسون/ مترجم: بیتا ابراهیمی/ ناشر: پیدایش
 • سه‌گانه پتش‌خوارگر/ نویسنده: آرمان آرین/ ناشر: افق
 • خوابی پر از گوسفند/ نویسنده و تصویرگر: پژمان رحیمی‌زاده/ نشر طوطی
 • مجموعه بازی با ابزارهای ساده(سنگ/طناب/ چوب)/ نویسنده: معصومه پورطاهریان/ ناشر: شهر قلم
 • کودک باتلاق/ نویسنده: شبون داد/ مترجم: بیتا ابراهیمی/ ناشر: پیدایش
 • آتش‌خوارها/ نویسنده: دیوید آلموند/ مترجم: رویا زنده‌بودی/ ناشر: هوپا
 • پرواز/ نویسنده: احمدرضا احمدی/ تصویرگر: راشین خیریه/ ناشر: کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان

گروه داوری ششمین دوره اهدای نشان طلایی و نقره‌ای لاک‌پشت پرنده عبارت است از از معصومه انصاریان، محمود برآبادی، جعفر توزنده‌جانی، شکوه حاجی‌نصرالله، مینا حدادیان، شیوا حریری، شادی خوشکار، فاطمه زمانی، علی‌اصغر سیدآبادی، گیسو فغفوری، حدیث لزرغلامی، نلی محجوب، مریم محمدخانی، فرمهر منجزی و رویا میرغیاثی که کتاب‌های نامزد در این دوره را از میان کتاب‌های منتشرشده در سال ۱۳۹۵ گزینش کرده است.

نشان طلایی و نقره‌ای لاک‌پشت پرنده، هر سال، به کتاب‌های ویژه‌‌ای اهدا خواهد شد که بیش‌ترین هماهنگی را با معیارهای لاک‌پشت‌پرنده داشته باشد. معیارهای گزینش آثار از سوی داوران عبارت است از:

۱. دست‌یابی به سبک شخصی و توانایی در آفریدن جهانی تازه و فضای منحصر به فرد؛

۲. هماهنگی و تناسب میان اجزای سازنده کتاب، اعم از محتوا، زبان، شکل اجرایی متن، گرافیک، آماده سازی، مواد به کار رفته و چاپ کتاب؛

۳. توجه به ظرفیت‌های زبان، نوآوری در حوزه‌ی زبان فارسی و کمک به گسترش و پویایی آن؛

۴. پیوند با پیشینه‌ی ادبی، امکان فرا‌تر رفتن از سنت‌های ادبی و گشودن افق‌های تازه؛

۵. نوآوری در ارائه‌ی شکل‌های تازه‌ی ادبی و پیشنهاد‌های نو در فضای ادبیات کودک ایران و جهان؛

۶. توجه به درستی و غیر جانبدارانه و به روز بودن اطلاعات در کتاب‌های اطلاعاتی، اعم از کتاب‌های دینی، علوم انسانی، علمی و آموزشی و... در کنار توجه به نوآوری در شیوه تألیف، گرافیک، نوع مواد و چاپ؛

۷. احترام به ارزش‌های مردم ایران و پرهیز از طرح مسایلی که در آن‌ها ارزش‌های مردم و اقوام ایرانی مورد تمسخر قرار گیرند؛

۸. توجه به زیست هم‌زمان کودکان ایرانی در چارچوب مرزهای ملی و عضویت در جامعه‌ی جهانی؛

۹. توجه به روحیه‌ و تفکر انتقادی و برجسته‌سازی پرسشگری؛

۱۰. احترام به تفاوت‌های فردی کودکان و مقاومت در برابر یکسان سازی و همسان سازی کودکان و توجه به احساس رهایی آنان؛

۱۱. توجه به پیچیدگی‌های دنیای واقعی کودک، خواسته‌ها و نیازهای کودکان امروز و پرهیز از ساده‌سازی و ساده انگاری و هم‌چنین تحمیل دنیای بزرگ‌سالانه به کودکان؛

۱۲. احترام به ارزش‌های همه‌بشری، عام و جهان‌شمول مانندِ صلح و امنیت، مدارا و گفت‌و‌گو، احترام به انسان‌ها و همدلی با آن‌ها، درکنار احترام به دیگر موجودات، مخالفت با هرگونه تبعیض، رعایت حقوق همه‌ی انسان‌ها، به خصوص کودکان، هم‌چنین کودکان با نیازهای ویژه و احترام به محیط زیست.

مراسم اعلام نهایی برگزیده ششمین دوره اهدای نشان طلایی و نقره‌ای در اسفندماه ۱۳۹۶ برگزار خواهد شد.

 

 

گونه خبر: خبرهای ترویج خواندن و ادبیات کودکانکلیدواژه: لاک پشت پرندهششمین دوره اهدای نشان لاک پشت پرندهنشان طلای لاک پشت پرندهبا من بخوانکتاب کودککتاب نوجوانکتاب تصویریهمایش پرندگانترویج خواندنزهره قایینیمحمودبرآبادیپیتر سیسترویج کتابخوانیترویج کتابعلی اصغر سیدآبادیشکوه حاج نصراللهجایزه لاک پشت پرندهمدال لاک پشت پرندهادبیات کودکانلینک کوتاه: https://ketabak.org/e97by
گروه ها: کتابک

نخستین همایش بین‌المللی ادبیات کهن «شاهنامه و کودک» برگزار می‌شود

پایگاه خبر - ي, 11/15/1396 - 15:37

بنیاد فردوسی شاخه توس نخستین همایش بین‌المللی ادبیات کهن را با عنوان «شاهنامه و کودک» در اردیبشهت‌ماه ۱۳۹۷ برگزار می‌کند.

دکتر جلال خالقی مطلق، بزرگ‌ترین شاهنامه‌پژوه ایران و جهان، استاد دانشگاه هامبورگ و سرپرست علمی بنیاد فردوسی شاخه توس و همچنین پروفسور ناصر کنعانی، پژوهشگر علمی و استاد دانشگاه برلن سخنرانان نخستین همایش بین‌المللی ادبیات کهن خواهند بود.

محورهای موضوعی مقالات در همایش «شاهنامه و کودک»

علاقه‌مندان می‌توانند مقالات خود را با محورهای موضوعی زیر در بخش درون‌مرزی (ویژه شرکت‌کنندگان ایرانی) ارسال کنند:

 • بایستگی آشنایی فزون‌تر کودکان با شاهنامه
 • آسیب‌شناسی بازنویسی داستان‌های شاهنامه برای کودکان
 • آسیب‌شناسی نهادهای پرکار و بنیاد (موسسه‌)های کوشا در حوزه شاهنامه و کودک
 • شاهنامه و هنر
 • شاهنامه و داستان‌سرایی (قصه‌گویی)
 • شاهنامه و نامک‌های پارسی نخستین دوره آموزشی (کتاب‌های فارسی دوره ابتدایی)
 • کارآزمودگی‌های پیشرو با جستار آشنایی شاهنامه (تجربه‌های موفق در زمینه آشناسازی شاهنامه)

مهلت زمانی ارسال مقالات

لازم به ذکر است مهلت ارسال چکیده مقالات تا ۱۵ اسفندماه ۱۳۹۶ تعیین شده است. چکیده‌های مورد تایید تا ۲۵ اسفندماه اعلام خواهند شد و مهلت زمانی ارسال اصل مقالات تا ۳۰ فروردین‌ماه ۱۳۹۷ خواهد بود.
گفتنی است بر اساس اعلام فراخوان نخستین همایش «شاهنامه و کودک» ، از مقالات برگزیده این همایش به گونه‌ای شایسته سپاسگزاری خواهد شد و آثار برگزیده ترجمه و در نشریات بین‌المللی به چاپ خواهد رسید.
در بخش ویژه این همایش از همکاران، نهادها، سازمان‌ها و پویندگان پیرامون شاهنامه و کودک تقدیر خواهد شد.
نخستین همایش بین‌المللی ادبیات کهن «شاهنامه و کودک» ۲۰ اردیبهشت‌ماه ۱۳۹۷ برگزار خواهد شد. علاقه‌مندان برای کسب اطلاعات بیشتر می‌توانند به تارنمای بنیاد فردوسی شاخه توس به نشانی اینترنتی www.bonyadferdowsitous.ir مراجعه کنند یا با شماره ۳۸۴۰۲۷۸۱-۲۱ تماس بگیرند.
درباره بنیاد فردوسی بیشتر بدانید
بنیاد فردوسی سازمانی فرهنگی، غیرانتفاعی،غیرسیاسی و مردمی است که اهداف آن حفظ آداب و سنن پسندیده ایرانیان، به ویژه پندار، گفتار و کردار نیک و درست است.

 

 

گونه خبر: در شهر چه خبرکلیدواژه: شاهنامه و کودکنخستین همایش بین‌المللی ادبیات کهنادبیات کودککودک و شاهنامهشاهنامه خوانی برای کودکانبنیاد فردوسیجلال خالقی مطلقناصر کنعانیلینک کوتاه: https://ketabak.org/gl3rc
گروه ها: کتابک

کارگاه یک‌روزه «قصه‌گویی و بازی‌های گروهی» برگزار می‌شود

پایگاه خبر - ي, 11/15/1396 - 11:51

سازمان مردم‌نهاد جهک کارگاه یک‌روزه «قصه‌گویی و بازی‌های گروهی» را پنجشنبه ۲۶ بهمن‌ماه ویژه کودکان برگزار می‌کند.

کارگاه یک‌روزه «قصه‌گویی و بازی‌های گروهی» روز پنجشنبه ۲۶ بهمن‌ماه ۱۳۹۶ از ساعت ۱۰ تا ۱۶ در تهران، خیابان نلسون ماندلا، پایین‌تر از میرداماد (شمال به جنوب)، نرسیده به چهارراه جهان کودک، خیابان صانعی، پلاک ۹ برگزار می‌شود.

برای کسب اطلاعات بیشتر و ثبت‌نام در این کارگاه می‌توانید با شماره ۹۱۹۱۱۰۱۹۲۴ تماس بگیرید.

سازمان مردم نهاد جهک (جريان همخوانی کتاب) در بهار ۱۳۹۱ با اهدافی چون گسترش کتابخوانی، توسعه فرهنگ مشارکت و افزايش آگاهی اجتماعی شکل گرفته است. این سازمان می کوشد تا با همراهی نيروهای داوطلب جوان، مردم را به مشارکت در طرح‌های نو و گوناگون کتابخوانی فراخواند.

 

گونه خبر: در شهر چه خبرکلیدواژه: قصه گوییبازی های گروهیقصه‌گویی و بازی‌های گروهیقصه هایی برای کودکانقصه گویی برای کودکانادبیات کودکانبازی های مخصوص کودکانسازمان جهکلینک کوتاه: https://ketabak.org/hi78b
گروه ها: کتابک

روزشمار کودکی ۱۳۹۷ با موضوع «خواندن با کودک از نگاه نقاشان جهان» منتشر شد

پایگاه خبر - ش, 11/14/1396 - 14:02
نویسنده: گروه خبر کتابک

موسسه پژوهشی تاریخ ادبیات کودکان روزشمار کودکی ۱۳۹۷ را با موضوع «خواندن با کودک از نگاه نقاشان جهان» منتشر کرد. امسال، این موسسه در نظر دارد ده درصد از تیراژ روزشمار را به مربیان و کودکان مناطق زلزله‌زده اهدا کند و بخشی از سود حاصل از فروش آن را به خرید کتاب برای کودکان این مناطق اختصاص دهد.

در این روزشمار، ۵۳ تابلوی نقاشی با موضوع خواندن با کودک منتشر شده که متعلق به ۴۹ نقاش بزرگ جهان با ملیت‌های گوناگون است. موضوع همه این آثار کودک، خواندن و کتاب است؛ تابلوهای زیبا و برانگیزاننده‌ای که یا کودکان به‌تنهایی کتاب می‌خوانند یا بزرگ‌سالی برای آن‌ها کتاب می‌خواند. پابلو پیکاسو، پیر اگوست رنوار و آنری ماتیس ازجمله نقاشان برجسته‌ای هستند که آثارشان در این روزشمار منتشر شده است.

 

 

صفحه آغازین روزشمار کودکی ۱۳۹۷ با نقاشی یکی از کودکان روستای ساتیاری استان کردستان آغاز می‌شود که خطاب به کودکان زلزله‌زده کرمانشاه می‌گوید: «تنهای‌تان نمی‌گذاریم». امسال با وقوع زلزله کرمانشاه در آبان‌ماه، موسسه پژوهشی تاریخ ادبیات کودکان و انجمن حمایتی آموزشی محمودآباد شهرری دست در دست هم به یاری کودکان مناطق زلزله‌زده شتافتند تا با راه‌اندازی یک کتابخانه کودک‌محور «با من بخوان» در یک کانکس ۳۲ متری و اجرای برنامه «با من بخوان» در ۱۰ مهدکودک در ثلاث باباجانی، با خواندن و کتاب به سامان‌دهی روحی و فکری شماری از کودکان در بحران این مناطق یاری رساند. اکنون نیز موسسه در نظر دارد با اهدای ده درصد از تیراژ روزشمار کودکی ۱۳۹۷ به مربیان و کودکان مناطق زلزله‌زده کرمانشاه و کرمان و همچنین اختصاص بخشی از سود حاصل از فروش روزشمارهای ۹۷ به خرید و اهدای کتاب به کودکان این مناطق، همچنان همراه و یاری‌رسان این کودکان در بحران باشد.

 

 

روزشمار کودکی ۱۳۹۷ در اندازه ۱۶*۱۷ سانتیمتر در ۶۰ برگ با بهای ۲۱ هزار تومان منتشر شده است. هر برگ این سالنامه، تاریخ و روزهای یک هفته از سال را دربردارد که در برابر آن یکی از آثار ماندگار نقاشان به همراه توضیح اثر قرار دارد. در این روزشمار افزون بر تاریخ مناسبت‌ها و رویدادهای متداول، تاریخ پایه‌گذاری موسسات فرهنگی و همچنین در انتهای آن، تاریخ مناسبت‌ها و رخدادهای در پیوند با فرهنگ کودکی یادداشت شده است.

موسسه پژوهشی تاریخ ادبیات کودکان از سال ۱۳۹۱ تا کنون هرساله روزشمارهایی با موضوع های گوناگون همچون فرهنگ کودکی با بیان رخدادهای درپیوند با این حوزه و ارائه‌ی اطلاعاتی درباره‌ کوشندگان عرصه‌ی کودک (۱۳۹۱ - ۱۳۹۲ - ۱۳۹۴)، روزشمار مادر، زن و کودک در شاهنامه (۱۳۹۳)، روزشمار محیط‌زیست (۱۳۹۵) و روزشمار کودک از نگاه نقاشان ایرانی (۱۳۹۶) منتشر کرده است.

روزشمارهای سال‌های گذشته‌ی موسسه پژوهشی تاریخ ادبیات کودکان را در آدرس زیر ببینید:

موسسه‌ها، شرکت‌ها و علاقه‌مندان می‌توانند جهت تهیه‌ این روزشمار با شماره‌ ۸۸۵۵۲۳۱۸-۲۱ تماس بگیرند.

جدول تخفیف‌های روزشمار کودکی ۱۳۹۷ تعداد درصد تخفیف قیمت هر عدد پس از تخفیف ۱۰ عدد و بیشتر ۱۰ درصد ۱۸۹۰۰ تومان ۵۰ عدد و بیشتر ۱۵ درصد ۱۷۸۵۰ تومان ۱۰۰ عدد و بیشتر ۲۰ درصد ۱۶۸۰۰ تومان ۲۰۰ عدد و بیشتر ۲۵ درصد ۱۵۷۵۰ تومان ۵۰۰ عدد و بیشتر ۳۰ درصد ۱۴۷۰۰ تومان

 

در ادامه نماهنگی از این روزشمار ببینید:

 

 

 

گونه خبر: خبرهای فرهنگ و آموزشخبرهای با من بخوانکلیدواژه: روزشمار کودکی ۱۳۹۷تاریخ ادبیات کودکانبا من بخوانزلزله کرمانشاهمناطق زلزله زدهکودکان زلزله زدهکتابخانه کودک محورادبیات کودکانروزشمار کودکیکتاب کودکترویج کتابخوانیترویج خواندنلینک کوتاه: https://ketabak.org/rw86t
گروه ها: کتابک

مراسم پنجاه و پنجمین سالگرد تاسیس شورای کتاب کودک برگزار می‌شود

پایگاه خبر - چ, 11/11/1396 - 13:27

مراسم پنجاه و پنجمین سالگرد تاسیس شورای کتاب کودک عصر سه‌شنبه ۲۴ بهمن‌ماه ۱۳۹۶ در مرکز آفرینش‌های هنری کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان برگزار می‌شود.

برنامه پنجاه و پنجمین سالگرد تاسیس شورای کتاب کودک

شورای کتاب کودک در فراخوانی از کلیه علاقه‌مندان دعوت کرده است تا در مراسم پنجاه و پنجمین سالگرد تاسیس شورای کتاب کودک حضور بهم رسانند. این مراسم از ساعت ۱۶ با یادی از بانو توران میرهادی، استاد برجسته ادبیات کودکان ایران و از بنیان‌گذاران شورای کتاب کودک آغاز خواهد شد. این مراسم در بخش‌های دیگر خود به اعلام دستاوردهای سال ۱۳۹۶ شورای کتاب کودک، تجلیل از پدیدآورندگان و ناشران، اعلام آثار دریافت‌کننده نشان ماهی سیاه کوچولو (آثار برگزیده از نگاه شورای کتاب کودک) و شایسته تقدیر سال ۱۳۹۵ خواهد پرداخت.

همچنین در کنار این مراسم، نمایشگاهی از دستاوردهای انتشاراتی و فرهنگی «خانواده بزرگ شورا» از ساعت ۱۴:۳۰ تا ۱۸:۳۰ در محوطه چارسو، برای بازدید علاقه‌مندان دایر خواهد بود.

مراسم پنجاه و پنجمین سالگرد تاسیس شورای کتاب کودک عصر سه‌شنبه ۲۴ بهمن‌ماه ۱۳۹۶ از ساعت ۱۴:۳۰ تا ۱۸:۳۰ در مرکز آفرینش‌های هنری کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان واقع در تهران، خیابان حجاب برگزار خواهد شد.

برنامه تفصیلی این مراسم از تاریخ ۱۷ بهمن‌ماه در سایت شورای کتاب کودک به آدرس www.cbc.ir قابل دسترسی است.

 

درباره شورای کتاب کودک

شورای کتاب کودک، سازمانی مستقل، غیردولتی و ناسودبر است که در سال ۱۳۴۱ با هدف کمک به روند شکل‌گیری ادبیات کودکان، اعتلای کیفی ‌و‌ کمی منابع ادبی و اطلاعاتی کودکان و نوجوانان، ارائه خدمات کتابخانه‎ای، حمایت از پدیدآورندگان و ناشران جهت خلق آثار با ارزش ادبی و اطلاعاتی تأسیس شده است.

 

گونه خبر: در شهر چه خبرکلیدواژه: شورای کتاب کودکپنجاه و پنجمین سالگرد تاسیس شورای کتاب کودککتاب کودکتوران میرهادینشان ماهی سیاه کوچولولینک کوتاه: https://ketabak.org/6n41u
گروه ها: کتابک

کارگاه خوانش و تحلیل کتاب «قهرمان هزارچهره» برگزار می‌شود

پایگاه خبر - س, 11/10/1396 - 15:41

پردیس علم و فناوری کارگاه خوانش و تحلیل کتاب «قهرمان هزارچهره» را برگزار می‌کند.

این کارگاه زیر نظر لیلا کفاش‌زاده، مسئول دفتر کودک و نوجوان پژوهشگاه میراث فرهنگی و عضو کمیته ملی موزه‌ها (ایکوم) برگزار خواهد شد.

کارگاه خوانش و تحلیل کتاب «قهرمان هزارچهره» روزهای یکشنبه ۱۵ و ۲۹ بهمن‌ماه و ۶ اسفندماه ۱۳۹۶ از ساعت ۱۵ تا ۱۷ در پردیس علم و فناوری واقع در تهران، خیابان نوفل‌لوشاتو، کوچه مسعود سعد، پلاک ۱۲ برگزار خواهد شد.

علاقه‌مندان می‌توانند برای کسب اطلاعات بیشتر با شماره‌های ۶۶۷۰۶۰۶۹-۲۱ و ۹۱۰۱۷۹۵۶۴۶ تماس بگیرند.

 

گونه خبر: در شهر چه خبرکلیدواژه: قهرمان هزارچهرهلیلا کفاش زادهخوانش کتابتحلیل کتابپردیس علم و فناوریپژوهشگاه میراث فرهنگیلینک کوتاه: https://ketabak.org/e90sy
گروه ها: کتابک

کارگاه آموزشی «چگونه فضای کودک محور داشته باشیم» برگزار می‌شود

پایگاه خبر - د, 11/09/1396 - 15:36

موسسه پژوهشی تاریخ ادبیات کودکان، کارگاه آموزشی «چگونه فضای کودک محور داشته باشیم» را روز جمعه چهارم اسفندماه ۱۳۹۶ برگزار می‌کند.

در این کارگاه، شرکت‌کنندگان فرامی‌گیرند که چگونه می‌توانند فضاهایی جذاب و راحت و در عین حال آموزنده برای کودکان به وجود آورند. این فضا می‌تواند یک کتابخانه، مدرسه، کلاس درس یا حتی کنجی از یک اتاق در خانه باشد. برای تشویق کودکان به کتاب خواندن نیازی به شعار و تبلیغ یا پند و اندرز پدر و مادر، آموزگار یا کتابدار نیست، بلکه فضایی که برای کودک زیبا و سرگرم‌کننده باشد، خود کودک را به خواندن فرامی‌خواند. با به کارگیری این اصول، کتابخانه‌ها و همچنین کتابخانه‌های کوچک کلاسی تنها مکانی برای نگهداری و امانت دادن کتاب به کودکان نخواهند بود بلکه می‌توانند با فضاسازی و تجهیز درست و اجرای فعالیت‌های مناسب در پیوند با کتابخوانی، مکانی پویا، فعال و محبوب برای کودکان باشند.

سرفصل‌های کارگاه «چگونه فضای کودک محور داشته باشیم»
 • فضای کودک محور چیست و چگونه ایجاد می‌شود؛
 • محیط سرشار از سواد؛
 • نقش مربی یا کتابدار به عنوان یک ترویج‌گر؛
 • سازمان‌دهی کتاب‌های به شیوه ساده؛
 • طراحی و فضاسازی.

کارگاه آموزشی «چگونه فضای کودک محور داشته باشیم» ویژه کتابداران، آموزگاران و مربیان، مدیران و تصمیم‌گیرندگان مراکز آموزشی، مدارس و مهدکودک‌ها خواهد بود.

این کارگاه از جمله کارگاه‌های برنامه «با من بخوان» است؛ برنامه‌ای که از سوی موسسه پژوهشی تاریخ ادبیات کودکان راه‌اندازی شده است و هدایت می‌شود. فضاسازی و تجهیز کتابخانه‌های کودک‌محور «با من بخوان» یکی از فعالیت‌های این برنامه است که در پیوند با کارگاه آموزشی «چگونه فضای کودک محور داشته باشیم» در مناطق زیر پوشش برنامه اجرا می‌شود.

هزینه این کارگاه آموزشی ۷۵ هزار تومان است.

زمان برگزاری: جمعه چهارم اسفندماه ۱۳۹۶ از ساعت ۹ تا ۱۶

مکان برگزاری: خانه «با من بخوان» و آموزش خلاق خانواده مافی واقع در تهران، خیابان سیدجمال‌الدین اسدآبادی (یوسف‌آباد)، خیابان بیست و دوم، پلاک ۹، زنگ ۱
 

گونه خبر: خبرهای ترویج خواندن و ادبیات کودکانخبرهای با من بخوانکلیدواژه: فضای کودک محورکتابخانه کودک محورکتابخانه کلاسیکتابخانه خانگیفضای کودک محور چیستساخت کتابخانه برای کودکانتاریخ ادبیات کودکانبا من بخوانترویج کتابخوانیکتاب کودککتابخانه کودکترویج کتابلینک کوتاه: https://ketabak.org/ce5tp
گروه ها: کتابک

کارگاه «نمایش برای کودکان» اسفندماه ۱۳۹۶ برگزار می‌شود

پایگاه خبر - د, 11/09/1396 - 13:29
موسسه پژوهشی تاریخ ادبیات کودکان، کارگاه «نمایش» را به عنوان فعالیت مناسب پس از بلندخوانی برای کودکان، در دو روز ویژه مربیان، آموزگاران و کتابداران برگزار می‌کند.

اجرای نمایش یکی از موثرترین فعالیت‌های مناسب پس از بلندخوانی کتاب در فراگیری هرچه‌بیشتر است. کودکان با انتخاب کتاب و بحث و گفت‌وگو درباره محتوای کتاب، با جزئیات متن کتاب بیشتر آشنا می‌شوند و با اجرای نمایشِ آن لذت بیشتری می‌برند که این سبب می‌شود جست‌وجوی بیشتری برای یافتن داستان‌های متفاوت برای نمایش‌های بیشتر داشته باشند، به واسطه این تلاش، با کتاب‌های متنوع و واژگان بیشتر آشنا شوند و در سخن گفتن مهارت بیشتری بیابند.

سرفصل‌های اصلی کارگاه

در این کارگاه، روش‌های گوناگون اجرای نمایش‌های مختلف به‌عنوان فعالیتی مناسب پس از بلندخوانی کتاب برای کودکان به مخاطبان در دو بخش تئوری و عملی معرفی می‌شود.

 

 

کارگاه نمایش ۱

روز نخست کارگاه اختصاص دارد به ارائه مطالبی در پیوند با سرفصل‌های زیر:

 • تئوری، بدن و بیان
 • چگونگی ساخت عروسک انگشتی و صحنه‌سازی
 • چگونگی ساخت ماسک و اجرای نمایش

 

کارگاه نمایش ۲

 • معرفی چند تکنیک نمایش عروسکی
 • ساخت عروسک دستکشی، صحنه‌سازی و اجرای نمایش
 • نمایش فیلمی از تجربه‌های مربیان و آموزگاران از اجرای فعالیت‌های کارگاه در کلاس درس

گفتنی است در بخش طراحی و اجرا در این کارگاه، کتاب‌های «مرغ سرخ پاکوتاه»، «رفتم به باغی»، «داستانک‌های خرگوش حکیم»، «آدم کوچک و خواب‌های بزرگ» و کتاب «دویدم و دویدم» معرفی خواهد شد.

لازم به ذکر است تمامی ابزار و لوازم کارگاهی مورد نیاز در بخش عملی در اختیار شرکت‌کنندگان قرار خواهد گرفت.

هزینه این کارگاه ۱۹۰ هزار تومان است که در روزهای پنجشنبه و جمعه ۱۰ و ۱۱ اسفندماه ۱۳۹۶ از ساعت ۹ تا ۱۵:۰ در خانه «با من بخوان» و آموزش خلاق خانواده مافی واقع در تهران، خیابال جمال‌الدین اسدآبادی، خیابان بیست و دوم، پلاک ۹، زنگ ۱ برگزار خواهد شد.

علاقه‌مندان برای کسب اطلاعات بیشتر درباره کارگاه می‌توانند با شماره ۹۱۹۸۷۱۰۳۶۴ تماس بگیرند یا در درخواست خود را به تلگرام این شماره ارسال کنند و برای ثبت‌نام آنلاین به نشانی زیر مراجعه کنند:

ثبت‌نام در کارگاه

«با من بخوان» برنامه‌ایست که از سال ۱۳۹۰ زیر نظر موسسه پژوهشی تاریخ ادبیات کودکان به ترویج کتابخوانی با کودکان محروم و کودکان در بحران می‌پردازد. این برنامه بر پایه شعار اصلی «همه کودکان حق دارند کتاب‌های باکیفیت بخوانند» بنا شده است. کارگاه «نمایش خلاق» از جمله کارگاه‌های برنامه ترویج کتابخوانی «با من بخوان» است که در بخش هنر برای مربیان و آموزگاران مناطق تحت پوشش این برنامه به اجرا درمی‌آید.

گزارش اجرای کارگاه «نمایش برای کودکان» در آذرماه ۱۳۹۶

 

 

 

گونه خبر: خبرهای ترویج خواندن و ادبیات کودکانخبرهای با من بخوانلینک کوتاه: https://ketabak.org/4u1ee
گروه ها: کتابک

کارگاه طراحی و نقاشی روی پارچه (دیزاین) برگزار می‌شود

پایگاه خبر - چ, 11/04/1396 - 11:44

خانه هنر خوانش کارگاه کارگاه طراحی و نقاشی روی پارچه (دیزاین) را برای کودکان در گروه‌های سنی مختلف برگزار می‌کند. روناک ربیعی، آموزشگر و تسهیل‌گر این کارگاه خواهد بود.

فراخوان کارگاه طراحی و نقاشی روی پارچه (دیزاین)

در فراخوان این کارگاه می‌خوانیم:

«این بار می‌خواهیم به جای کاغذ و مقوا، روی پارچه نقاشی کنیم.
«ما در این کارگاه، قصه می‌خوانیم، ایده‌پردازی می‌کنیم و در نهایت ایده‌هایمان را روی پارچه اجرا می‌کنیم.
«در مرحله‌ بعدی، پارچه‌های نقاشی‌شده را وارد مرحله‌ دیزاین می‌کنیم.
«در این دوره کودکان، علاوه بر نقاشی با پروسه‌ دیزاین نیز آشنا خواهند شد.»

کارگاه طراحی و نقاشی روی پارچه در روزهای یکشنبه و دوشنبه از ساعت ۳ تا ۴:۱۵ در مدرسه خوانش به نشانی تهران، خیابان طالقانی، خیابان بهار شمالی، کوچه بهشت، پلاک ۱۱ برگزار خواهد شد.

علاقه‌مندان برای کسب اطلاعات بیشتر و ثبت‌نام در این کارگاه طراحی و نقاشی روی پارچه می‌توانند با شماره ۸۸۴۹۵۴۲۴-۲۱ تماس بگیرند.

آدرس تلگرام: khanehonarkhaanesh

خانه هنر خوانش، مدرسه روایت‌های بینارشته‌ای است که به آموزش تخصصی دانش‌های داستانی، نوشتن خلاق، متدولوژی نوشتار، کارگاه جستار نویسی، ريويونويسى براى مطبوعات، تحلیل و بررسى داستان كوتاه غير ايرانى، نقد ادبى، شناخت داستان و ...می‌پردازد. همچنین برگزاری سمینارهای تخصصی و تحلیل داستان‌های مختلف از دیگر اقدامات مدرسه خوانش است.

 

 

 

گونه خبر: در شهر چه خبرکلیدواژه: روناک ربیعینقاشی روی پارچهمدرسه خوانشطراحی و نقاشی روی پارچهخانه هنر خوانشکارگاه طراحی و نقاشی روی پارچهنقاشی برای کودکانلینک کوتاه: https://ketabak.org/rn2iu
گروه ها: کتابک

برنامه‌های بیستمین جشنواره بین‌المللی قصه‌گویی

پایگاه خبر - د, 11/02/1396 - 13:16

بیستمین جشنواره بین‌المللی قصه‌گویی دوم تا پنجم بهمن‌ماه ۱۳۹۶ در مرکز آفرینش‌های فرهنگی هنری کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان، شاهد حضور قصه‌گویانی از ایران و دیگر کشورهای جهان است.

برنامه نشست‌های تخصصی بیستمین جشنواره بین‌المللی قصه‌گویی

نشست «تکنولوژی قصه‌گویی» با سخنرانی قطب‌الدین صادقی و دیالاما مادلارمنس، دوشنبه ۲ بهمن‌ماه از ساعت ۱۴ تا ۱۶ در سالن شماره یک مرکز آفرینش‌های فرهنگی و هنری کانون، خیابان حجاب
نشست «نقش قصه‌گویی در آموزش علوم و فنون» با سخنرانی دکتر علیرضا حسن‌زاده، سه‌شنبه ۳ بهمن‌ماه از ساعت ۱۴ تا ۱۶ در سالن شماره یک مرکز آفرینش‌های فرهنگی و هنری کانون، خیابان حجاب
نشست «شیوه‌های قصه‌گویی برای انتقال مفاهیم درسی و آموزشی» با سخنرانی دکتر محمد گودرزی و دکتر رخسانا خانعلی، چهارشنبه ۴ بهمن‌ماه از ساعت ۱۴ تا ۱۶ در مجتمع فرهنگی و هنری کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان پردیسان، قم
نشست «قصص قرآنی میراث مشترک امت اسلامی» با سخنرانی حجت‌الاسلام سیدجواد بهشتی، دوشنبه ۹ بهمن‌ماه از ساعت ۱۰ تا ۱۲ در مجتمع فرهنگی و هنری کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان پردیسان، قم
نشست «چگونگی تبدیل محتوا به قصه با رویکرد قصص قرآنی و رضوی» با سخنرانی دکتر مسلم ناصری، سه‌شنبه از ساعت ۱۰ تا ۱۲ در مجتمع فرهنگی و هنری کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان پردیسان، قم

 

 

رقابت امروز قصه‌گویان از نقاط مختلف ایران

در بیستمین جشنواره بین‌المللی قصه‌گویی، ۴۴ قصه‌گو از سرتاسر ایران و ۷ قصه‌گوی خارجی شرکت می‌کنند. رقابت‌های بخش ملی در روزهای دوم و چهارم بهمن‌ماه ۱۳۹۶ خواهد بود. در رقابت بخش بین‌الملل که سوم بهمن‌ماه برگزار می‌شود، افزون بر قصه‌گویان خارجی، چهار قصه‌گوی ایرانی نیز حضور خواهند داشت.
در برنامه امروز، دوشنبه ۲ بهمن‌ماه ۱۳۹۶ نوزده قصه‌گو از نقاط مختلف ایران با یکدیگر به رقابت می‌پردازند.

حضور علاقه‌مندان در تمامی اجراها آزاد است و مرکز آفرینش‌های فرهنگی هنری کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان در تمام روزهای برگزاری جشنواره از ساعت ۸:۳۰ تا ۱۲ صبح و بعد از ظهر روزهای دوم و چهارم بهمن از ۱۴ تا ۱۷:۳۰ و تنها، روز سوم بهمن از ساعت ۱۴ تا ۱۵:۳۰ میزبان این علاقه‌مندان خواهد بود.
مراسم پایانی و اهدای جوایز برگزیدگان صبح روز پنج‌شنبه ۵ بهمن برگزار می‌شود.

 

 

گونه خبر: در شهر چه خبرکلیدواژه: بیستمین جشنواره بین‌المللی قصه‌گوییقصه گوییقصه گویی برای کودکانقصه گفتن برای کودکانکانون پرورش فکریکانون پرورش فکری کودکان و نوجوانانمنبع: مجموعه اخبار خبرگزاری مهردرباره بیستمین جشنواره بین‌المللی قصه‌گوییلینک کوتاه: https://ketabak.org/v47ob
گروه ها: کتابک

سایت ترویج کتابخوانی «کتابک» نهمین سال فعالیت خود را پشت سر گذاشت

پایگاه خبر - د, 11/02/1396 - 11:04

سایت ترویج کتابخوانی «کتابک»، وابسته به موسسه پژوهشی تاریخ ادبیات کودکان، امروز دوم بهمن‌ماه ۱۳۹۶، نهمین سال فعالیت خود را پشت سر گذاشت.

سایت کتابک از سال ۱۳۸۷ کار خود را به صورت رسمی با ترویج کتابخوانی و ارائه‌ محتواهایی وابسته به این موضوع به پدران و مادران، آموزگاران، مربیان, مروجان و کتابداران و همچنین آگاهی‌رسانی در عرصه‌ی ادبیات کودکان آغاز کرده است.

لذت بردن از خواندن و دانستن و آگاهی حق همه‌ کودکان است. سایت ترویج کتابخوانی کتابک بر آن است تا راهنما و یاوری برای گسترش فرهنگ خواندن و شناساندن مواد خواندنی ارزنده باشد و مخاطبان را در دستیابی به این مواد خواندنی یاری کند. با همین هدف سایت کتابک تاکنون کوشیده است افزون بر ارائه‌ مقاله‌ها و اخباری در جهت ترویج کتابخوانی، کتاب‌های مناسب مخاطبان کودک و نوجوان را در قالب‌هایی شامل داستانی، غیرداستانی، شعر، نمایشنامه و کتاب‌های تصویری گزینش کند و همراه با معرفی این کتاب‌ها، از طریق سایت فروشگاه کتاب هدهد، جهت خرید در اختیار خوانندگان قرار دهد.

کتابک همچنین در نهمین سال فعالیت خود (۹۶-۹۵) بخش جدیدی به نام «کتاب‌های بزرگسال مناسب برای نوجوانان» به فهرست معرفی کتاب خود افزوده است که شامل کتاب‌های رمان بزرگسالی است که نوجوانان علاقه‌مند نیز می‌توانند خواننده آن باشند.

ارائه فهرست کتاب با موضوعات گوناگون نیز از دیگر اقدامات کتابک بود در سالی که گذشت. فهرست‌های گوناگون همچون:

گفتنی است امسال موسسه پژوهشی تاریخ ادبیات کودکان، هم‌زمان با سالروز تولد کتابک، دوم بهمن‌ماه ۱۳۹۶ را آغاز «هفته بلندخوانی» اعلام کرده است که این هفته تا هشتم‌بهمن‌ماه ادامه خواهد داشت.

دیگر محتواهای تولیدی سایت ترویج کتابخوانی کتابک در نه سال فعالیت خود
 • انتشار مهم‌ترین اخبار ایران و جهان در پیوند با موضوع ترویج خواندن میان کودکان و نوجوانان
 • ارائه‌ اطلاعات لازم و ضروری به کتابداران در قالب مقاله‌ها و خبرهای روز ایران و جهان
 • ارائه‌ی‌ آموزش‌های از راه دور با هدف توانمندسازی گروه‌های درگیر در ترویج مواد خواندنی مناسب برای کودکان و نوجوانان در بخش کارگاه‌های کتابک
 • معرفی برجسته‌ترین نویسندگان، تصویرگران در ایران و جهان و کوشندگان عرصه‌ی فرهنگ کودکی ایران
 • معرفی مهم‌ترین نهادهای عرصه‌ی فرهنگ کودکی چون موزه‌ها، نمایشگاه‌ها، کتابخانه‌ها، انجمن‌ها، جایزه‌ها، ناشران و کتابفروشی‌ها در ایران و جهان

 

گونه خبر: خبرهای ترویج خواندن و ادبیات کودکانکلیدواژه: ترویج کتابکسایت کتابک نه ساله شدتولد سایت کتابکهفته بلندخوانیترویج خواندنکتاب کودککتاب مناسبادبیات کودک و نوجوانرمان بزرگسال مناسب برای نوجوانانرمان نوجوانکتاب مناسب برای نوجوانانرمان مناسب برای نوجوانانلینک کوتاه: https://ketabak.org/7p94n
گروه ها: کتابک

مراسم افتتاحیه «هفته بلندخوانی» در شش مرکز «با من بخوان» در نقاط مختلف ایران برگزار می‌شود

پایگاه خبر - ي, 11/01/1396 - 16:54

مراسم افتتاح «هفته بلندخوانی» با شعار «بلند بخوان! یک کتاب، در هر زمان، در هر مکان!»، روز دوم بهمن‌ماه ۱۳۹۶، در شش مرکز به نمایندگی از برنامه «با من بخوان» در نقاط مختلف ایران برگزار می‌شود.

این مراکز که مدت‌هاست برنامه «با من بخوان» را اجرا می‌کنند، اکنون به‌نمایندگی از موسسه پژوهشی تاریخ ادبیات کودکان به عنوان طراح و مجری برنامه «با من بخوان»، مراسم افتتاحیه هفته بلندخوانی را در محل خود برگزار خواهند کرد و در این روز کتاب‌هایی را برای کودکان خود با صدای بلند خواهند خواند.

شش مرکز نماینده «با من بخوان» در هفته بلندخوانی
 • کانون نوید زندگی کوشا - استان تهران
 • خانه حمایتی آموزشی محمودآباد – استان تهران
 • مدرسه شهید عالی – آموزگار: جلیل بریچی - روستای رادوچاهی - زاهدان - سیستان و بلوچستان
 • دفتر انجمن دوست‌داران ادبیات کودک و نوجوان - ملک شهر – استان اصفهان
 • پیش‌دبستاتی سینا - مربی رقیه باقری - شهرستان خوسف - استان خراسان جنوبی
 • کانکس کتابخانه «با من بخوان» - سرپل ذهاب - استان کرمانشاه

موسسه پژوهشی تاریخ ادبیات کودکان، روز دوم بهمن‌ماه، هم‌زمان با تولد نه‌سالگی سایت «کتابک»، تنها پایگاه مجازی ترویج کتابخوانی در ایران تا هشتم بهمن‌ماه ۱۳۹۶ را به‌عنوان «هفته بلندخوانی» نام‌گذاری کرده است. هدف این موسسه از اختصاص هفته‌ای به نام بلندخوانی، تاکید بر اهمیت آن، به‌عنوان بهترین روش تقویت گفتار کودکان و یکی از موثرترین شیوه‌های علاقه‌مند کردن کودکان و نوجوانان به خواندن کتاب است.

موسسه پژوهشی تاریخ ادبیات کودکان در فراخوان این هفته از همه کودکان و نوجوانان، پدران و مادران، آموزگاران، مربیان وکتابداران دعوت می‌کند تا در این هفته، در هر کجا که هستند، در جمع کودکان و نوجوانان کتابی را بلند بخوانند!

این موسسه همچنین هم‌زمان در دو مرکز کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان (پارک شفق) و سرای محله ساعی نیز افتتاحیه هفته بلندخوانی را با بلندخوانی کتاب‌هایی برای کودکان برگزار خواهد کرد که ورود برای عموم با هماهنگی قبلی به این برنامه آزاد خواهد بود.

 

 

گونه خبر: خبرهای ترویج خواندن و ادبیات کودکانخبرهای هفته بلندخوانیکلیدواژه: هفته بلندخوانیفراخوان هفته بلندخوانیزهره قایینیبلندخوانی چیستبلندخوانی برای کودکانکتابخوانی برای کودکانکتاب خواندن برای کودکانخانه حمایتی آموزشی محمودآبادسرپل ذهابکتابخانه سرپل ذهابلینک کوتاه: https://ketabak.org/ke6vb
گروه ها: کتابک

برگزاری کارگاه «آواورزی و الفباورزی» در بهمن‌ماه ۱۳۹۶

پایگاه خبر - ي, 11/01/1396 - 13:55

موسسه پژوهشی تاریخ ادبیات کودکان، کارگاه یک‌روزه‌ «آواورزی و الفباورزی» را با هدف آموزش زبان گفتار، سخن گفتن و چگونگی راندن درست واک‌ها بر زبان به کودکان، ۱۳ بهمن‌ماه ۱۳۹۶ برگزار می‌کند.

کارگاه «آواورزی و الفباورزی» که مخاطبان آن را خانواده‌ها، مربیان مهدکودک‌ها، مربیان پیش‌دبستانی، آموزگاران اول دبستان و مربیان کودکان دوزبانه تشکیل می‌دهد، از سه بخش تشکیل شده است:

-  آواورزی: شامل معرفی بسته‌ «آواورزی با سی‌بی‌لک»، بیان اهداف آن، آشنایی با تعریف آوا و انواع آن و بیان شیوه‌ کار با این بسته
-  الفباورزی: شامل معرفی بسته «الفباورزی با کاکاکلاغه»، بیان هدف‌ها و بیان شیوه‌های پیشنهادی کار با این بسته
-  آموزش ریتم: بیان چند مفهوم موسیقی به‌کاررفته در کتاب آواورزی و آموزش شیوه‌ کار با شعر‌های آواورزی

  دیگر مفاهیم و مطالب کارگاه «آواورزی و الفباورزی»
 • کمک به کودکان در شناخت دستگاه‌های آوایی و شنوایی
 • شیوه های تقویت حس شنیداری در کودکان
 • آشنایی با توانمندی‌های گوناگون کودکان و راه‌های یادگیری آن‌ها
 • شناخت و پردازش آواها
 • آشنایی با آواهای زنجیری و زبر زنجیری
 • بیان اهمیت آموزش شعر و ریتم در رشد زبانی کودکان
 • چگونگی سخن گفتن با کودکان
 • آشنایی با روش «خواندن گفتگویی»
 • آشنایی با شیوه‌ی «آوایی-رانش»
 • بیداری زبانی چیست؟
 • در خود ماندگی زبان به چه معنا است؟
 • آشنایی با دو نوع آموزش «هم‌گرا» و «واگرا»

بسته‌های «آواورزی با سی‌بی‌لک» و «الفباورزی با کاکاکلاغه» از سوی انتشارات چیستا منتشر شده است و موسسه پژوهشی تاریخ ادبیات کودکان، از این بسته‌ها با رویکرد آموزش خلاق در آموزش سواد پایه‌ در برنامه «با من بخوان» استفاده می‌کند. «با من بخوان» برنامه‌ای برای ترویج کتاب‌خوانی با کودکان خانواده‌های کم‌درآمد، کودکان محروم و کودکان در بحران است. این برنامه بر پایه‌ی رساندن کتاب‌های مناسب و با کیفیت به دست این گروهی از کودکان و نوجوانان است که در وضعیت معمول زندگی به کتاب‌های باکیفیت دسترسی ندارند.

هزینه کارگاه یک‌روزه «آواورزی و الفباورزی» ۸۵ هزار تومان است. این کارگاه روز جمعه ۱۳ بهمن‌ماه ۱۳۹۶ از ساعت ۹ تا ۱۶ در خانه «با من بخوان» و آموزش خلاق خانواده مافی واقع در تهران، خیابان اسدآبادی (یوسف‌آباد)، خیابان بیست و دوم، پلاک ۹، زنگ ۱ برگزار می‌شود.

لازم به ذکر است ظرفیت کارگاه محدود است.

برای کسب اطلاعات بیشتر با شماره همراه ۹۱۹۸۷۱۰۳۶۴ تماس بگیرید.

لینک ثبت‌نام آنلاین:

ثبت‌نام در کارگاه «آواورزی و الفباورزی»

جهت خرید بسته‌های آواورزی و الفباورزی به لینک‌های زیر مراجعه کنید:

 

 

گونه خبر: خبرهای ترویج خواندن و ادبیات کودکانخبرهای با من بخوانکلیدواژه: کارگاه آواورزی و الفباورزیآواورزی و الفباورزیآموزش الفبا به کودکانالفباورزی با کاکاکلاغهآواورزی با سی بی لکتاریخ ادبیات کودکانبا من بخوانموسسه پژوهشی تاریخ ادبیات کودکانبرنامه با من بخوانآموزش سواد پایهآموزش خلاقادبیات کودکانتقویت گفتار کودکانتقویت زبان گفتارلینک کوتاه: https://ketabak.org/ze7rb
گروه ها: کتابک
همزمانی محتوا